Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, akademik yılının açılış töreni nedeniyle ‘İlk Ders’i vermek amacıyla geldiğinAkdeniz Üniversitesi Kampusu’nda öğrenciler tarafından protesto edildi.

Gençlik Muhalefeti, Fikir Kulüpleri Federasyonu, ve Öğrenci Kolektifleri üyesi öğrenciler, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz’ı protesto etmek üzere, Akdeniz Üniversitesi Merkezi Yemekhane önünde biraraya geldi. Üniversitenin güvenlik görevlileri ile çevik kuvvet polisinin, eylem öncesi yoğun önlemler aldığı eylemde . Öğrenciler, “AKP defol! Üniversiteler bizimdir!” yazılı pankart eşliğinde “Katil polis üniversiteden defol”, “Polis simit sat onurlu yaşa”, “Katil IŞİD işbirlikçi AKP”, “İsyan-Devrim-Özgürlük”, “Gençlik gelecek, gelecek bizimle özgürleşecek” sloganları atarak, Atatürk Konferans Salonu’na yürümek istedi. Bu sırada polis ve özel güvenlik görevlileri barikat kurarak öğrencilerin yürüyüşüne izin vermedi.

Merkezi Yemekhane önünde sloganlar atan öğrenciler, o sırada hemen karşıda bulunan Atatürk Konferans Salonu’nda konuşma yapan Bakan Cevdet Yılmaz’ a sesini duyurmaya çalıştı. Yemekhane önünde uzun süre oturma eylemi yapan öğrenciler, şarkılar söyleyip halay çekti. Öğrenciler, Atatürk Konferans Salonu’na yürüyemeyince, kampustaki Olbia Çarşısı’na sloganlar eşliğinde yürüyerek burada basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasında özetle:

“Akdeniz Üniversitesi’nin 2014-2015 eğitim öğretim yılı açılış töreni vesilesiyle AKP’nin Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, üniversitemizin ilk dersine girmek için kampusumuza geliyor. Üniversitelerde 2014-2015 eğitim yılının açılış etkinliklerinin başlaması ile birlikte AKP’nin bakanları, milletvekilleri üniversitelere akın etmeye başladılar. Bu açılış etkinliklerine polis ve koruma ordusuyla katıldıkları yetmiyormuş gibi, kendilerini protesto eden öğrencileri en ağır ithamlarla suçlayıp, polis şiddetiyle susturmayı amaçlamaktadırlar. Katil ve hırsız AKP’nin üniversitelerde söz hakkı yoktur. Bizler Akdeniz Üniversitesi öğrencileri olarak AKP diktatörlüğünün halka yönelik her saldırısına karşı direnecek ve bu diktatörlüğü yıkana dek mücadelemizi sürdüreceğiz.” denildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here