12 Eylül döneminde yaşı büyütülerek idam edilen Erdal Eren,

EMEP Gençliği tarafından düzenlenen bir yürüyüş ve basın açıklaması ile  anıldı.

Kapalıyol Halk Bankası önünde bir araya gelen yüzlerce kişi, “Yaşasın devrimci dayanışma”, “Devrim şehitleri ölümsüzdür”, “Yaşasın halkların kardeşliği”, “Erdal Eren ölümsüzdür” sloganlarıyla Attalos Heykeli’nin önüne kadar yürüdü.

Basın açıklamasını okuyan Sevcan Çataltepe, 12 Eylül askeri darbesinin hemen ardından yaşı büyütülerek idam edilen Erdal Eren’in ardından darbeci Kenan Evren’in “Asmalayım da besleyelim mi?” sözünü hatırlattı.

12 Eylül’ün AKP ile sürdüğüne dikkat çeken Çataltepe, “12 Eylül darbesi esas olarak ABD ve iş birlikçi sermaye sınıflarının önündeki engelleri temizlemek için yapıldı. Bugün 12 Elül düzeni AKP ile devam ettiriliyor. Erdal Eren’i asam zihniyet AKP Hükümeti ile 12 yaşında Uğur Kaymazları kurşunla katlediyor” diye konuştu.

12 Eylül’ün aklanamayacağının altını çizen Çataltepe, şöyle konuştu: “Darbenin başındaki paşalar, konforlu yataklarda, telekonferans yöntemiyle sözde yargılanıyorlar. Bu düpedüz 12 eylül darbesinin aklanmasıdır. Darbecilerle birlikte başta ABD, NATO, işbirlikçi sermaye temsilcileri ve tüm karanlık odaklar yargı önüne çıkarılmadan gerçek anlamda adil bir 12 Eylül yargılamasından söz edilemez. Kenan Evren, Erdal Ereni’i hatırlamadığını söylüyor ama onun mücadelesi her yerde parasız, bilimsel, demokratik eğitim mücadelesi veren liseli ve üniversiteli öğrencilerin mücadelesinde, iş, ekmek kavgası işçilerin, emekçilerin mücadelesinde var olacaktır.” Eyleme ÖDP, ESP, SDP’nin de aralarında bulunuğu bir çok örgüt destek verdi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here