Füze kalkanı radar sisteminin Malatya’nın Akçadağ ilçesine bağlı Kürecik Bucağı’na kurulmasının planlanması, Antalya‘da yüzlerce kişi tarafından protesto edildi.

Antalya’da  bir araya gelen DEV-SAĞLIK İŞ, DEV-TURİZM İŞ, HALKEVİ, PSAKD, DHF, ESP, ÖDP Füze kalkanı radar sisteminin Kürecik Bucağı’na kurulmasının planlanmasını bir yürüyüş ve basın açıklaması ile protesto etti.

Kapalı Yol Halk Bankası önünde toplanarak Kışlahan Meydanına kadar  yürüyen yüzlerce kişi    sık sık  “Katil ABD İşbirlikçi AKP” “ABD Ortadoğudan Defol” “Emperyalistler İşbirlikçiler 6. Filoyu Unutmayın” “Kalkan Yapma Boşuna Yıkacağız Başına”  sloganları attılar.

“Emperyalizme ve füze kalkanına geçit yok!” yazılı pankartının taşındığı eyleme gençlerin katılımının yoğun olduğu gözlendi.

Kurumlar adına basın açıklamasını okuyan Sabri Kırdar “AKP, ABD’nin Ortadoğu’da egemenlik arayışının parçası olarak ülkemizi gelişmiş bir ‘ABD üssü’ haline getirmeye çalışmaktadır. AKP, ABD tarafından ‘model ülke ve model ortak’ olarak Ortadoğu’nun yeniden düzenlenmesinde çok yönlü işbirlikçi bir rol üstlenmektedir.” dedi

Kırdar açıklamasında“ Türküyle, Kürdüyle, Arabıyla, Acemiyle Ortadoğu halkları kardeştir! Onurlu, insanca bir yaşam için; bağımsız bir ülke için; kardeşlik için emperyalist müdahalelere; işbirlikçi AKP’ye     karşı         mücadele edeceğiz.” şeklinde konuştu

“Halkımızı Emperyalizme ve işbirlikçiliğe karşı mücadeleye çağırıyoruz.” diyen Kırdar, “Füze kalkanı anlaşması derhal iptal edilmelidir Irak ve Libya işgallerine tahsis edilen askeri üsler kapatılmalı, NATO’dan çıkılmalıdır. Ülkemizde bulunan tüm ABD ve NATO üs ve tesisleri derhal kapatılmalıdır!.AKP iktidarı, bölge halkl rına yönelik emperyalist müdahalelere çanak tutan; halk isyanlarına emperyalizm lehine müdahale eden tutumuna derhal son vermelidir. İsrail devletiyle tüm askeri, ticari, diplomatik, akademik, kültürel ilişkilere son verilmelidir.” dedi.

EMPERYALİZME VE FÜZE KALKANINA GEÇİT YOK

ABD’nin emriyle Malatya Kürecik’e Füze Kalkanı radar sistemi kuruluyor.

AKP, ABD’nin Ortadoğu’da egemenlik arayışının parçası olarak ülkemizi gelişmiş bir ‘ABD üssü’ haline getirmeye çalışmaktadır. AKP, ABD tarafından ‘model ülke ve model ortak’ olarak Ortadoğu’nun yeniden düzenlenmesinde çok yönlü işbirlikçi bir rol üstlenmektedir.

Emperyalist ülkelerin içine düştüğü ekonomik krizin giderek yoğunlaşması ile artık varlığını tehdit eden gelişmelerden çıkış yolunu giderek daha fazla ekonominin askerileştirilmesinde ve saldırganlıkta aramaktadır. NATO’nun Libya’ya yönelik müdahalesi Ortadoğu’da Bush ile birlikte başlayan işgal ve savaşların yeni bir evresini de başlatmıştır. ABD’nin komutasında NATO eliyle adı konulmamış bir ‘paylaşım savaşı’ ile Ortadoğu, Asya ve Afrika tehdit edilmektedir.

NATO’nun 2010 Lizbon Zirvesi’nde belirlenen ‘Yeni Stratejik Konsepti’ emperyalizmin kendi krizini aşma çabası olarak gündeme gelen yeni sömürgeleştirme/paylaşım arayışının bir ürünüdür. Füze Kalkanı sisteminin Türkiye’ye kurulması da aynı toplantıda karar altına alınmıştır.

