Antalya Liseli Öğrenci Birliği 1980 darbesinde idam edilen Erdal Eren’i andı. Liseliler, “Erdal Eren bir neferdir, bizler de düşüncelerimizle birer neferiz” dedi.

Liseli Öğrenci Birliği üyeleri Kapalı Yol Halk Bankası önünde toplanarak Erdal Eren’i andı. Halk Bankası önünde başlayan yürüyüş Attalos’a kadar devam etti.

‘ERDAL EREN’İN YOLUNDA YÜRÜYORUZ’

Yürüyüş sırasında “Erdal Eren ölümsüzdür”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Şehitlere devrim sözümüz var” sloganları atıldı. Saygı duruşundan sonra basın açıklaması yapan liseliler; “13 Aralık 1981’de darbeci zihniyet, 17 yaşındaki bir gencin ölümünü gerçekleştirdi. Bu katliam, sistemin gerçek yüzünü bir kez daha gün yüzüne çıkarmıştır. Kendi yazdıkları yasalara bile uymayarak bir gecede çıkardığı yeni yasayla Erdal Eren’in yaşını 18 yaparak, idamına zemin hazırlamıştır.”

LÖB üyeleri, “Erdal Eren bir neferdir, bizler de düşüncelerimizle birer neferiz. Erdal Eren’in ve yoldaşlarının yolundayız. Erdal Eren’in ve diğer devrim şehitlerinin yolunda emin adımlarla yürümekteyiz” dedi.

Her türlü zor aygıtı elinde bulunduran devletin 17 yaşında idama gönderilmesini, devletin korkusunu gösterdiği belirtilen açıklamada, “Erdal Eren bir neferdir, bizler de düşüncelerimizle birer neferiz. Erdal Eren’in ve yoldaşlarının yolundayız.” denildi.

‘MUHALEFET BASTIRILMAK İSTENİYOR’

Liseliler, artan gözaltı ve tutuklamalara tepki gösterdi, mevcut hükümetlerin hepsinin muhalefete yönelik tutumunun aynı olduğunu belirtti: “Muhalefetin boyutu ne olursa olsun her türlü devrimci fikir bastırılmalı, bastırılamıyorsa yok edilmeliydi. Demirel’den Özal’a, Çiller’den Ecevit’e kadar nasıl ki hepsi kendi dönemlerinde çeşitli katliamlar gerçekleştirdiyse, AKP Hükümeti de üç dönemdir öğrenci hareketine karşı tutumuyla, kendinden öncekilerden eksik kalmadığını göstermiştir.”

Son günlerde artan gözaltı ve tutuklamaları da protesto eden liseliler, “Bizler de Erdal Eren ve diğer devrim şehitleri yolunda emin adımlarla yürümekteyiz. Yoldaşlarımız idam ipini tek başlarına göğüslemişlerdi. Çünkü onlar da, onlarca yıl sonra bile fikirlerinin dimdik ayakta duracağını ve biz yoldaşları tarafından yaşatılacağını biliyorlardı. Yine bizler bugün bu alanlarda, bu meydanlarda devrim şehitlerimizi anmaya, mücadele ruhunu yaşatmaya devam edeceğiz. Devrim şehitleri yolumuzu aydınlatıyor.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here