DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin Antalya’daki ‘Geçinemiyoruz’ mitingine izin verilmedi.

Antalya’da “Geçinemiyoruz. Halktan emekten yana bir bütçe istiyoruz” sloganıyla bugün yapılmak istenen miting  Muratpaşa Kaymakamlığı tarafından yasaklanmıştı. Aydın Kanza Parkı’nda toplanan yüzlerce kişinin yürüyüşüne polis tarafından izin verilmedi.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) bugün Antalya’da yapmayı planladığı “Geçinemiyoruz. Halktan emekten yana bir bütçe istiyoruz” mitingi, Muratpaşa Kaymakamlığı tarafından yasaklanmıştı. Yasağın gerekçesinde ise “Antalya İl Emniyet Müdürlüğünün düzenlenmek istenen mitingin risk oluşturabileceği değerlendirmesi” ifadeleri yer aldı.

Yurttaşlar ise kaymakamlığın yasaklama kararına rağmen Aydın Kanza Parkı’nda toplandı. Polis, kurduğu barikatlarla, aralarında birçok siyasi parti ve demokratik kitle örgütünün bulunduğu yüzlerce kişinin yürümesine izin vermedi.

Yürüyüşe izin verileceği belirtilirken, döviz ve pankartlar gerekçe gösterilerek kitlenin yürüyüşü bir kez daha engellendi. İzin verilmemesi üzerine Aydın Kanza Parkı’nın dışında okunan basın açıklaması ile eylem sona erdi.

Değerli Meslektaşlarımız,

Ülkemizi sağlık hizmetleri de başta olmak üzere yönetemeyen iktidar, son iki ayda ekonomideki yönetim beceriksizlikleri, bizleri yok sayan yaklaşımları ile tercihlerini yandaşlar ve büyük sermayeden yana kullanmıştır. Bilinçli yaşatılan ekonomik krizle alım gücümüzü yüzde 50’ye yakın eritmiş ve emeğimizi çalmıştır.

Maaşlarımızda ve emeklilik haklarımızda herhangi bir iyileştirme yapılmadığı halde yapılmış gibi algı oluşturmuştur. Emekliliğimize yansıyacak yasayı tüm çalışanlara kademeli olarak yansıtmak yerine sudan bahanelerle geri çekmiştir.

Piyasaya gelen son zamlarla tükenen tüm ülke insanları için, “Halktan ve Emekten Yana Bir Bütçe İçin Alanlardayız”. “Geçinemiyoruz” başlıklı en doğal hak taleplerimizi kamuoyuyla paylaşmak, itirazımızı iletmek, iktidara taleplerimizi, sorunları iletmek için 12 Aralık Pazar günü saat:13.00’de Aydın Kanza Parkı’nda yapacağımız toplantı ve yürüyüşümüzün engellenmeye çalışılmıştır.

Bu tutum Dünya İnsan Hakları gününün ertesinde ülkemiz ve Antalya adına utanç vericidir.

Tüm engellemelere rağmen Antalya Tabip Odası olarak oradaydık. İnsan haklarıyla insandır diyerek en doğal hakkımıza sahip çıktık. Hak mücadelemizden vazgeçmedik vazgeçmeyeceğiz.

Bizler binlerce yıl hekimlik değerlerine bağlı olarak iyi hekimlik yaptık, yapmaya devam edeceğiz. Mesleğimizin itibarsızlaştırılmasına, emeğimizin ucuzlatılmasına ve düşük ücretlere, kötü-çalışma koşullarına karşı geçmişimizden aldığımız güç ve inancımızla mücadele etmeye devam edeceğiz.

Emekliliğimize de yansıyacak insanca yaşayabileceğimiz ücret, mesleğimizi tam anlamıyla yapabileceğimiz ,özgürce uygulayabileceğimiz çalışma ortamları hayal değildir.

Taleplerimizi, düşüncelerimizi özgürce ifade edebileceğimiz insanlık onuruna yaraşır demokratik ülke ortamı da mümkündür. Susmayacağız, korkmuyoruz, itaat etmeyeceğiz mücadeleden vazgeçmeyeceğiz.

Saygılarımızla…

Antalya Tabip Odası Yönetim Kurulu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here