AKP, bu stratejinin parçası olarak ‘rol kesmektedir’. Tayyip Erdoğan’ın ‘yeni Osmanlı padişahı’ çalımları ile gerçekleştirdiği Arap Baharı turu, bölgenin emperyalizmin ihtiyaçlarına göre yeniden düzenlenmesine dönük ‘ABD dış politika sözcülüğü’ faaliyeti olmuştur. NATO ordusu içinde Libya’ya yönelik müdahalenin parçası olan AKP, Suriye ve İran’a yönelik tutumlarıyla da bölgedeki yeni savaşların öznesi olmaya doğru yönelmektedir.

Soğuk Savaş döneminde ABD’nin ‘yeşil kuşak’ projesinin parçası olarak bir ‘ABD üssü’ haline getirilen Türkiye bugün de adı konulmamış ‘yeni paylaşım savaşı’nda emperyalizmin cephe ülkesi olarak konumlandırılmakta, Ortadoğu Türkiye merkezli olarak ‘ılımlı İslamcı kuşak’ ile denetim altına alınmaya çalışılmaktadır. Füze Kalkanı sistemi AKP’nin bu rolünün parçası olarak gündeme gelmektedir.

Füze Kalkanı, Ortadoğu halklarının başına bela olan İsrail’i güvence altına almaktadır. Füze Kalkanı, ABD’nin egemenlik arayışında tehdit unsuru olarak gördüğü İran ve Rusya’yı hedef almaktadır.

Bu sistemin AKP tarafından ‘ulusal güvenlik ve savunma aracı’ olarak gösterilmeye çalışılması büyük bir yalandır. Kardeş Ortadoğu halklarına yönelecek olan Füzelere ev sahipliği yapan Türkiye muhtemel savaşın parçası haline getirilmektedir. Olası bir savaşta ABD ve İsrail’in güvenliği için bombalar Türkiye halklarının başına düşecektir.

Kürecik halkının anti-emperyalist tarihinin izinde bugünde Füze Kalkanı’na karşı onurlu bir direniş başlatıyor. Kürecik halkını selamlıyoruz.  Dün Sinan Cemgil, Alpaslan Özdoğan ve Kadir Manga Kürecik’teki ABD üssüne nasıl yürüdüyse, Denizler, Mahirler 6. Filo’nun üzerine nasıl yürüdüyse şimdi onların izinde aynı kararlılıkla emperyalizmin üzerine yürümenin, yeniden bağımsız Türkiye şiarını yükseltmenin günüdür.

Türküyle, Kürdüyle, Arabıyla, Acemiyle Ortadoğu halkları kardeştir! Onurlu, insanca bir yaşam için; bağımsız bir ülke için; kardeşlik için emperyalist müdahalelere; işbirlikçi AKP’ye        karşı   mücadele         edeceğiz.

*Füze kalkanı anlaşması derhal iptal edilmelidir.

*Kürt sorununda savaştan başka bir seçenek bırakmayan askeri ve siyasi operasyonlar durdurulmalıdır!

*Emperyalizmin halklara karşı savaşında tüm işbirliği biçimleri derhal son bulmalıdır.

* Irak ve Libya işgallerine tahsis edilen askeri üsler kapatılmalı, NATO’dan çıkılmalıdır. Ülkemizde bulunan tüm ABD ve NATO üs ve tesisleri derhal kapatılmalıdır!

* AKP iktidarı, bölge halklarına yönelik emperyalist müdahalelere çanak tutan; halk isyanlarına emperyalizm lehine müdahale eden tutumuna derhal son vermelidir.

* İsrail devletiyle tüm askeri, ticari, diplomatik, akademik, kültürel ilişkilere son verilmelidir.Halkımızı Emperyalizme ve işbirlikçiliğe karşı mücadeleye çağırıyoruz.

DEV-SAĞLIK İŞ, DEV-TURİZM İŞ, HALKEVİ, PSAKD, DHF, ESP, ÖDP

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here