KESK Antalya Şubeler Platformu;tutuklu üyelerinin serbest bırakılması ve

konfederasyonlarına dönük  baskılara son verilmesi talebiyle bir yürüyüş ve basın açıklaması yaptı.

Kapalı yol Halk Bankası  önünde toplanan  KESK üyeleri sloganlarla Kalekapısı’nda bulunan Attalos heykeli önüne kadar yürüdüler.KESK üyeleri yürüyüş boyunca sık sık  “KESK’li tutsaklar onurumuzdur, baskılar bizi yıldıramaz,zafer direnen emekçinin olacak, yaşasın örgütlü mücadelemiz, gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek,işte sendika işte KESK…” şeklinde slogan attı.

KESK adına basın açıklamasını  KESK Antalya Şubeler Platformu Dönem Yürütmesi adına Tarım Orkam-Sen Şube Başkanı Metin İlgenci okudu.

Metin İlgenci “Bundan tam 7 ay önce 13 Şubat’ta tamamı KESK’e bağlı sendikaların kadın sekreterleri, kadın eğitimcileri ve kadın komisyonu üyeleri olan 15 kadın arkadaşlarının 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün resmi tatil ilan edilmesi için mücadele eden ve bu temel talebi dile getirdikleri mücadele programının açıklandığı günün ertesinde hepinizinde bildiği üzere gözaltına alınmış, 9 KESK’li kadın arkadaşımızda tutuklanma talebi ile cezaevine gönderilmişlerdir. Son olarak 25 Haziran’da KESK’e yönelik düzenlenen operasyonda da 5 KESK’li kadının tutuklanması ile sayı 14 e çıkmıştır. Anti-demokratik yargılama süreçleriyle tutuklanan kadın arkadaşlarımızın uzun süren yargılama döneminde bir kısmının eşlerinin de tutuklu bulunması nedeniyle çocukları da bu süreçte mağduriyet yaşamaktadırlar” dedi.

Metin İlgenci  “Sendikalar öncelikle üyelerine ve emekçilere karşı sorumludur. Emekçilerin ekonomik,sosyal,özlük ve demokratik haklarının korunup geliştirilmesi için mücadele eder. Aynı zamanda halkına karşı sorumluluğun gereği olarak ülkenin demokratikleşmesini sağlamaya çalışır. Bilirler ki , ülkenin demokratikleşmesi emekçilerin haklarının gelişmesinin öncelikli yoludur. Bir yönetim ne kadar baskıcı ve otoriterse emekçilerin çalışma ve yaşam koşulları da o düzeyde kötüdür. Bu bilinçle hareket eden KESK, üyelerinin ve kamu emekçilerinin haklarına sahip çıkarken Türkiye’nin de demokratik bir ülke olması için de mücadele etmektedir.

Demokrasinin gelişmesinden korkan AKP hükümeti ve yandaşları bu yüzden KESK’e saldırmakta, politikalarına destek veren yandaşlarına her türlü desteği vermekten çekinmemektedir. Sesi çıkanları ve politikalarına itiraz edenleri baskı altına alarak sömürü düzeninin devam etmesini sağlamaya çalışmaktadır. Hükümete koltuk değnekliği yaparak “sendikacılık” yapmaya çalışanlar KESK’e bu yüzden saldırmaktadır” dedi.

Metin İlgenci “Tutuklanan arkadaşlarımız emekçilerin ve halkın insanca yaşaya bileceği bir ücret ve çalışma koşulları,parsız,nitelikli ve ulaşılabilir bir eğitim ve sağlık sistemi,bu topraklarda barışın bir an önce tesis edilmesi,herkes için adalet ve demokrasi talep ettikleri için cezaevine atılmışlardır. 13 Şubat 2012 tarihinde on beş kadın yönetici ve üyemiz göz altına alınmış, arkadaşlarımızın dokuzu  mahkemece tutuklanmıştır.

KESK; arkadaşlarımıza her şartta sahip çıkmaya, taleplerimizin yaşam bulması uğruna bedeli ne olursa olsun doğruları doğruları ve inandıklarını söyleyerek mücadele etmeye devam edecektir.” dedi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here