Kongre Hareketi, Antalya’da da bini aşkın kişinin katılımıyla toplantı yaptı.

Durukan Düğün Salonu’nda gerçekleşen toplantıya, BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ve Kongre Hareketi Yürütme Koordinasyonu Üyesi Ali Kenanoğlu,  katıldı. Ali Kenanoğlu konuşmasında, Kongre Hareketi’nin her inanç, grup, etnik köken ve eğilimden oluştuğunu hatırlatarak, “Tek amacımız bu topraklarda uğramış olduğumuz haksızlıkları ortadan kaldırmak ve bu hakları kazanmak için ortak mücadele etmektir” dedi. Toplantının yapıldığı salona zılgıtlar eşliğinde gelen Kürkçü ise, hakları gasp edilen ve ezilenlerin ortak çatısı olmak için yola çıktıklarını ve toplumun her kesiminden büyük bir destek alarak çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Kongre Hareketi’nin çalışmalarına başlamasının ardından yaşanacak değişikliklerden bahseden Kürkçü, “Bundan böyle kimse ezilenlerin yerine konuşamayacak, ezilenler kendileri konuşacak. Kimse kendini işçinin yerine koyup konuşmayacak, işçi konuşacak, kadın konuşacak. Kürdün yerine konuşmayacaksın, Kürt konuşacak” dedi. Halkın kendini yönetebilmesi, yeni bir dil kurabilmesi, kendini örgütlemesi, yeni bir dünya kurması için çalışmalarına hız verdiklerini söyleyen Kürkçü, kadın örgütleri, inanç grupları, sosyalist örgütler, Alevi örgütleri, ekolojik mücadele verenlerin bir araya gelerek topladığı kongrenin, sistem dışına itilmişlerin ortak feryadı olduğunun altını çizdi.

Durukan (Ecem) Düğün Salonunda “Birleşik Mücadele İçin Parti Yani Çatı Veya Kongre Partisi” başlığı yapılan halk toplantısına  katılan BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ” Bundan böyle kimse ezilenlerin yerine konuşamayacak ,ezilenler kendileri konuşacak “dedi.

BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü Kongre sürecinde görevli  BDP‘li beş milletvekilinden biri. Kürkçü,  Çatı Partisi kurmak gibi dertlerinin  olmadığı gibi, böyle bir ismi kullanmanın da artık doğru olmadığının altını çizdi. Kürkçü, Çatı Partisi kurma gibi hedeflerinin olmadığını vurgulayarak , böyle bir konunun Kongre hareketinin tartışma alanının dışında kaldığını açıkladı. Çatı Partisi’nin daha önce sosyalist öznelerle ve aydınlarla tartışıldığını ancak bugün için oluşturulan Kongre hareketinin geniş bir toplumsal muhalefet kesimini  içine alan bir yapısının söz konusu olduğunu ifade etti.  Kongre’nin yeni bir önerme olduğunu söyleyen Kürkçü, bazı arkadaşlarının parti isteme özgürlüğü olduğu gibi kendilerinin parti meselesini ikincil bir mesele olarak gördüklerini ifade etti.  Çatı Partisi önerisinin daha önce organik bir parti olarak tartışıldığını belirten Kürkçü,  son süreçte tüm yapıların kendi  varlıklarını sürdürme yönündeki eğiliminden dolayı  Çatı Partisi talebinin tarz olarak  farklılaşmış olduğunu ileri sürdü.

KONGRE VE DTK FARKLI HEDEFLİ YAPILANMALAR

BDP Mersin Milletvekili Kürkçü, Kongre hareketinin Demokratik Toplum Kongresi(DTK) ile bezer bir örgütlenme olup olmadığına da açıklık getirdi. Kürt özgürlük hareketinin temsilcilerinin seçimle bir araya geldiğini ifade eden Kürkçü, Kongre’nin ise Türkiye siyasal ve toplumsal muhalefetinin bir araya  gelmesi demek olduğunu söyledi.  DTK ile Kongre’nin tek ortak yanının aşağıdan yukarıya meclisler yoluyla örgütlenmek olduğunu söyleyen Kürkçü, esasen  iki yapının farklı amaçları hedeflediğini belirtti.  Kongre hareketi içinde Kürdistan topraklarından delegelerin de seçileceğini ve bunların DTK üyesi olabileceğini ifade eden Kürkçü, Kongre ile DTK’nin hiçbir şekilde organik bağa sahip olmayacağını anlattı.

HEDEF DEMOKRATİK CUMHURİYET

Ertuğrul Kürkçü, “Kongre’nin hedefi demokratik cumhuriyet ve demokratik cumhuriyet’in bir parçası olarak demokratik özerklik olacak. Türkiye’nin demokratikleşmesi,  emeğin hakkının sağlanması, siyasal ve toplumsal ifade özgürlüklerin gerçekleşmesi ve süre giden mücadele dinamiklerinin ortaklaşmasını sağlayacak” dedi.  Kürkçü, Kongre süreci öncesinde yürüttükleri Sosyalist Yeniden Gelecek Parti Girişimi’nin geldiği aşamayı da değerlendirdi.  Bu oluşumun derinleşerek sürmesi gerektiğine vurgu yapan Kürkçü, bu derinleşmenin sosyalist hareket açısından pozitif bir durum yaratacağını öne sürdü. Kürkçü,  böyle bir çalışmanın Kongre ile eşgüdümlü  gideceğini belirterek Sosyalist Yeniden Gelecek Parti Girişimi çabalarının hızlanacağını da ifade etti.  Kürkçü değerlendirmesinin sonunda, insanı merkeze alan ve yeni bir uygarlık için bütün çelişkileri ortadan kaldırmaya yönelen bu çabalarının kalkınma paradigmasını değiştireceğini söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here