Tüm Emekliler Sendikası, emeklilere insanca yaşam sağlayacak bir ücret verilmesinin siyasi bir tercih olduğunu belirterek taleplerini dile getirmek için eylem çağrısı yaptı. Antalya’da Attalos Meydanında bir araya gelen sendika üyeleri  “Emeklinin yastık altında ödenmemiş faturalar” var diyerek tepkilerini dile getirdiler.

Tüm Emekliler Sendikası Antalya Şubesi Başkanı Mustafa Ayar okuduğu basın açıklamasında siyasi iktidarın tercihini emekçilerden, emeklilerden, yoksullardan yana değil sermayeden yana kullandığına vurgu yaptı.

Mustafa Ayar, emeklilere insanca yaşam sağlayacak bir maaş verilmesinin zor olmadığını bu durumun siyasi bir tercih olduğunu belirterek,  Emeklilerin daha fazla açlığa, yoksulluğa ve aşağılanmaya gücünün kalmadığı söyledi.

GEÇİNEMİYORUZ İSYANDAYIZ!

Siyasi iktidarın içine düştüğü yönetememe krizi ekonomik, toplumsal, siyasal olarak ve ülkemizin son bir yılını belirleyen salgınla mücadele edememe olarak hayatımızın her alanını etkilemiş durumdadır.

Siyasi alandaki yönetememe krizi “Başkanlık Sistemi/Tek Adam” ile daha ağır sonuçlar üretiyor. Karakteri gereği tek adam yönetimi antidemokratik, baskıcı ve otoriterdir. Bütün otoriter yönetimler gibi hukuk düzeninden hızla uzaklaşılmıştır. Her ne kadar sistem değişikliği denilse de, özünde rejim değişikliği ile siyasal islamcı otoriter rejim inşa ediliyor. İyice işlevsizleşen parlamento ise adeta yok sayılmakta, her şey Cumhurbaşkanının iki dudağı arasına yerleştirilmiştir. Kadın hakları açısından önemli bir kazanım olan İstanbul Sözleşmesinden bütün tepkilere rağmen bir gece yarısı kararnamesiyle çıkılması, sendikalara açılan kapatma davaları, DİSK EMEKLI SEN ‘ in kapatılması kabul edilemez. HDP’ye açılan kapatma davası, Gergerlioğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesi, son zamanlarda gördüğümüz antidemokratik uygulamalara örnektir. Bütün bir ülke kararnamelerle yönetilir hale gelmiştir.

Dünya ve ülke gündeminde bir yılı da geçen coronavirüs salgını sağlık sisteminin de tartışılmasına ve eksikliklerinin daha iyi görülmesine de yol açmıştır. Uzun yıllardan beri sağlık sisteminin piyasaya terk edilmesinin sonuçlarını bu salgın sürecinde hep beraber yaşadık, yaşamaya da devam ediyoruz. Sağlık sisteminin kamusal bir hizmet olması bir zorunluluk olarak kendini göstermektedir.

Çok uzun yıllardan beri emekli aylıkları yoksulluk sınırının altında yer almaktadır. Ülkenin bütün değerlerini yaratan, emekleriyle bugünleri yaratan emekliler açlığa yoksulluğa mahkum edilmiş durumdadırlar.

Daha 20 gün önce emeklilerin geçinemediğini, temel gıda ürünlerine yapılan zamların çekilmez olduğundan bahsetmiştik. Ancak sesimize siyasi iktidar kulaklarını tıkamış, duymuyor, bizi görmezden gelmeye devam ediyor. Bir daha tekrar edelim. Temel ihtiyaç maddelerine yılbaşından bu yana yapılan zam oranları nerdeyse %50 civarındadır. Asgari ücretin 2825 tl olduğu ülkemizde emekli aylığı alan 8 milyon hak sahibinin aylığının 2000 tl nin altındadır. Diğer emeklilerin genelinin aylığı ise yoksulluk sınırı altındadır. Bu da göstermektedir ki, emeklileri yoksulluk sınırının altında bırakmak yetmemiş, açlığa mahkum etmek istemektedirler. Emekli aylıklarına yapılan zamların yeterli olduğunu savunanlar, hayatlarında bir gün bile pazara çıkmamış, elinde pazar çantası ile alışveriş yapmamışlardır. Ama hayatlarımız üstünde söz sahibi olmaya çalışmaktadırlar. Kaşıkla verdikleri kırıntı sayılacak zamları kepçeyle geri almaktadırlar.

İkramiye adı altında iki dini bayram öncesi verilenler ise bayram harçlığına dönüşmüş, emekliler için bir aşağılama aracı haline gelmiştir. Buradan sesleniyoruz: Bayram ikramiyelerini asgari ücret seviyesine çıkarın.

Sözün kısası GEÇİNEMİYORUZ…

İSYANLARDAYIZ…
Emeklilere insanca yaşam sağlayacak bir aylık verilmesi zor değil, siyasi bir tercihtir.
Siyasi iktidar tercihini emekçilerden, emeklilerden, yoksullardan yana değil sermayeden yana kullanmaktadır.
Emeklilerin daha fazla açlığa, yoksulluğa ve aşağılanmaya gücü kalmamıştır.
Bıçak kemiğe çoktan dayanmıştır.
Emekliler kendilerini açlığa mahkum edenlere, yok sayanlara, görmezden gelenlere karşı seslerini duyurmaya, demokratik tepkilerini göstermeye kararlıdırlar.
Sağlıklı, barış ve kardeşlik içinde, insanca bir yaşam hepimizin hakkıdır.
Emekliler olarak bu yaşamı elde etmek için mücadelemize devam edeceğiz.
Sevgili arkadaşlar, AKP iktidarı bize yastık altındaki birikimlerimizi getirmemizi istiyor. Emeklilerin yastık altındaki birikimlerini getirdik. Işte yastık altındaki birikimlerimiz: Elektrik faturaları, su faturaları, doğalgaz faturaları, telefon ve internet faturaları, haciz bildirimleri, kredi kart borçları, çocuklarımızın öğrenim kredi borçları, evlerimizdeki işsiz gençlerimiz, çocuklarımıza ve torunlarımıza harçlık dahi verememenin utancı.
Bizim birikimlerimiz bunlar. Bunları getirdik. Alın tepe tepe kullanın. 01 Nisan 2021

TÜM EMEKLİLER SENDİKASI
ANTALYA YÜRÜTME KURULU adına şube başkanı
Mustafa Ayar

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here