Liseli Kadınlar Etek Yasağına Hayır Demek için Sokaklara Çıkıyor !

Tarih: 23 Eylül 2013 Pazartesi
Saat:18.00
Toplanma Yeri: Kapalıyol Halkbankası önü

Antalya’daki Gazi Anadolu Lisesi’nde kadın öğrencilerin etek giymesi yasaklandı. Okul Müdürü Hayri Bahşi, “Okulumuz öğrencileri artık büyük çocuklar. Merdivenden inip çıkmalarında sorunlar olmasın diye düşündük” dedi.

Trabzon Milli Eğitim İl Müdürü Tamer Kırbaç’ın “Erkek öğrenciler ile kız öğrenciler aynı binada altlı üstlü kalıyor. Aynı merdivenleri kullanarak uyumaya gitmeleri inanın beni iki yıldır rahatsız ediyor ve diken üstünde oturmama sebep oluyor” sözlerini ardından bir skandal da Antalya’da yaşandı. Antalya’daki Gazi Anadolu Lisesi’nde kız öğrencilerin etek giymesi yasaklandı. Okul Müdürü Hayri Bahşi, yeni kılık kıyafet yönetmeliğine göre okul aile birliğinin de onayıyla bu yıl öğrencilerin gri pantalon, beyaz tişört olan okul forması giymelerine karar verildiğini söyledi. Daha önceki yıllarda uygulanan kurala göre üst sınıfta okuyan kız öğrenciler etek giyebilecek. “Kız öğrencilerin pantalon giyerek daha rahat edeceğini” savunan Bahşi, “Yeni yönetmeliğe göre bu karar alındı. Çocuklarımızın forma giymesi benimsendi. Biz de erkek ve kız çocuklarının da pantalon giymesine karar verdik. Böylece çocuklarımız rahat edecek. Sıralar kirli oluyor, tozlu oluyor. Ayrıca okulumuz öğrencileri artık büyük çocuklar. Merdivenden inip çıkmalarında sorunlar olmasın diye düşündük” diye konuştu.

Liseli Kadınlar gerici zihniyetleri okullarında istemiyor
Değişen eğitim sistemiyle okullarımız bir bir gericilik kıskacı altındayken,liseli kadınlar sürekli bir kalıba sığdırılmak isteniyor. Ya sadece örtünmemiz serbest bırakılıyor,ya da diğer öğrencilerden okullarda bu şekilde ayrıştırılıyoruz. Okullarımızda var olan bu gerici zihniyetleri ve tüm cinsiyetçi uygulamaları liseli kadınlar olarak reddediyoruz! Kadın ile erkeği eşit görmeyen,kadın öğrencilerin eteğini ‘tahrik’ nedeni olarak gören bu anlayışlara okullarımızda istemiyoruz. Okul yönetimlerinin üzerimizde kurmak istediği her türlü baskıya,kadınları 2.sınıf yurttaş olarak gören anlayışlara karşı,özgürlüğümüzü kısıtlayanlara karşı bugün daha yüksek sesle; CİNSİYETÇİ EĞİTİM İSTEMİYORUZ!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here