İnsanca Yaşamak İstiyoruz

Memur ve emekli zammının açıklanması ardından belirlenen oranlara itirazlar da sürüyor. Tüm Emekliler Sendikası yaptığı açıklamada “İnsanca yaşamak istiyoruz” diyerek durumu protesto etti.

Attalos Meydanı’nda sık sık, “Hükümet Zammını Al Başına Çal, İnsanca Bir Yaşam İstiyoruz, Gün Gelecek Devran Dönecek AKP Emeklilere Hesap Verecek.” sloganları atan emekliler, basın açıklaması sonunda sendika kurulduğundan bu yana yaşamlarını yitiren üyeleri için bir anma etkinliği düzenlediler .

Sadaka değil, toplu sözleşme istiyoruz
Memur emeklilerine verilen yüzde 6’lık zam oranı Tüm Emekli Sen üyelerince tepkiyle karşılandı. Attalos Meydanı’nda bir araya gelen emekliler “Sadaka değil, toplu sözleşme istiyoruz” diyerek taleplerini sıraladı.

Basın metnini okuyan Tüm Emekli Sen Antalya Şube Sekreteri Hülya Kara şunları söyledi:

Bilindiği üzere her yıl Ocak ve Temmuz aylarında kamu emekçilerine ve emeklilere enflasyon karşısında ücretlerini korumak için maaş artışı yapılır. Bugüne kadar AKP iktidarının bu konuda sicili bozuktur. Yaptıkları sözüm ona maaş artışları daima reel enflasyonun altında kalmıştır. İktidarın güdümündeki TÜİK’ in maaş ve ücret artışlarını baskılamak için rakamlarla oynadığı kamuoyunca zaten bilinmektedir. Dolayısıyla hem gerçek enflasyonun altında yapılan artışlar, hem de refah payının emeklilere yansıtılmadığı düşünülürse, her yıl maaşlarımızda ciddi kayıplar yaşanıyor. Artık nefes alamıyoruz. Zorunlu giderlerimizi karşılayamıyoruz. Mutfaklarımızda yangın var. Bırakın eti, balığı, soğan, patates, ekmek alamıyoruz. . Kiramızı ödeyemiyoruz. Kredi kartı borçları ile ayı döndürmeye çalışıyoruz. Çocuklarımızı okutmaktan aciz düşmüşüz. Okusalarda iş bulamıyorlar. Devlet okulları bilimsel ve laik eğitim yerine siyasal islamcı ve kindar nesil yetiştirme çabasındadır. Biz, çocuklarımızın böyle yetişmesini istemiyoruz. Sağlıktaki özelleştirme ve kaos, bir çoğu sağlık sorunu yaşıyan emeklileri zor durumda bırakmıştır. Sağlıkta bütün ek tahsilatlar kaldırılmalıdır. Üstüne üstlük, Istanbul yerel seçimlerinin hemen sonrasında elektrikten akaryakıta,çaydan şekere kadar bir çok kaleme zam yapıldı.

Değerli basın emekçileri, değerli katılımcılar siyasal iktidarın saraylarını, saltanatlarını yürütmek için, vakıflar,dernekler ve adrese teslim ihaleler ile yandaşlarına oluk oluk para aktarmak için zam furyalarına devam edeceklerini tahmin etmek zor değildir. Ancak biz halkız. Bu zulme dur diyeceğimizin işaretini son yerel seçimlerde attığımız şamardan anlaşılmalıdır. Kurşuna fiyat biçenler, kirasını ödeyemediği için intihar edenlerden haberleri olmalı. Çocuğuna pantolon alamayan babadan, azıcık emekli maaşıyla okutup iş bulamadığı, atanamadığı için gencecik bedenlerinden vaz geçenlerden utanmalıdır.Yüksek iştişare kurulu adı altında oluşturulan arpalık kurulu daha ilk toplantısında, 13 000 lira olarak belirlenen maaşlarını 18 000 liraya çıkaranlar, açlık sınırı altında maaş alan ve adeta sürünen emekliden utanmalıdırlar. 850 lira maaş bağladıkları emeklinin, seçime giderken 1000 liraya çıkarıp,sonrada Temmuz, Ocak maaş artışlarında muaf tutulmasını nasıl iştişare edeceklerini merakla bekliyoruz.

Biz emekliler Tüm Emekli Sen’de birleşip, örgütlü büyük bir güce dönüşürsek emekli sendikaları statü yasasını çıkartıp, iktidarları toplusözleşme masasına oturtup gerçek enflasyon üzerinden ve milli gelirden de pay aldığımız toplusözleşmelere imza atmak zorunda bırakırız.
Hükümeti uyarıyoruz. Hakkımız olan, insanca yaşayacağımız düzeyde maaşlarımızda gerekli artışı yapın.

Sizden % 5’lik sadaka zamları değil, hakkımızı istiyoruz. Unutulmasın ki insanca yaşanacak ücret artışı ve diğer sosyal haklarımız için her zamanda ve her platformda biz emekliler olarak demokratik tepkilerimizi göstereceğimizi kamuoyuyla paylaşırız.

TÜM EMEKLİ SEN
ANTALYA ŞUBESİ


Anma sırasında Şube Başkanı Mustafa Ayar’ın konuşması

Değerli basın emekçileri, değerli mücadele arkadaşlarım.

20.02.2017 tarihinde Yeniden kurulan Tüm Emekli sen olarak ;
Emek ve Demokrasi mücadelesinden emekli olunmaz dedik.
Yaşamak varsa mücadele olmalı dedik bu gün Emekliler Ülke genelinde insanca bir yaşam için meydanlarda….
Bugün Şubemizin kuruluşunda büyük emeği Geçen örgütçü, Devrimci, hak hukuk adalet mücadelesinden ödün vermeyen yoldaşımız Ali Açıkalın, yine ömrü yılarca sendikal mücadele ile geçmiş Sağlık ve Sosyal hizmet işkolunda Sendika yönetimlerinde bulunmuş Emekli olduktan sonra çok gülünç bir şekilde KHK ile işten atılmış ve sendikamızın ilk üyelerinden Şükrü ÇAKIR,
Ağzında su damlasıyla Yangın söndürmeye giden karınca misali; “bende biliyorum bir damla su ile bu yangının sönmeyeceğini ancak tarafım belli olsun “ der gibi bu haklı mücadelemizde Sendikamıza üye olmuş;Y.Kurulu Üyemiz M.Şerif ÖZDEMİR’ in Damadı Fazıl FIRAT, Yine Y.Kurulu üyemiz Günay FIRAT’ ın ü.babası Ali DEMİRTAŞ ile en son 10 gün ( 25.06.2019) önce kaybettiğimiz annesi Reşide FIRAT bu gün aramızda yoklar.
Tam da bu gün 1.Ölüm yıldönümü olan Ali AÇIKALIN nezdinde yol arkadaşlarımızı rahmetle anıyor.anıları önünde saygılar sunuyoruz.Ruhları şaad olsun..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here