Malatya’da yapılması planlanan füze kalkanını protesto etmek için Antalya’da açlık grevi başladı. Malatya Kürecik’te yapılması planlanan füze kalkanını protesto etmek için Antalya Kışlahan Meydanı’nda başlatılan açlık grevi üçüncü gününde devam ediyor.

2 bin 5 yüz imza

Halk Cephesi tarafından yapılan basın açıklamasının ardından başlatılan açlık grevinin ilk gününde polis eylemcileri göz altına aldı. Ardından ikinci grup eyleme devam etti. Polis ikinci grubu da göz altına alınca üçüncü grup açlık grevine kalınan yerden devam etti. Göz altına alınan Halk Cepheliler yerlerde sürüklenerek polis arabalarına bindirildi. Polis araçlarında saatlerce kelepçeli halde bekletilen eylemciler daha sonra serbest bırakıldı. Eylemin üçüncü gününde vatandaşların da sahip çıkması ile polisin kendilerine karışmadığını söyleyen eylemciler, iki günde yaklaşık 2 bin 5 yüz imza topladı.

Polis tarafından göz altına alınan Nazım İlgiç, Aysun Saban ve Ömer Kanat bütün engellemelere karşın eyleme devam ettiklerini dile getirdiler.

Nazım İlgiç :

Malatya’da kurulacak füze kalkanlarına karşı başlattığımız açlık grevi üçüncü gününe girdi. Ben ikinci gününde arkadaşlardan devraldım. İlk günkü polisin, çevik kuvvetin müdahalesinden sonra 11 arkadaşımız gözaltına alındı. Daha sonra kararlılığımızı sürdürmek için  biz geldik ve tekrar çadır açtık. Tekrar müdahale oldu, yaka paça polis araçlarına bindirildik. Bizden sonra üçüncü ekibimiz geldi. Onlar da gözaltına alındı. Gözaltına alınanların sayısı böylelikle 18’e yükseldi. Fakat dördüncü ekibimiz duruyordu. Onlar devraldı. Ben açlık grevini devraldığımda halkın yoğun bir ilgisiyle karşılaştım.

Yemek ikram ettiler

Polis amir gene “10 dakika içerisinde çadırınızı kaldırın yoksa müdahale edeceğiz” dedi. Fakat halkın bize karşı olan ilgisi onların kararını etkiledi. Polis müdahale etmeden gitti. Biz gece de burada kaldık ve üçüncü güne kadar da burada kalabildik. Açlık grevini tam bilmedikleri için bize yemek de ikram ediyorlar; ama biz reddetmek zorunda kalıyoruz. Çay ikramlarını su ikramlarını kabul ediyoruz elbette. İmza kampanyalarımıza da imza atarak bizlere destek veriyorlar. Basının bize ilgi göstermesi de geniş kitlelere ulaşmamızı sağladı. Yoğun bir ilgi ile karşılaştık. Bu bizi çok mutlu etti. Bir kamuoyu oluşturduğumuz için de mutluyuz.

Aysun Saban:

Ben ikinci gruptaydım. Polis bizleri yerlerde sürükleyerek göz altına aldı. Polis göz altına aldıktan sonra bizler üzerinde psikolojik baskı oluşturmaya çalıştı. Polisin bize müdahale edeceğini bildiğimiz için birkaç ekibe bölündük. Polis bize müdahale ederek insanları buradan uzaklaştırmaya çalışıyor, onların gözünü korkutmaya çalışıyor. Fakat bütün bu olanlara rağmen halk bizi destekledi. Artık bize karşı bir polis müdahalesi olmuyor.

İnsanlar bize battaniye, yemek, çay getirdi. Bize müdahale eden polise “ bizi de alın” diyerek önümüzde set oldular. Bizim yaptığımız ülke çapında yürütülen bir kampanyanın parçası. Ses getirdiğimize inanıyoruz. Füze kalkanının ne olduğunu nerede kurulacağını bilmeyenler de bu sayede haberdar oldular.

Ömer Kanat:

Benim de bu gün açlık grevinde ikinci günüm. Biz bu eylemle füze kalkanını protesto etmenin birilerini ne kadar rahatsız ettiğini görmüş olduk her şeyden önce. Bizim sürekli kampanyalarımız oluyor. Yer yer de polisin sert müdahaleleri ile karşı karşıya kalıyoruz. Burada karşılaştığımız da son zamanlarda yapılan en şiddetli müdahalelerden biriydi. Biz özellikle füze kalkanı için kararlı bir talimat olduğunu biliyorduk. Biz bunun bir irade savaşına döneceğini bildiğimiz için üçerli dörderli gruplara ayrılarak mücadelemizi sürürdük.

Biz polise, bu eylemi anayasal bir hak olarak izin almadan yapabileceğimizi söyledik; fakat valilikten alınan bazı kararlar ile bize müdahale edebileceklerini söylediler. Biz haklarımızı bildiğimiz için de taviz vermedik. Bunun ardından da polis sert bir müdahalede bulunarak bizleri, bayan arkadaşlarımızı da yerlerde sürükleyerek polis araçlarına bindirdiler. Buradan 5 dakikalık mesafede yer alan karakola yaklaşık 3-4 saatte götürdüler. Bizi saat akşam 10,30 gibi bıraktılar. 11,00 gibi gene buraya geldik.

 

Bize karşı bu sert müdahaleyi gören halk bizi sahiplendi. Bundan dolayı da sonraki günlerde polis bizlere müdahale edemedi. Biz bu eylemin başarıya ulaştığına inanıyoruz. Halkımız da füze kalkanı konusunda daha bilinçlenmeye başladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here