Aldıkları emekli maaşıyla geçinemediklerine dikkat çeken Tüm Emekli Sen Antalya Şubesi üyeleri, boş tencereli- kuru ekmekli eylem yaptı.

Tüm Emekli Sen Antalya Şubesi üyesi emekliler, yaşadıkları geçim sıkıntısına dikkat çekmek için Attalos heykeli önünde basın açıklaması yaptı. “Geçinemiyoruz aylık 1000 TL gıda zammı istiyoruz” pankartı açan emekliler, “Kaşıkla verdiler kepçe ile geri aldılar, İnsan hakları eylem planı değil insanca yaşamak istiyoruz, Emeklilerden size oy-moy yok, Covid-19 kaçalım dedik açlığa takıldık” yazılı dövizlerle de tepkilerini gösterdi. Alana tüp, tencere, tava ve ekmekle gelen emekliler, tencereye doğradıkları kuru soğanı göstererek geçinemediklerini vurguladı.

Tüm Emekli Sen Antalya Şubesi üyeleri adına açıklama yapan şube  başkanı Mustafa Ayar, “Bugün burada, hayat pahalılığı altında inim inim inleyen emeklilerin sesini duyurmak ve 65 yaş üstü vatandaşlarımıza uygulanan kısıtlamaların, tamamen kaldırılmasını talep etmek için toplandık. Özellikle temel gıda ürünlerine ve temel ihtiyaç hizmetlerine ardı ardına yapılan zamlar, üyelerimizi açlıkla baş başa bırakmıştır. Elektrik ve doğalgaza yapılan zamlar aylık rutine bağlanmıştır. Emekliler ve emekçi kardeşlerimiz akşamları, çoğu zaman televizyon ışığıyla yetinip, ışıklarını açmıyorlar bile. Çoğu zaman doğalgaz yerine olabildiğince battaniyelere sarılıp ısınmaya çalışıyorlar. Çoğu emekliler sağlık sorunları ile boğuşurken, geçtiğimiz aylarda kaş ile göz arasında ilaca yüzde 20 zam yaptılar. Milletin haberi bile yok” dedi.

BASINA VE KAMUOYUNA
Değerli basın emekçileri, siyasi partilerimizin, sendikalarımızın ve demokratik kitle örgütlerimizin sayın başkan ve yöneticileri, sevgili katılımcılar ; Gösterdiğiniz dayanışma için Tüm Emekli Sen Antalya Şubesi adına hepinizi sevgiyle selamlıyoruz.

Bugün burada, hayat pahalılığı altında inim inim inleyen emeklilerin sesini duyurmak ve 65 yaş üstü vatandaşlarımıza uygulanan kısıtlamaların, tamamen kaldırılmasını talep etmek için toplanmış bulunuyoruz. Özellikle temel gıda ürünlerine ve temel ihtiyaç hizmetlerine ardı ardına yapılan zamlar, üyelerimizi açlıkla baş başa bırakmıştır. Elektrik ve doğalgaza yapılan zamlar aylık rutine bağlanmıştır. Emekliler ve emekçi kardeşlerimiz akşamları, çoğu zaman televizyon ışığıyla yetinip, ışıklarını açmıyorlar bile. Çoğu zaman doğalgaz yerine olabildiğince battaniyelere sarılıp ısınmaya çalışıyorlar. Çoğu emekliler sağlık sorunları ile boğuşurken, geçtiğimiz aylarda kaş ile göz arasında ilaca yüzde 20 zam yaptılar. Milletin haberi bile yok.

Şimdi kamuoyunun dikkatlerini gıda ürünlerindeki zamlara çekmek istiyoruz. Gıda ürünlerine çok ama çok zam yapıldı. Yapılan zamları ve enflasyonu olabildiğince düşük gösterdiğini bildiğimiz TÜİK verilerine göre bile, oranlar korkutucudur. TÜİK’ e göre 2020 de
yumurta yüzde 82, mercimek yüzde 60, kuru fasulye yüzde 35.3 , ayçiçek yağı yüzde 51.9, pirinç yüzde 32.3, un yüzde 30.6, ekmek yüzde 20.8, makarna yüzde 23, yaş meyve ve sebze yüzde 33.92, margarin yüzde 50.8, zeytin yağı yüzde 23.5 zamlandı.

