Engelliler Platformu bugün Adliye önünde, engellilerin Antalya’da  karşılaşmış olduğu sorunların giderilmesi için bir eylem düzenledi.

Engelliler Platformu bugün Adliye önünde, engellilerin Antalya’da  karşılaşmış olduğu sorunların giderilmesi için bir eylem düzenledi.

Altı nokta Körler Derneği, Beyaz Baston Görmeyenler Derneği, KESK Şubeler Platformu, Çağdaş Hukukçular Derneği ve Antalya Barosu’nun  bir araya gelmesiyle oluşturulan Engelliler Platformu  bugün Adliye önünde eylem yaptı.

Antalya’da yüzbin engelli yaşıyor

Öğlen saatlerinde Adliye önünde toplanan Engelliler Platformu üyeleri, “Engeller Kalksın Yaşam Kolaylaşsın” sloganları atarak bir basın açıklaması yaptılar. Platform adına basın açıklamasını  okuyan  Büro Emekçileri Sendikası (BES) Antalya Şubesi üyesi Av. Nuran Otluoğlu, Antalya’da engellilerin bir çok sorun yaşadığını belirterek, yetkilileri yaklaşık 100.000  engellinin, yaşamını kolaylaştırmak  için gereğini yapmaya davet etti.

Çözüm bekliyoruz

BES Antalya Şubesi üyesi Av. Nuran Otluoğlu, “Bugün  Antalya 8. Sulh Ceza Mahkemesinde duruşması bulunan bir arkadaşımızın, mahkeme sürecini izlemek ve onun şahsında bütün engellilere destek olmak için buraya geldik. Kaldırıma park eden bir araç sahibini uyarması ile engelli arkadaşımız  hakarete uğradı fiziki saldırıya uğradı. O kadar çok sorun yaşıyoruz ki; Bir görme engelli arkadaşımız yolda bastonu ile yürürken kaldırımdaki şemsiyenin demiri gözüne giderek kanama olmasına neden oluyor. Kaldırımda giden bir tekerlekli sandalyeli arkadaşımızın üzerine bisiklet düşüyor. Bu sorunları artık yaşamak istemiyoruz.” dedi.

Antalya’da sorun fazla

Engellilerin Antalya’da diğer kentlere göre daha fazla sorun yaşadığını ifade eden Av. Otluoğlu, belediyeleri ve Antalya Valiliğini bu konuda hassas olmaya davet etti. “Bir sorunlarla karşılaştığımızda Polisi arasak bile ilgilenmiyorlar. Sayın Valimizin bu konuda Emniyet Müdürlüğüne talimat vermesini istiyoruz. Polisin gözü önünde kaldırımda araç var ama müdahale etmiyor. Görevini yapmıyor. Çekici çağırmıyor veya ceza yazmıyor. Sen de kaldırımdan in oradan geçiver diyor.” Diyen Av. Otluoğlu, “Konunun takipçisiyiz yetkililer Antalya’da yaşayan yaklaşık 100.000  engellinin, yaşamını kolaylaştırmak  için gereğini yapmalıdır.” Şeklinde konuştu.

BASIN AÇIKLAMASI

Avrupa Birliği verileri ve Birleşmiş milletler çalışmalarına göre gelişmekte olan ülkelerin %10-15’i engellidir. Ülkemiz nüfusunu 70 milyon kabul edersek yaklaşık 7 milyon engelli ülkemizde yaşamaya çalışmaktadır. Evet, yaşamaya çalışmaktadır deyimini özellikle kullandık. Çünkü, ülkemizde o kadar çok engel ile savaşmak çorundayız ki bunları saymaya kalksak bitirmemiz mümkün değil. Biz burada Antalya Yerel yönetiminden Antalya’nın kendine özgü sorunlarını çözmesi için taleplerimizi iletmeye geldik.

Engellilerin Antalya’da karşılaştıkları en büyük sorun ulaşım sorunudur. Ulaşım sorununu yalnızca otobüs ve minibüs sorunu olarak algılamayınız. Bir yerden bir yere gitmek için kaldırımları kullanmak, otobüs ve minibüslere binip inmekteki sorunlar, rampaların iniş ve çıkışları, kaldırımları park eden araçlar, kaldırımlarda gezen motosiklet ve bisikletler, kaldırımlardaki levha ve direkler, kaldırımlardaki seyyar satıcıların tezgahları ve onların kurdukları şemsiyeler, kaldırımlardaki mantar olarak tabir ettiğimiz ve araçların parkına engel olan taşlar, kaldırım kenarında bulunan ağaçların budanmayan dallarının yollara sarkması  gibi sorunlar bizim çözüm beklediğimiz sorunlardır.

