Birleşik Haziran Hareketi’nin AKP’den hesap sorulması amacıyla  ülke çapında gerçekleştirdiği
‘Görülmedik Hesap Kalmayacak’ etkinlikleri kapsamında Antalya’da Attalos Meydanında bir basın açıklaması yapıldı.
Sık sık  “Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam”, “Faşizme Karşı Omuz Omuza” sloganlarının atıldığı açıklamada   “Erdoğan ve AKP’nin tüm suçlarının hesabını soracağız. Halkın birleşik mücadelesiyle Erdoğan’ın kirli-karanlık ve halkı nefessiz bırakan bu düzenini yıkıp, gün ışığının, ekmeğin, yaşamın ve özgürlüğün ülkesini, Haziran Türkiye’sini kuracağız” denildi.
7 Haziran seçimlerinden çıkan sonuç şudur: Halk Erdoğan ve AKP zihniyetine “Artık Yeter!” demiştir.

Haziran direnişinde sokağa çıkan milyonların “Artık Yeter!” sesi, aynı zamanda Erdoğan’dan ve AKP rejiminden hesap sorma çağrısıdır.

Bugün yapılması gereken tek şey halkın bu çağrısına, isteğine yanıt vermektir.
Halkın iktidardan düşürdüğü AKP, hiçbir koşulda koalisyon ortağı yapılıp iktidara taşınmamalı, AKP yalnız bırakılmalıdır. Roboski’den Reyhanlı’ya, Soma’dan Ermenek’e, AKP’nin 13 yıllık iktidarı boyunca işlediği suçlar aklanmamalı, bu suçlara ortak olunmamalıdır.

AKP bir suç örgütüdür ve işlediği bütün suçlardan dolayı halka hesap vermeli, yargılanmalıdır.
Birleşik Haziran Hareketi, halkın AKP’den hesap sorma çağrısına sahip çıkıyor, tüm gücüyle ayağa kalkıyor!

HALK İSTİYOR GÖRÜLMEMİŞ HESAP KALMAYACAK
Altın varaklı bir bardağı, bir işçinin asgari ücretinden daha fazla olan KaçAk Saray boşaltılmalı, Tayyip Erdoğan istifa etmelidir.

Yolsuzluk dosyaları açılmalı, dört eski bakanla birlikte Erdoğan hakkındaki yolsuzlukları araştırmak için Meclis’te bir Araştırma Komisyonu kurulmalı, halkın paralarını sıfırlayanlar, ayakkabı kutularına dolduranlar Yüce Divan’da yargılanmalıdır.

AKP’nin işlediği savaş suçları araştırılmalı, Suriye’ye yönelik uluslararası hukuka aykırı girişimlerin hesabı sorulmalı, başta Erdoğan, Davutoğlu ve Hakan Fidan olmak üzere, MİT tırlarıyla cihatçı çetelere yapılan silah yardımının sorumluları yargılanmalıdır.

İç güvenlik yasası ve sansür yasaları başta olmak üzere AKP’nin tüm baskı yasaları iptal edilmelidir.

Eğitimde gericileşmeyi derinleştiren 4+4+4 uygulamasına son verilmeli, laik ve bilimsel bir eğitim için gereken adımlar atılmalıdır.

Haziran 2013 sürecinde uygulanan polis şiddeti soruşturulmalı, Gezi Direnişi’nde “Emri ben verdim” diyen, emri uygulayan tüm sorumlular yargılanmalı, Gezi ailelerinin ve davaların üzerindeki baskılara son verilmelidir.

Soma ve Ermenek başta olmak üzere, tüm iş cinayetlerinin sorumluları yargılanmalıdır.

AKP gerici zihniyetinin beslediği kadın cinayetlerinin durdurulması için yasal düzenlemeler yapılmalı, ‘haksız tahrik’ ve ‘iyi hal indirimi’ kaldırılmalıdır.

12 Eylül ürünü seçim barajı kaldırılmalı, seçim sistemindeki tüm anti-demokratik düzenlemeler iptal edilmelidir.

Erdoğan ve AKP’nin tüm suçlarının hesabını soracağız. Halkın birleşik mücadelesiyle Erdoğan’ın kirli-karanlık ve halkı nefessiz bırakan bu düzenini yıkıp, gün ışığının, ekmeğin, yaşamın ve özgürlüğün ülkesini, Haziran Türkiye’sini kuracağız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here