Genel Yayın Yönetmeni olduğu Agos Gazetesi önünde 8 yıl önce katledilen Hrant Dink , Antalya’da çeşitli etkinlikler anıldı.
Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri’nin çağrısıyla Kapalı Yol Halk Bankası önünde toplanan yüzlerce kişi ” Faşizme Karşı Omuz Omuza” Faşizme İnat Kardeşimsin Hrant””Hepimiz Hrant’ız, Hepimiz Ermeni’yiz”, “Hrant için adalet için” sloganları ile Attalos Meydanına kadar yürüdü.

Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri adına Çağdaş Gazeteciler Derneği Akdeniz Şubesi Başkanı Bünyamin Tokmak okudu. Basın açıklamasından sonra, Eğitim Sen Antalya Şubesi’nde “19 Ocak’tan 19 Ocak’a” isimli belgesel gösterimi yapıldı

Değerli Hrant dostları, yoldaşları ve
Hrant’ın gazeteci meslektaşları merhaba,
Bugün burada “Hrant Dink cinayetinin azmettiricisi olağan şüpheliler yargılansın” ve “Faşizme inat kardeşimizsin Hrant” demek için toplandık.

İnsanlık düşmanı, eli kanlı canilerin dostumuz, canımız, kardeşimiz, hakikat anlatıcımız Hrant Dink’i katletmelerinin üzerinden tam sekiz yıl geçti.

19 Ocak 2007’de Hrant Dink’in İstanbul’un en işlek caddelerinden birinde güpegündüz katledildiğini duyduğumuz andan itibaren hepimiz katili biliyorduk. İçimizde biriktirdiğimiz hüznümüz ve öfkemizle sokakları doldurduk. Devletin adalet mekanizmalarının nasıl işleyeceğini bugünkü gibi o gün de biliyorduk. Katledilen devrimciler, faili meçhuller, iş cinayetlerinde öldürülen işçiler, soykırım mağdurları, kadınlar ve LGBTİ’ler, ötekileştirilen yok sayılan halklar için bu ülkede adalet hiçbir zaman yoktu, Hrant için de olmayacaktı!
Devletin adalet tiyatrosu Hrant Dink davasında bir kez daha perde dedi.

Hrant’ın öldürülmesiyle ilgili olarak şaibe altındaki hiçbir devlet görevlisi doğru dürüst soruşturulmadığı, yargılanmadığı gibi, bu cinayete bir şekilde adı karışan herkes neredeyse ödüllendirildi. Öyle ki Hrant’ı yazmadığı şeyden ötürü mahkum edip hedef haline getirenlerden biri, Türkiye’ye ombudsman yapıldı. Hrant Dink cinayeti soruşturmasında “şüpheli” sıfatıyla ifadesi alınan dönemin Trabzon İstihbarat Şube Müdürlüğünde amir olan birisi, işinden dönen, oyun oynayan çocukların öldürüldüğü Cizre’ye emniyet müdürü olarak atandı.

Kendi çocuklarının hırsızlıklarını örtbas etmek için 2000’den fazla polisi görevden alanlar, Sivas katliamı savunucularını vekil yaptı, Roboski katliamına “kusursuz operasyon” dedi, Gezi direnişinde 7 canımızı katlettiklerinde aynı polislerin yazdığı “destan”ı övdü. Cizre’de çocukları katledenleri savundu. Hrant’ın katlinde devletin tüm suç şebekeleri ile cinayeti ortaklaşa işlediği ortada iken tek bir sorumlu bile yargılanmadı.

Bu adalet oyununa tarihin hiçbir döneminde seyirci kalmadık, kalmayacağız!

Kardeşimiz Ermeni’ydi, Türk’tü, Kürt’tü, Laz’dı, Çingene’ydi, Poşa’ydı, Gürcü’ydü, Süryani’ydi, Arap’tı… Sünni’ydi, Hıristiyan’dı, Alevi’ydi, Yezidi’ydi, Nusayriydi… Tekmil halkların ortak güzelliğini yüreğinde taşırdı. O güzellik gözlerinden tüm insanlığa yayılırdı. İşte bu yüzden Hrant kardeşimizi vurdular.

Ömrünü, tüm ezilen halkların ve emekçilerin onurlu bir hayat sürmeleri hedefine adamış yiğit insan Hrant’ın katillerine, katillerin destekçilerine ve onu hedef gösterenlere bir kez daha hatırlatırız ki; bu tür cinayetlerle hiçbir yere varamayacaklar. Bu topraklarda daha nice Hrantlar var ve var olmaya devam edecek. Türkiye mutlaka ve mutlaka etnik kökeni, inancı ne olursa olsun tüm insanların bir arada yaşadığı özgür ve demokratik bir ülke olacaktır.

Sekiz yıl önce insanlık; ömrünü, ezilenlerin ve emekçilerin onurlu bir hayat sürmeleri hedefine adamış yiğit bir evladını kaybetti. Ermeni halkının yaşadığı trajedinin ve Türkiye halkının içinde bulunduğu travmanın bilincinde olarak, bu ülkenin topraklarında yaşayan herkese “tarihle yüzleşme” cesaretini vermeyi hedef edinmiş bir aydınını kaybetti.

Sekiz yıl önce bu ülke, özgür ve demokratik bir ortamda halkların bir arada yaşama imkânına kurşun sıkıldığına bir kez daha şahit oldu.

Hrant İçin Adalet İçin
Bebeklerden katil yaratan karanlığa ışık düşürmek için,
Ülkemizin aydınlık geleceğine sahip çıkmak için,
Büyük acımızın yükünü birlikte taşımak için,
Adalet, barış, kardeşlik, eşitlik, özgürlük için,
Olağan şüphelilerin yargılanması için,
Adalet mücadelemiz sürüyor, sürecek. FAŞİZME İNAT KARDEŞİMİZSİN HRANT!

ANTALYA EMEK VE DEMOKRASİ GÜÇLERİ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here