Emekli Sen (Tüm Emekliler Sendikası) Antalya Şubesi’nin “Sağlıkta Katkı ve Katılım Payı Kaldırılsın” teması ile yapmak istediği basın açıklamasına polis engel oldu.

FOTOĞRAFLAR İÇİN BU LİNKİ TIKLAYINIZ

Attalos Meydanında yapılmak istenen açıklamaya emniyet güçleri barikat oluşturunca emekliler oturma eylemi yaparak protestoda bulundu. “Direne Direne Kazanacağız” “Emekçiyiz Haklıyız Kazanacağız” sloganları atan emekliler alkışlarla emniyetin tavrını protesto etiler.

Attalos Meydanından Şube Binalarına kadar yürüyen emekliler basın açıklamasını burada yaptılar. Basın açıklamasını okuyan Mustafa Ayar, Emeklilerin, yıllarca çalışmalarının karşılığı olarak aldığı emekli maaşları ile insanca bir yaşamı sürdürebilmesinin mümkün olmadığını belirterek, “Bugün birçok emekli ya ikinci bir işte çalışmak zorunda kalmakta ya da zorunlu ihtiyaçlarını karşılayamaz durumdadır. Tüm Emekli Sen olarak artık yeter diyoruz “ dedi.

Mücadeleyi yükselteceğiz

“Sağlık Bakanlığı ; “ Artık sırada beklemek yok…Doktorunuzu seçme hakkınız var’’ diyor …Sağlıkta devrim yapmışlar gibi övünerek anlatıyor. ALO 182’ yi arayarak randevu alabilirsiniz diyor… ancak her arayışımız 4.5 lira olarak ücretlendiriliyor… Sanki yıllarca pirim yatıran bizler değilmişiz gibi … her muayene için 2. ve 3. basamak sağlık kurumlarına gittiğimizde 15.00.TL SGK payı ,6-8 TL arasında ek katkı pay alınıyor bizlerden . Ayrıca yazılan reçetede her kalem ilaç için 3.00-5.00 TL tutarında paralar alınmakta, Tepki olmasın ve tahsili kolay olsun diye maaşlarımızdan kesilmektedir. SGK ödeme kapsamından çıkartılan yüzlerce ilaç bulunmakta ve insanlar para ile ilaç almak zorunda kalmaktadırlar.

Ayar tüm olumsuzluklara karşı mücadeleyi yükselteceklerini vurgulayarak, “Emekli Sen olarak amacımız; sosyal adaletsizliği düzeltici, ekonomik eşitsizliği azaltıcı ve yalnız kendi üyelerinin değil tüm emeklilerin bakmakla yükümlü olduğu kimselerin, dul ve yetimlerin daha iyi yaşam koşullarına kavuşturulması, sosyal güvenlik kapsamının genişletilmesi ve ekonomik gelirlerinin insanca yaşayabilecekleri düzeye yükseltilmesi için mücadele etmektir.” şeklinde konuştu.
Açıklamaya başta KESK olmak üzereAntalya’daki bir çok meslek örgütü, sendika ve siyasi parti temsilcisinin destek verdiği gözlendi.

Değerli basın emekçileri…

Bu gün sözlerime, ilk olarak … bu alana toplanma gerekçemizi açıklamakla başlamak istiyorum ;

Biz emekliler kamuda, özel sektörde ve kendi işimizde yıllarca çalışıp bin bir zorlukla yatırılabilen pirimler için … , ömrümüzün geriye kalan süresinde daha mutlu bir yaşam sürebilmek…, çocuklarımızın küçücük ihtiyaçlarını karşılayabilmek için dayandık… katlandık… Bu ülkede yıllarca üretimde bulunduk… Gerek kamu çalışanı olarak hizmet verdik gerek SSK’ lı çalışanlar olarak işverenlerin baskılarına maruz kaldık … kendi işinde çalışan BAĞ-KUR ‘lular olarak da, evimizin ihtiyaçlarından önce pirimlerimizi ödedik ki… yaşlandığımızda yani emekliliğimizde daha rahat bir yaşam sürelim istedik.

Değerli mücadele arkadaşlarım…

Biz emeklilerin, yıllarca çalışmalarımızın karşılığı olarak aldığımız emekli maaşları ile insanca bir yaşamı sürdürebilmesi mümkün müdür?

Elbette hayır…..

Bugün birçok emekli arkadaşımız ya ikinci bir işte çalışmak zorunda kalmakta ya da zorunlu ihtiyaçlarını karşılayamaz durumdadır.

Bu günlerde TBMM’ de 2018 -2019 yılı bütçe görüşmeleri yapılıyor.
İktidara geldiği günden bu yana tarafını emek karşıtlığı ve sermaye yandaşlığı üzerine kuran hükümet,’’ vergi barışı ‘’adı altında vergi ve sigorta pirim afları getirerek ulusal ve uluslararası sermaye kesimlerine kaynak aktarmaktan geri durmuyor…

Vergide adaletsizliği artırarak … tüketim üzerinden alınan ÖTV,KDV,MTV, özel iletişim vergisi, akaryakıt tüketim vergisi vb. gibi adlandırılan vergileri sürekli arttırılarak vergi , soyguna dönüşmüş durumdadır. Bir çok gelişmiş ülkelerde %40 olan bu vergiler 10 yıllardır ülkemizde %70 lerin üzerinde seyretmektedir.

