Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Hilmi Uysal, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yusuf Ziya Özcan’ın açıklamalarını hatırlatarak, “YÖK Başkanı’nın açıklamasını esefle karşıladığımızı belirtmek istiyorum. Yüksek öğretimin en üst yönetiminde olan birisinin kabul edilebilecek söylemi değildir bu” dedi.

Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Hilmi Uysal, gazetecilere yaptığı açıklamada, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan’ın “türban” ile ilgili açıklamalarını değerlendirdi.

Türkiye’nin gündeminde “türban” olmadığını, yaşanan terör olaylarının herkesin yüreğini yaktığını belirten Uysal, Özcan’ın, “Türbana karşı olan 35-40 kadar öğretim üyesi kaldığı, onları da yakından izlediklerini ve gereğini yapacaklarını” ifade ettiği kaydederek, şunları söyledi:

“YÖK Başkanı’nın açıklamasını esefle karşıladığımızı belirtmek istiyorum. Yüksek öğretimin en üst yönetiminde olan birisinin kabul edilebilecek söylemi değildir bu. Kendisine anayasa ve hukuk kurallarını uygulamaya ve takipçisi olmaya çağırıyoruz ve sadece bunu yaptıkları için soruşturma açtırdığı veya izlettiği öğretim üyelerine karşı sorumluluklarını hatırlatırız. Üniversite öğretim üyelerinin hangisinin izlendiği konusunda bir açıklama yapmaya veya sürçü lisanından dolayı özür dilemeye kendisini davet ediyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here