Gençlik Muhalefeti–Genç-Sen–Öğrenci Kolektifi–Sosyalist Yeniden Kuruluş–Emek Gençliği ve DİP’li öğrenciler

Yeni YÖK yasa tasarısını düzenledikleri bir eylemle protesto ettiler. Kapalıyol Halk Bankası önünde toplanan öğrenciler buradan sloganlarla Attalos Heykeline kadar yürüdüler. Öğrenciler yürüyüş boyunca sık sık “YÖK’ Hayır, Sermaye defol üniversiteler bizimdir, YÖK polis medya bu abluka dağıtılacak, her yer ÖDTÜ her yer direniş” şeklinde sloganlar attılar. Öğrenciler adına basın açıklamasını  Cihan Yılmaz okudu.

Cihan Yılmaz “Yeni düzenlemeyle beraber YÖK’ün ismi TYÖK olarak değiştirilecek ve üniversiteler, oluşturulacak olan ”Üniversite Konseyleri” tarafından yönetilecek. Bu üniversite konseyleri onbir kişiden oluşacak, bu onbir kişi fakültelerden idari sorumluluğu olmayan beş akademisyen, YÖK ve Başbakanlık tarafından atanmış olan ikişer kişi, geriye kalan iki üyeyse bir mezun ve şehrin en çok vergi vereni  yani şehrin en zengini olacak. Üniversite konseyleri, üniversite rektörünü seçecek, üniversite bütçesini yönetecek, atamaları yapacak yani üniversite tamamen bu heyetin kontrolü altında olacak.Bunun yanında sermayeye yeni pazar alanları açmak için vakıf üniversiteleri yetersiz görülüyor ki yeni özel üniversitelere ve yabancı yükseköğretim şirketlerine kapı açılması planlanıyor.

Sağlıktaki dönüşüm süreciyle sağlık çalışanlarına dayatılan performans sistemi bu tasarıyla beraber bilim insanlarına da dayatılmakta.Performans sistemi öğretim görevlilelerine gösterdikleri mevcut performansa göre ücret ödenmesini öngörüyor, yani öğretim görevlileri şirketlere ne kadar iyi hizmet ederse o kadar yüksek ücret alacaklar. Tasarıyla beraber, öğrenciler müşteri olarak görülmekte kısmi zamanlı çalışma ile işçi haklarından mahrum bırakılarak ucuz işgücü haline getirilmektedir. Öğrenciyi müşteri olarak gören bu zihniyet, üniversite kapılarını emekçi halk çocuklarına kapatıyor.

Bizler üniversitelerimizi gericiliğe, sermayeye teslim etmeyeceğiz. ODTÜ’de yakılan ateş mücadelemize ışık tutacaktır. Üniversitelerimizi tamamen sermayenin elinden kurtarmak kamusal, demokratik, bilimsel  hale getirmek ve anadilde eğitimi savunmak için bizler Antalya’da da mücadeleyi sürdürecek alanlarda olacağız” dedi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here