Tekerlekli sandalyedeki bir arkadaşımız bir rampadan kaldırıma çıkıyor ve 10 dakika ilerledikten sonra kaldırımın sonuna geliyor. Bir de bakıyor ki orada rampa yok. Oradan inemiyor. Geri aynı yolu dönüyor. ya da kaldırımda ilerlerken bakıyor ki kaldırıma bir araç park etmiş, geçemiyor ve yine geri dönüyor. Kaldırım da ilerlerken, bir otobüs durağı kaldırımın tam ortasına yapılmış, yine duraktan öte yana geçemiyor. Kaldırımdan inmek zorunda kalıyor. Tekerlekli sandalyedeki arkadaşlarımızın, toplu taşım araçlarını kullanması da mümkün değil. Belediyenin yeni aldığı otobüsler dışında rampası olan otobüs yok. O yüzden otobüs kullanmaları da mümkün değil. Bu arkadaşlarımız çoğu yere taksi kullanarak gidiyorlar.

Aynı ulaşım sorunlarını görme engelli arkadaşlarımız da yaşıyor. Kaldırımlar maalesef araçlar, satıcılar, bisikletler ve mantar taşları, lokanta masaları, şemsiyelerle işgal edilmiş durumda. Her dükkanın reyonları dükkan açılınca dükkan önlerine çıkıyor. Bunlar kaldırımı işgal ediyor.

Bu gün bir görme engelli arkadaşımızın kaldırıma pak eden aracı uyarması yüzünden başına gelenlerle ilgili Antalya 8. Sulh Ceza Mahkemesinde duruşması var. Kaldırımdaki aracı uyarıyor ve bir çok hakarete maruz kaldığı gibi fiili saldırıya bile uğruyor. Bir görme engelli arkadaşımız yolda bastonu ile yürürken kaldırımdaki şemsiyenin demiri gözüne giderek kanama olmasına neden oluyor. Kaldırımda giden bir tekerlekli sandalyeli arkadaşımızın üzerine bisiklet düşüyor. Bu sorunları artık yaşamak istemiyoruz. Bu sorunlar Antalya’da diğer kentlere göre daha fazla yaşanıyor. Gerek belediyeleri, gerekse Antalya Valiliğini bu konuda hassas olmaya davet ediyoruz. Bu sorunlarla karşılaştığımızda Polisi arasak bile ilgilenmiyorlar. Sayın Valimizin bu konuda Emniyet Müdürlüğüne talimat vermesini istiyoruz. Polisin gözü önünde kaldırımda araç var ama müdahale etmiyor. Görevini yapmıyor. Çekici çağırmıyor veya ceza yazmıyor. Sen de kaldırımdan in oradan geçiver diyor.

Büyük Şehir Belediyesi kaldırımdaki mantar taşlarını kısmen kaldırmaya başladı. Bunu takdirle karşılıyoruz. Ancak bunun Antalya’nın tamamında gerçekleşmesini bekliyoruz. Işıklar Caddesindeki görme engellilere uygun yürüme bandının tüm Antalya’ya taşınmasını istiyoruz. İlçe Belediyelerini de Mantar taşlarını kaldırmaya davet ediyoruz. Kaldırım rampalarının tekerlekli sandalyedeki arkadaşlarımız için uygun hale getirilmesi de gerekmektedir. Yerel Zabıta elemanlarının bu konuda eğitilmesi ve uyarılması şarttır.

Buradan yetkilileri bir kez daha uyarıyoruz. Yeter artık ilimizde yaklaşık 100.000  engellinin, yaşamını kolaylaştırmak  için gereğini yapmaya davet ederken halkımızı da engellilere karşı daha duyarlı davranmaya davet ediyoruz.

 

Altı Nokta Körler Derneği

Beyaz Baston Görmeyenler Derneği

Büro Emekçileri Sendikası Antalya Şubesi

Sağlık Emekçileri Sendikası Antalya Şubesi

Eğitim-Sen Antalya Şubesi

Tarım Orkam-Sen Antalya Şubesi

Antalya Barosu

Çağdaş Hukukçular Derneği

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here