Küresel Katil Emperyalist ABD’ye ait uçak gemisi USS Abraham

Lincoln’un  Antalya Limanı açıklarına demirlemesi yapılan bir yürüyüş ve basın açıklaması ile protesto edildi. Üç Kapılar önünde toplanan yüzlerce kişi “Katil ABD İşbirlikçi AKP, Antalya Uyuma Onuruna Sahip Çık, Katil ABD Ortadoğudan Defol” sloganları ile Attalos Heykeline kadar yürüdü. Burada yapılan basın açıklmasından sonra protestoların sürdürüleceği duyuruldu. Cuma saat:19.00’da Konyaaltı Sahil Şeridi üzerinde Sea Life Otel karşısında basın açıklması yapılacak.

Antalya açıklarına demir atan Amerikan uçak gemisi Abraham Lincoln, Antalya halkı tarafından protesto edildi. Halk, Amerikan askerlerinin derhal Antalya’yı terk etmesini istedi

Antalya’nın emek ve demokrasi güçleri 17 Temmuz’dan bugüne kadar Antalya sahillerinde bekleyen dünya halklarının katili Amerikan uçak gemisi Abraham Lincoln’ün derhal şehirlerinden defolup gitmesi istedi.

Üç Kapılar’da bir araya gelen emek ve demokrasi güçleridövizler ve bayraklarla renkli bir kortej oluşturularak buradan Attalos Meydanı’na yürüdü. Burada bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamada 17 Temmuz günü gelen gemi ile ilgili olarak “17 Temmuz’un bir anlamı var. 1968’in devrimci gençlik önderlerinden Vedat Demircioğlu’nun 6. filonun protesto edildiği günlerde polis tarafından katledilişinin yıldönümüdür. 1968’in sıcak mücadele günlerinde ülkemiz devrimci gençliğinin Amerikan emperyalizmine başkaldırdığı o günlerde katledildi Demircioğlu”denildi. Açıklamada ayrıca“Kanlı Pazar’da, Milli Türk Talebe Birliği, Komünizmle Mücadele Dernekleri ile gençliğin bu anti-emperyalist başkaldırısına saldıran, gençlerimizi katleden gericiler, bugün AKP’yi kuranlardır. Ogün sokakta emperyalizme hizmet edenler bugün ABD’nin Ortadoğu politikalarının taşeronluğunu yapmakta” olduğu vurgulandı.

Savaş makinesi bir gemi

“Abraham Lincoln uçak gemisi Körfez savaşından, Afganistan’a ve Irak işgaline kadar birçok emperyalist saldırının ana vurucu gücü olmuş bir savaş aygıtıdır. Antalya açıklarında duran bu gemi dünya halklarının kanını döken bir savaş makinası” olduğu ifade edilirken, Uçak gemisinin turist gemisi olmadığı ve Amerikan askerlerinin de turist olmadığı hatırlatıldı. Valilik ve belediye yönetimleri uyarılarak “Bu kenti yöneten valiye ve belediye başkanlarına sesleniyoruz. Hiç kimsenin bu emperyalist ordunun askerlerini milyonlarca turistin geldiği bu şehre, üç kuruş para bırakıyorlar diye aklamaya, ağırlamaya hakkı olamaz.” denildi.

 “ Kimse bizden Anadolu halklarının konukseverliğini, dünya halkların katillerine göstereceğimizi beklemesin”

“AKP hükümeti, emperyalizme Ortadoğu’da taşeronluk yapma politikalarının bir uzantısı olarak Amerikan gemilerini her fırsatta ağırlıyor. Emperyalizmin savaş yorgunu askerlerine seks, içki, eğlence hizmetleri sağlamak bu ülkenin asli görevlerinden sayılıyor. Amerikan askerleri geldiğinde genelevleri boyatmak, Vedat Demircioğlu’nun öldürüldüğü günlerden bugüne bu ülkeyi yönetenlerin bir geleneği olarak sürdüğü” ifade edilirken “…kimse bizden Anadolu halklarının konukseverliğini, dünya halkların katillerine göstereceğimizi beklemesin. Amerikan askerleri kentimizi derhal terk etmelidir.” talebi dile getirildi.

KESK, , Dev-Turizm İş, Dev Sağlık – İş ,Antalya Halkevi, PSAKD Antalya Şubesi, TKP, ÖDP, HDK’nin destek verdiği eyleme 200’e yakın Antalya’lı katıldı. Eyleme sonrasında, Amerikan askerlerinin en çok gezdiği Kaleiçi semtine toplu olarak “çay içmeye” gidildi.