Mesala tavuk eti yüzde 28.3, kuzu eti yüzde 21.3, tüp yüzde 40, karnıbahar yüzde 100.9, ıspanak yüzde 84, biber yüzde 50, su yüzde 15.3, pırasa yüzde 63,5 zamlandı. Bu zamlara 2021 in ilk çeyreği dahil değildir.

Bu fahiş fiyat artışlarını daha çok sıralamak mümkün.

Bir fikir vermesi açısından bir iki örnek daha verelim. 7 Aralık 2020′ de 58.90 lira olan tereyağı, sadece 32 gün sonra 91.50 liraya yükselmiştir. Yani yüzde 55.36 zamlanmıştır. Yine 7 Aralıktan sadece 32 gün sonra peynirin ortalama fiyatı yüzde 58.2 artmıştır. Bu örnekler bile TÜİK’ in gerçeği yansıtmadığının göstergesidir. Bu tabloya göre sizin hesapladığınız enflasyon yüzdesi palavradan ibarettir.

Buradan iktidara sesleniyoruz; Ocak ayında memur emeklilerine yüzde 7.36, SSK ve BAĞKUR emeklilerine yüzde 8.36 maaş artışı verdiniz. Bu tablo karşısında vicdanınız sızlamıyor mu? Bizleri açlığa mahkum ederek, iktidarınızı sürdürebileceğinizi mi sanıyorsunuz? Zulmü artırtanın ömrü kısa olur derler. Tenceremiz, tavamız boş, karnımız aç, öfkemiz doludur. Unutulmasın ki, halkın boş tenceresine sırt çevirenler iktidarlarını sürdüremezler.

Açlığın öfkesi başka bir şeye benzemez. Açlıkla terbiye olunmaz diye atasözü vardır. Emekliler yüreklidir. Emekliler deneyimlidir. Aynı zamanda emekliler onurludur. Emekliler açlığa teslim olmazlar. Çünkü onlar, insanca yaşamayı , emek emek terleyen elleriyle hak ettiler.

Değerli arkadaşlar, daha bir kaç gün önce, marketten ekmek çalan genç yakalandı, günlerdir aç kalan genç çift intihar etti vb. bir çok acı haber günlük vakadan sıradanlaştı. 6 aydır ne kırmızı et, ne de beyaz et alamadığını gözleri yaşararak anlatan emeklinin dramına tanık olduk.

Buradan bizi yönetenlere kamuoyu önünde bir kez daha sesleniyoruz; Elinizi emeklinin cebinden çekin. Bizleri, yoksulluk ve açlıkla sınamayın. Asla bu duruma teslim olmayacağız.
Arkadaşlar, bildiğimiz üzere Covid 19 salgını devam ediyor. Hayatta devam ediyor. AKP iktidarı bu salgını da iyi yönetemiyor. 65 yaş üstü ve 20 yaş altı vatandaşlarımıza uygulanan kısıtlamaları kısmen kaldırmak zorunda kalsa da,65 yaş üstü vatandaşlarımızın günlük işlerini yapmaları için, saat 14.00 ‘ e kadar süre tanınmıştır.

Şehirlerin büyüklüğü ve ulaşım zorlukları da düşünülürse, bu süre yeterli değildir. Kısıtlamaların tamamen kaldırılmasını talep ediyoruz. Salgını tetikleyen biz emekliler değil, AKP kongrelerinin lebalep doldurulmasıyla övünen siyasal iktidardır. Henüz 65 yaş altındaki arkadaşlarımıza aşı yapamayanlardır.

Değerli basın emekçileri, sevgili katılımcılar ; sorunlarımızın bir bölümünü kamuoyu ile paylaştık. Çok daha fazla sorunlarımız var.

Siyasal iktidardan sesimize kulak vermesini istiyoruz. Çok açık ve net söylüyoruz.

GEÇİNEMİYORUZ.

Tez zamanda tüm emeklilere her ay asgari 1000 lira gıda desteği verilmesini istiyoruz.

Tekrar ediyoruz GE Çİ NE Mİ YO RUZ. Duyun sesimizi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here