21 meslek örgütünün katılımıyla oluşturulan Antalya Meslek Odaları Eşgüdüm Kurulu bir basın toplantısı düzenleyerek , ÇYDD’nin yerinden atılmasını, hazır yurtların TURGEV’e verilmesini eleştirdi.

Ortak açıklamayı okuyan Eşgüdüm Kurulu Sözcüsü Av. Abit Küçükarslan, kamu yöneticilerinin aynı zamanda adil ve eşit davranması gerektiğini belirterek, “Öğrencilere burs veren ÇYDD’yi yerinden atarken, hazır yurtların TÜRGEV’e verilmesinde eşitlik ve adil davranış yoktur, olamaz” dedi.
ÖNCE ALKIŞLADI
Antalya Barosu’nda düzenlenen toplantıda Eşgüdüm Kurulu Sözcüsü Av.Abit Küçükarslan, sözlerine “Yaşadığımız kente ve halka olan sorumluluğumuz gereği bir kez daha beraberiz” diyerek başladı. Antalya adına olumlu çalışmalar yapılmasını yıllardır istediklerini ve istemeye devam edeceklerini kaydeden Av. Küçükarslan, bu kapsamda eski İl Özel İdare binasının yıkılması ve yerine yapılacak çocuk ve çiçek temalı peyzaj tasarım projesini alkışladıklarını dile getirdi.
‘ANCAK’ DEDİ ELEŞTİRDİ
Av.Küçükarslan, ancak Antalya Sanatçılar Derneği (ANSAN), yıkılan eski İl Özel İdare binasının hemen karşısında yer alan Yavuz Özcan Parkı ve Büyükşehir Belediyesi’ne ait Gençlik ve Çocuk Eğitim Merkezi ve Sosyal Tesisleri’yle ilgili gelişmeleri endişeyle izlediklerini kaydetti. Kentin planlamasından peyzajına, ulaşımından sağlığına kadar uzman olan meslek odalarının gelişmeleri ancak basından öğrenebildiklerini belirten Av.Küçükarslan, “Uzman odalarımızın yapılacakları basından öğrenmesi, yapılanların kentimiz ve insanlarımız yararına olmadığının açık kanıtıdır” dedi.
TÜRGEV ÜZERİNDEN YÜKLENDİ
Kentlerin ancak bellekleriyle yaşayabileceğini kaydeden Av.Abit Küçükarslan, şunları söyledi:
“ANSAN’ın, Yavuz Özcan Parkı içinde yer alan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin (ÇYDD) yerlerinden gerekçesiz atılmalarının kentimize ve insanlığa bir yararı olamaz. Kentimizin, Antalya’mızın en önemli yerlerinde yapılacak değişiklikleri sadece yönetenlerin bilmesi, yapılanın olumsuzluğunu gösterir inancındayız. Kamuoyu ve kentimiz bilgilendirilmeden, Antalya’nın parası ile yapılmış Büyükşehir Belediyesi’ne ait Gençlik Merkezi’nin tarafsız olmadığı bilinen, siyasi kimlikli, yakın zamanda pek çok olayla anılan Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı’na (TÜRGEV) verilmesinin anlamını, verenler Antalya kamuoyuna açıklamalıdır.”
Yapıldığı günden itibaren 300 yataklı kız öğrenci yurdu olarak kullanılan merkezin TÜRGEV’e verilmesindeki kamu yararını Antalyalıya kimsenin anlatamayacağını savunan Av.Küçükarslan, “Kamu yöneticileri aynı zamanda adil ve eşit davranmalıdır. Öğrencilere burs veren ÇYDD’yi yerinden atarken, hazır yurtların TÜRGEV’e verilmesinde eşitlik ve adil davranış yoktur, olamaz” dedi.