Emperyalist katiller şehrimizden defolun

17 Temmuz günü kentimize gelen ABD savaş cihazına ait uçak gemisi Abraham Lincoln, Antalya açıklarında demirli bekliyor.

17 Temmuz 1968.

Evet bizler için 17 Temmuz’un bir anlamı var. 1968’in devrimci gençlik önderlerinden Vedat Demircioğlu’nun 6. filonun protesto edildiği günlerde polis tarafından katledilişinin yıldönümüdür. 1968’in sıcak mücadele günlerinde ülkemiz devrimci gençliğinin Amerikan emperyalizmine başkaldırdığı o günlerde katledildi Demircioğlu.

Kanlı Pazar’da, Milli Türk Talebe Birliği, Komünizmle Mücadele Dernekleri ile gençliğin bu anti-emperyalist başkaldırısına saldıran, gençlerimizi katleden gericiler, bugün AKP’yi kuranlardır. Ogün sokakta emperyalizme hizmet edenler bugün ABD’nin Ortadoğu politikalarının taşeronluğunu yapmaktadırlar.

Abraham Lincoln uçak gemisi Körfez savaşından, Afganistan’a ve Irak işgaline kadar birçok emperyalist saldırının ana vurucu gücü olmuş bir savaş aygıtıdır. Antalya açıklarında duran bu gemi dünya halklarının kanını döken bir savaş makinasıdır.

Bu gemi neden bugün sahillerimizde. Ortadoğu yeni bir emperyalist savaşın yeni bir müdahalenin içine sürükleniyor. Emperyalistler, Ortadoğu’da Suriye üzerinden yeni bir tezgahı örgütlüyorlar. Sahibinin sesi İslamcılar eliyle, Suudilerin ve Katar’ın parası AKP hükümetinin desteği ile Suriye’de kanlı bir emperyalist bir plan uygulanıyor. AKP hükümetinin de yardımıyla Suriye’de başlatılan mezhep eksenli savaş bütün Ortadoğu’yu yakacak niteliktedir. Libya’da NATO işgali için seferber olan AKP iktidarı, şimdi de Suriye’de Libya’dakine benzer bir senaryonun taşeronluğunu yapıyor.

Akdeniz’in doğusu her türden büyük gücün askeri kapışma alanı haline geliyor. Bölgemizde savaş kan ve gözyaşı bir kez daha milyonlarca insanın kaderi oluyor.

AKP hükümeti, emperyalizme Ortadoğu’da taşeronluk yapma politikalarının bir uzantısı olarak Amerikan gemilerini her fırsatta ağırlıyor. Emperyalizmin savaş ve katliam yorgunu askerlerine seks, içki, eğlence hizmetleri sağlamak bu ülkenin asli görevlerinden sayılıyor. Amerikan askerleri geldiğinde genelevleri boyatmak, Vedat Demircioğlu’nun öldürüldüğü günlerden bugüne bu ülkeyi yönetenlerin bir geleneği olarak sürüyor.

Bu kenti yöneten valiye ve belediye başkanlarına sesleniyoruz. Hiç kimsenin bu emperyalist ordunun askerlerini milyonlarca turistin geldiği bu şehre, üç kuruş para bırakıyorlar diye aklamaya, ağırlamaya hakkı olamaz. Sokaklarımızda dolaşan bu emperyalist askerler turist değildir. Sahilimizde demirleyen şey bir turist gemisi değildir. Ve kimse bizden Anadolu halklarının konukseverliğini, dünya halklarının katillerine göstereceğimizi beklemesin.

Amerikan askerleri kentimizi derhal terk etmelidir. Bu kenti yönetenler Amerikan emperyalizminin katil sürüsüne yardım ve yataklık yapmaktan vazgeçmelidir.

Vedat Demircioğlu’na sözümüz var. Kanlı pazarda, 6. Filoyu protesto etmek için çıktıkları Taksimde devlet tarafından organize edilen gerici-faşistlerin saldırısında katledilenlere sözümüz var.

Denizlere sözümüz var. Elbette devrim olacak.

DEV SAĞLIK – İŞ, KESK, , DEV-TURİZM İŞ, ANTALYA HALKEVİ, PSAKD ANTALYA ŞUBESİ, TKP, ÖDP, HDK

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here