Geçen hafta ODTÜ’de yaşanan polis saldırısı yeni YÖK yasası Akdeniz Üniversitesi’nde protesto edildi.

Akdeniz Üniversitesinde toplanan Gençlik Muhalefeti,Öğrenci Kolektifleri,Genç-Sen,Emek Gençliği ve TKP’li öğrencilerden oluşan grup “Üniversite A.Ş’ye, YÖK’e, Yasasına geçit Yok. Üniversiteler Ayağa kalkıyor” temalı bir basın açıklaması yaptılar. Akdeniz Üniversitesi yerleşkesinde bulunan Olbia çarsı girişinde toplanan öğrenciler buradan sloganlarla İş Bankası önüne kadar yürüdüler. Öğrenciler yürüyüş boyunca “sermaye defol üniversiteler bizimdir,YÖK kalkacak polis gidecek üniversiteler bizimle özgürleşecek,Her yer ODTÜ her yer direniş” sloganları atlılar. Öğrencilerin eylemine Akdeniz üniversitesi Öğretim Elemanları Derneği de destek verdi.

Yapılan basın açıklamasında öğrenciler  “ yüksek öğretim alanında her türlü gericileştirmeye, eğitimin metalaşmasına , üniversitelerin şirketleşmesine, üniversite emekçilerinin iş güvencesinden mahrum bırakılmasına, her türlü kadrolaşmaya, öğrencilerin müşterileştirilmesine ve baskı altına alınmasına karşı çıktıklarını, kamusal-bilimsel-demokratik üniversite talebini ve ana dilde eğitimi savunmaya devam edeceklerini” ifade ettiler.

Basın açıklmasında “AKP’nin kendinden önceki siyasi iktidarlar gibi YÖK’ü kaldıracağını söyleyip, kendi iktidarını güçlendiriyor. Siyasi iktidar ve onun atadığı YÖK Başkanı, işte tüm bu sürece ‘YÖK Reformu’ adını veriyor. Üniversiteler bu aldatmacaları iyi biliyor. Siyasi iktidarın ileri demokrasi dediği, baskı, tutuklu üniversiteliler, tutuklu gazeteciler, tutuklu vekillerdir. Açılım dediği KCK operasyonları, Suriye’de savaş çığırtkanlığı, Kürecik’e füze kalkanıdır. Tartışılan YÖK yasa taslağı ölüm fermanıdır” dendi.

ODTÜ, polis öğrencilere saldırmıştır.Koruma ordusunu yanından ayırmayan, gençliğin adını duyunca dahi tir tir titreyenin karşısına tekrar inatla dikileceğiz

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here