BASIN AÇIKLAMASI

İçinde yaşadığımız kentin meslek odaları olarak, yaşadığımız kente ve halka olan sorumluluğumuz gereği bir kez daha beraberiz. Kentimiz için olumlu çalışmalar yapılmasını yıllardır istedik ve istemeye devam edeceğiz. Özel İdare binasının yıkılmasını yıllardık savunduk ve yıkılarak insanlarımız yararına, çocuk ve çiçek teması içeren peyzaj tasarım projesini hep beraber alkışladık. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.

Son günlerde ANSAN, Yavuz Özcan Parkı ve B.B’ ne ait Gençlik Eğitim Merkezi ile ilgili gelişmeleri endişeyle izlemekteyiz. Kentin planlamasında, yapılaşmasında, peyzajında, ulaşımında, sağlığında, tarımında, beslenmesinde uzman olan odalarımız, yapılanları ancak basından öğrenmektedir. Sağlıklı bir gelişimin olabilmesi için uzman odalarımızın yapılacakları basından öğrenmesi, yapılanların kentimiz ve insanlarımız yararına olmadığının açık kanıtıdır.

Kentler bellekleriyle yaşar. ANSAN’ın, ÇYDD’nin gerekçesiz yerlerinden atılmalarının kentimize ve insanlığa bir yararı olamaz. Benzemeye çalıştığımız batılı toplumlarda, örneğin: Helsinki de bir yolun değişip değişmemesi, tüm kentte uzun zaman tartışılırken, kentimizin, Antalya’mızın en önemli yerlerinde yapılacak değişiklikleri sadece yönetenlerin bilmesi, yapılanın olumsuzluğunu gösterir inancındayız.

Kamuoyu ve kentimiz bilgilendirilmeden, Antalya’nın parası ile yapılmış BB’ ne ait Gençlik Merkezinin tarafsız olmadığı bilinen, siyasi kimlikli, yakın zamanda pek çok olayla anılan TURGEV’ e verilmesinin anlamını, verenler Antalya kamuoyuna açıklamalıdırlar. Kamu yöneticileri, Kamu yararını düşünmek zorundadır. Antalya’nın malı olan gençlik merkezinin TURGEV’ e verilmesindeki Kamu yararını Antalya’lıya kimse anlatamaz. Kamu yöneticileri aynı zamanda adil ve eşit davranmalıdırlar. Öğrencilere burs veren ÇYDD’ni yerinden atarken, hazır yurtların TURGEV’ e verilmesinde eşitlik ve adil davranış yoktur, olamaz.

Tüm Kamu oyunun duyduğu bilgilerin doğru olup olmadığı konusunda ilgilileri gerçekleri açıklamaya çağırıyoruz. Antalya Meslek Odaları Eşgüdüm kurulu olarak, yukarda belirtilenler ve Kamu vicdanını yaralayan, Antaya’ya zarar veren, sadece ranta dönük yapılanların karşısında olduğumuzu , her türlü mücadelede kararlı olduğumuzu, Antalya’mızın yararları için hiçbir ön yargı olmadan mücadele edeceğimizi, mücadele edenlerin yanında olduğumuzu bir kez daha duyururuz. 16.09.2014

Saygılarımızla.

Antalya Meslek Odaları Eşgüdüm Kurulu

Basın açıklamasına katılan odalar:

Ziraat Müh. Odası
Makine Müh. Odası
Gıda Müh. Odası Antalya Şubesi
Elektrik Müh. Odası
Kimya Müh. Odası Antalya İl Tem.
Mimarlar Odası
Veteriner Hekimleri Odası
Şehir Plancıları Odası
Antalya Barosu
Jeofizik Müh. Odası
İnşaat Mühendisleri Odası
SMMM Odası
Peyzaj Mimarları Odası
Orman Müh. Odası
Diş Hekimleri Odası,
Eczacılar Odası,
Harita Müh. Odası,
Tabip Odası
Jeoloji Müh. Odası
Maden Müh. Odası
Çevre Mühendisleri Odası İl Temsilciliği

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here