Hrant Dink’in katledilişinin 6. Yılında Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri  tarafından  düzenlenen meşaleli  yürüyüşe yüzlerce kişi katıldı.

 

Kapalı Yolk Halk Bankası önünden Attalos Meydanına kadar yapılan yürüyüşe katılan yüzlerce kişi  “ Faşizme İnat kardeşimsin Hrant, Faşizme Karşı Omuz Omuza, Kürt Türk Ermeni Yaşasın Halkların Kardeşliği” sloganları attı. Attalos Meydanında yapılan bir dakikalık saygı duruşu ve okunan şiirin ardından ÖDP Antalya İl Başkanı Zeynel Ergen  grup adına basın açıklamasını okudu.

Konuşmasına “Sevgili Hrant, kardeş Hrant, Bra Hrant, Sireli Yeğpayrıs Hrant” diye başlayan Ergen, İnsanlık düşmanı, eli kanlı canilerin dostumuz, canımız, kardeşimiz, hakikat anlatıcımız Hrant Dink‘i katletmelerinin üzerinden tam altı yıl geçmesine rağmen; Hrant’ın öldürülmesiyle ilgili olarak şaibe altındaki hiçbir devlet görevlisi doğru dürüst soruşturulmadığı, yargılanmadığı gibi, bu cinayete bir şekilde adı karışan herkes neredeyse ödüllendirildi.” dedi.

 

HRANTLAR ÖLMEZ, HEPİMİZ HRANTIZ

İnsanlık düşmanı, eli kanlı canilerin dostumuz, canımız, kardeşimiz, hakikat anlatıcımız Hrant Dink‘i katletmelerinin üzerinden tam altı yıl geçti.

Hrant öldürüleli altı yıl, oynanan tiyatro (cinayet davası) sonuçlanalı bir yıl oldu.

Hrant’ın öldürülmesiyle ilgili olarak şaibe altındaki hiçbir devlet görevlisi doğru dürüst soruşturulmadığı, yargılanmadığı gibi, bu cinayete bir şekilde adı karışan herkes neredeyse ödüllendirildi. Öyle ki Hrant’ı yazmadığı şeyden ötürü mahkum edip hedef haline getirenlerden biri, Türkiye’ye ombudsman yapıldı.

Cinayet gaddarlıktı, sonrası kepazelik, yüzsüzlük oldu.

Kardeşimiz Ermeni‘ydi, Türk‘tü, Kürt‘tü, Laz‘dı, Çingene‘ydi, Poşa‘ydı,  Gürcü‘ydü, Süryani‘ydi, Arap‘tı… Sünni`ydi, Hıristiyan‘dı, Alevi‘ydi, Yezidi‘ydi, Nusayriydi… Tekmil halkların ortak güzelliğini yüreğinde taşırdı. O güzellik gözlerinden tüm insanlığa yayılırdı. İşte bu yüzden Hrant kardeşimizi vurdular.

Altı yıl önce insanlık; ömrünü, ezilenlerin ve emekçilerin onurlu bir hayat sürmeleri hedefine adamış yiğit bir evladını kaybetti. Ermeni halkının yaşadığı trajedinin ve Türkiye halkının içinde bulunduğu travmanın bilincinde olarak, bu ülkenin topraklarında yaşayan herkese “tarihle yüzleşme” cesaretini vermeyi hedef edinmiş bir aydınını kaybetti.

Altı yıl önce bu ülke, özgür ve demokratik bir ortamda halkların bir arada yaşama imkânına kurşun sıkıldığına bir kez daha şahit oldu. Bugünde barışa kurşun sıkılmaya devam ediliyor. Bir taraftan Kürt halkının demokratik taleplerine ve barış sürecine, diğer taraftan  Suriye halkına emperyalistler, işbirlikçileri ve taşeronları tarafından kurşun sıkılmaya devam ediliyor. Bunun en son örneği Paris’te katledilen üç Kürt kadındır. Bu cinayetin açığa çıkartılması ve katillerinin cezalandırılması talebimizdir.

 

Hrant İçin Adalet İçin

Bebeklerden katil yaratan karanlığa ışık düşürmek için,

Ülkemizin aydınlık geleceğine sahip çıkmak için,

Büyük acımızın yükünü birlikte taşımak için,

Adalet, barış, kardeşlik, eşitlik, özgürlük için, 

Adalet mücadelemiz sürüyor, sürecek.

 

Hrant‘ın katili tetiği çekenden çok daha kalabalık bir gürühtur. O güruhta milliyetçi kalkışmaları, linç girişimlerini, faşist saldırıları “halkın doğal tepkisi” olarak görüp meşrulaştıran devletin ta kendisidir. Bu güruhta bu milliyetçi histerinin içerisinde harekete geçen örgütlü güçler de vardır. Hrant kardeşimiz bunlar tarafından elbirliği ile katledilmiştir. Son zamanlarda Ermeni vatandaşlarımıza dönük kimi cinayet haberleri duyuyoruz. Bu cinayetlerin faillerinin açığa çıkarılması ve Ermeni vatandaşlarımızın güvenli yaşamaları sağlanmalıdır.

 

Değerli basın emekçileri değerli katılımcılar: halkın direnci ve kararlılığı nihayet Yargıtay’ın “bu iş örgüt işi,bu iş organize” deme noktasına getirdi. Daha fazlasını istiyoruz. Gerçek katillerin yargılanmasını er geç sağlayacağız.

10 yıldır AKP karanlığı yaşanan ülkemizde gazeteciler, öğrenciler, Kürt siyasetçiler,aydınlar, hak ve özgürlük  mücadelesi verenler cezaevlerindeyken Hrant’ın katledilmesine iştirak edenlerden biri tahliye edilmiş, ortada örgüt bulunmadığı ilan edilmiş ve gerçek katiller gizlenerek dava kapatılmak istenmektedir. Tüm bunlar  mücadele kararlılığımızı artırdı, artırıyor. AKP bir kez daha sesleniyoruz üzerini örtemeyeceksiniz, kapatamayacaksınız.

Ömrünü, tüm ezilen halkların ve emekçilerin onurlu bir hayat sürmeleri hedefine adamış yiğit insan Hrant‘ın katillerine, katillerin destekçilerine ve onu hedef gösterenlere bir kez daha hatırlatırız ki; bu tür cinayetlerle hiçbir yere varamayacaklar. Bu topraklarda daha nice Hrantlar var ve var olmaya devam edecek. Türkiye mutlaka ve mutlaka etnik kökeni, inancı ne olursa olsun tüm insanların bir arada yaşadığı özgür ve demokratik bir ülke olacaktır.

Sevgili Hrant;

Sana söz, hiçbir şeyi unutmayacağız.

Gazetenin önünde seni tehdit eden ağzı salyalı faşistleri unutmayacağız.

Bebeklerden katil yaratanları unutmayacağız.

Katillerle hatıra fotoğrafı çektirenleri unutmayacağız.

Bu cinayeti ayak takımının üzerine yıkıp aradan sıyrılmak isteyenleri unutmayacağız

Kontrgerilla‘yı unutmayacağız

Ve asla affetmeyeceğiz.

İstedikleri kadar karartsınlar, korusunlar, kollasınlar. Biz bitti demeden bu dava bitmez.

KATİLİ TANIYORUZ ADALET İSTİYORUZ

 

ANTALYA EMEK VE DEMOKRASİ  GÜÇLERİ

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here