Taksim Gezi Parkının ranta kurban edilmemesi için düzenlenen eylemlerde

uygulanan AKP terörü Antalya’da binlerce kişi tarafından protesto edildi.

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından düzenlenen ve binlerce kişinin katıldığı yürüyüş Aydın Kanza Parkından başladı. “Her yer Taksim Her yer Direniş”, ”Faşizme Karşı Omuz Omuza”, “Gün Gelecek Devran Dönecek AKP Halka Hesap Verecek” sloganları ile Cumhuriyet Meydanına kadar yüründü. Burada yapılan açıklamalar ve oturma eyleminde polisin Taksim Gezi Parkından çekildiği haberinin gelmesi üzerine eylem sonlandırıldı. Yıllar sonra Cumhuriyet Meydanına girişe ilk defa bir engelleme olmaması dikkat çekti.

Yürüyüş fotoğrafları için bu linki tıklayınız

ÜLKEMİZİ, FETİHÇİ, YAĞMACI, TALANCILARA BIRAKMAYACAĞIZ

Tüm itirazlara ve karşı koyuşlara rağmen bir yandan 3. Köprü’yle İstanbul’un kalan nefesini çalmaya soyunan kentin tarihi ve doğal dokusunu yok eden, diğer yandan köprüye Yavuz Sultan Selim ismini koyarak Alevilere kıyamı hatırlatıp onları tehdit eden AKP iktidarı, 5. gününe giren Taksim Gezi Parkı direnişine de hunharca saldırıyor.

Kentin hemen her yerini AVM’lerle donatan ve doğayı talan eden AKP, Gezi Parkında ağaçların sökülerek “Topçu Kışlası” görünümündeki AVM inşaatına başlanmasına karşı direnenlere saldırmaya devam ediyor.. Dün köprü inşaatı açılışında “boşuna direnmesinler, biz kararımızı verdik oraya kışla yapacağız “ diyen Tayyip Erdoğan’a binlerce İstanbullu Gezi Parkında toplanarak güçlü bir yanıt vermişti. Gezi Parkında bulunanlara gaz bombaları ve Toma’larla saldıran polis, gün içinde de protestolarını sürdürenlere acımasızca saldırmaya devam ediyor. Atılan gaz bombaları ve uygulanan şiddet nedeniyle milletvekilleri de dahil olmak üzere gazeteciler, aydınlar ve yüzlerce vatandaşımız yaralandı, ölenler oldu.

Yargı kararlarına rağmen doğanın talan edilmesi ve toprak üzerinde bir rant ve iktidar alanının oluşturulması, AKP  ile  şaha kalkmış durumda. Çıkarılan yasa ve yönetmeliklerle, kentsel dönüşüm politikalarına karşı halkın hukuki haklarını da kullanamaz kılan bu zihniyete karşı topyekün mücadele bir zorunluluktur.

Kente yönelik saldırıya doyamayan rantçılar, İstanbul’un elde kalan son doğal varlıklarının olduğu Kuzey ormanlarına; İstanbul’u emeğin başkenti kılan Taksim Meydanı’na ve Gezi Parkı’na yönelik saldırıları tek bir güne sığdırdılar. Sermayenin ve AKP’nin İstanbul fethi! hızlanırken bugün artık herkes için konuşma değil, ayağa kalkma ve direnme günüdür. Kentlerimizi, mahallelerimizi, meydanlarımızı ve hayatımızı paraya ve iktidara tapanlara karşı savunmak için sokakta, direniş alanlarında birleşme günüdür.

Sermayenin çıkarı için tarihi ayaklar altına alan; doğayı ve yaşamı katlederken tarihin katliamcı yönünden ve devlet teröründen medet uman AKP iktidarı, halkın üzerine öldürücü bir silah olan gaz bombalarıyla yapılan saldırıları doğallaştırmaya çalışmaktadır. Bu saldırılarının amacı sadece İstanbul’u ve Taksim Meydanı’nı yeniden inşa etmek değildir. Geçtiğimiz 1 Mayıs’ı işçilere emekçilere yasaklayan AKP iktidarı, meydanları savunan İstanbullulara saldırarak sermayenin mutlak çıkarlarına savunan bir itaat rejimi inşa etmeye çalışmaktadır.

AKP iktidarının gözü dönmüş saldırılarına karşı Gezi Parkı’nda süren direniş bu yüzden sadece Gezi Parkı’nın değil bütün İstanbul’un direnişidir. Bütün ülkemizin yağmaya ve AKP terörüne karşı direnişidir.

Taksim yasağıyla,  yol yasağıyla, içki yasağıyla, ağaç yasağıyla, sokak yasağıyla, sarılma, değme yasağıyla, AKP’nin gidebileceği hiç bir yer olmadığını ve bu yasaklara karşı mücadeleden asla vazgeçmeyeceğimizin bilinmesini istiyoruz.

Şimdi korkunun, devlet terörünün ve fetihçi zihniyetin üstüne umutla ve isyanla yürüme zamanı! Şimdi ülkemiz için Taksim için ve yaşamımız için ayağa kalkma zamanı!

Antalya halkı olarak İstanbul halkının Gezi Parkı direnişini selamlıyor, onların yanında olduğumuzu ilan ediyoruz.

 

Faşist baskılara karşı yaşasın Taksim Direnişi

 

ANTALYA  EMEK  VE  DEMOKRASİ  GÜÇLERİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here