Antalya Emek Gençliği, 17 yaşında idam edilen Erdal Eren için Emek Partisi İl Binasında bir anma etkinliği düzenledi.

Erdal Eren’in mücadelesinin anlatıldığı etkinlikte “Oğlunuz Erdal “ belgeseli hep birlikte izlendi.
Emek Gençliği adına yapılan konuşmalarda, bugün OHAL ile emekçilerin haklarının gasp edildiği gibi o dönem de emekçilerin haklarının gasp edildiği söylendi. Aradan geçen 37 yılda aynı zihniyetin emekçilerin mücadelesine saldırmaktan geri durmadığı belirtilirken, “Bugünün gençliği olarak 68 kuşağı gibi Filistin halkının ve tüm ezilen halkların yanındayız. Kendi emperyalist çıkarları için halklara zulmedenler bilmeli ki; biz Erdal’ın idama giderken ki tavrını, mücadele azmini yaşatacağız. Kendi taleplerimiz etrafında parasız, bilimsel, demokratik eğitim mücadelemizi sürdüreceğiz. Denizler, Erdallar, İmranlar mücadele verdilerse biz de taleplerimizle birlikte işçi sınıf önderliğinde mücadele etmeliyiz. Ekim devriminin öğrettiği gibi sömürüsüz, savaşsız bir dünyada yaşayabiliriz. Erdal’ın izinde sosyalizm mücadelesini yükselteceğiz. Erdal Eren sadece 17 yaşında idam edilen bir genç değil, yaşamını sosyalizm mücadelesi ile partisine adamış genç bir devrimcidir. Bizler de mücadelemizi işçi sınıfının kaderine bağlamalı, okullarımızda eşit ve parasız bir eğitim talebinin yükseltmeliyiz. Erdal’ı işçi sınıfının enternasyonal mücadelesinde yaşatacağız” vurgusu yapıldı.

Oğlunuz Erdal

Sinan Suner, Zekeriya Önge, Erdal Eren ve Ercan Koca… Oğlunuz Erdal bu genç insanların kısa öyküleri üzerinden Türkiye’nin 1977-1984 arasındaki karanlık dönemini yeniden hatırlatmayı ve soğuk bir tarih algısından çıkarıp insancıllaştırmayı deniyor. Bugüne dek bir kısa film ve çeşitli belgeseller çekmiş olan Tunç Erenkuş’un, hazırlığı yaklaşık üç sene süren bu son çalışmasının odağında 12 Eylül askeri faşist darbesinin idam ettiği Erdal Eren’in kısa hayatı var. Belgesel, doğduğu topraklardan yola çıkarak ailesi, dostları ve tanıkları aracılığıyla Erdal Eren’in idamına kadar geçen süreyi anlatıyor; bu esnada bir döneme de ışık tutuyor.

12 Eylül 1980 askeri faşist darbesinin ardından henüz 17 yaşındayken yaşı büyütülerek idam edilen Erdal Eren’in hayatını anlatan “Oğlunuz Erdal” belgeselinin yönetmenliğini Tunç Erenkuş’un yapmış , yapımcılığını Sosyal Araştırmalar Vakfı (SAV) üstlenmişti. Belgeselin röportajları ise Tevfik Baş’a ait.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here