Değerli Basın emekçileri…
Tüm Emekli Sen olarak artık yeter diyoruz… Herkesten gelirine orantılı olarak vergi alınmalı, açlık sınırı altında yaşam sürdüren başta emekliler olmak üzere yoksul ile zengin arasında fark gözetmeden alınan dolaylı vergiler derhal makul seviyelere çekilmeli, vergide adalet sağlanmalıdır.

Değerli basın emekçileri,

Ülkemizin anayasasında TC devleti “Sosyal bir hukuk devletidir” yazmaktadır sosyal devlet yok edilmiştir. Parasız olması gereken eğitim ve sağlık , parası olanların faydalanabildiği bir metaya dönüştürülmüş… “hukuk bitmiş, tuz kokmuş” durumdadır…
Sağlık Bakanlığı ; “ Artık sırada beklemek yok…Doktorunuzu seçme hakkınız var’’ diyor …Sağlıkta devrim yapmışlar gibi övünerek anlattıkları hizmetlere bir bakalım:
ALO 182’ yi arayarak randevu alabilirsiniz diyor… ancak her arayışımız 4.5 lira olarak ücretlendiriliyor…

Sanki yıllarca pirim yatıran bizler değilmişiz gibi … her muayene için 2. ve 3. basamak sağlık kurumlarına gittiğimizde 15.00.TL SGK payı ,6-8 TL arasında ek katkı pay alınıyor bizlerden .
Ayrıca yazılan reçetede her kalem ilaç için 3.00-5.00 TL tutarında paralar alınmakta, Tepki olmasın ve tahsili kolay olsun diye maaşlarımızdan kesilmektedir.
SGK ödeme kapsamından çıkartılan yüzlerce ilaç bulunmakta ve insanlar para ile ilaç almak zorunda kalmaktadırlar.

Değerli konuklar, sevgili emekliler
Sorunlarımız çok büyük,
Emekli Sen olarak amacımız; sosyal adaletsizliği düzeltici, ekonomik eşitsizliği azaltıcı ve yalnız kendi üyelerinin değil tüm emeklilerin bakmakla yükümlü olduğu kimselerin, dul ve yetimlerin daha iyi yaşam koşullarına kavuşturulması, sosyal güvenlik kapsamının genişletilmesi ve ekonomik gelirlerinin insanca yaşayabilecekleri düzeye yükseltilmesi için mücadele etmektir

Böyle bir süreçte, Emekli-Sen’e yani bizlere büyük görevler düşüyor

Aydınlık bir Türkiye ve aydınlık bir gelecek için; Antalya Tüm Emekli-Sen olarak, bir büyük sorumlulukla ve öznesine insanı koyan bir çalışma anlayışı ile kendi alanı üzerinden bu ülke için, bu halk için, insanımız için, emeklilerimiz için , ilgili her konuda korkmadan, sinmeden, geri adım atmadan, eğilip bükülmeden doğruyu söylemeye devam edecektir.

Değerli yol arkadaşlarım,
Emekli Sen Antalya Şubesi olarak biz biliyoruz ki … baharı getirecek yol , emek ve demokrasi güçlerinin birleşik mücadelesinden geçiyor.

Bugün ülkemizde emekçilerin, ezilenlerin birlikte mücadelesine ve dayanışmasına duyulan ihtiyaç ortadadır. Emperyalizme ve sömürüye karşı özgürlük, demokrasi ve bağımsızlık için verilen mücadeleyi ancak birarada olursak, omuz omuza yürürsek, çabalarımızı ortaklaştırabilirsek büyütebiliriz.

Değerli konuklar, sevgili emekliler
Elbette daha güzel bir gelecek için mücadele etmek … öncelikle böyle bir geleceği hayal etmeyi ve ona inanmayı gerektiriyor.
İnanın
güzel günler göreceğiz çocuklar
Güneşli günler göreceğiz.
Motorları maviliklere süreceğiz çocuklar,
Işıklı maviliklere süreceğiz.

Bu ülkede yaşananlara karşı şimdi tam da… karanlığa karşı aydınlığı savunma zamanıdır… Şimdi tam da baskıcı, otoriter yönetim anlayışına karşı, özgürlük ve demokrasiyi savunma zamanıdır.

Şimdi tam da… bağımsız, eşit, özgür, laik demokratik bir Türkiye için mücadele etme zamanıdır.

Şimdi bize düşen görev;12 Milyon Emekli’nin bulunduğu ülkemizde örgütümüze sahip çıkmak, örgütümüzü güçlendirmek, inanç, kararlılık ve emek ile sendikamızı; geçmişin ayak izlerinden geleceğe doğru taşımaktır.

İşimiz zor… ancak kazanmak için mücadele etmek tek ve vazgeçilmez koşuldur.

Hepimize kolay gelsin.

Tüm Emekli Sen
Antalya Şubesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here