Tüm Emekli Sen Antalya Şube Başkanı Mustafa Ayar, bir açıklama yaparak “Emekliler olarak sessiz kalmayacağız ve ülke genelinde eş zamanlı olarak alanlara çıkacağız. “ dedi.
Mustafa Ayar, “Bir tarafta halk ÖTV, KDV , MTV, Özel Tüketim vergisi, Özel iletişim vergisi Vb. Vergilerle iliklerine kadar vergi girdabında can çekişirken, kendileri ve şürekası vergi ödememek için adını bile duymadığımız adacıklarda kurulu bulunan ülkeler kullanılarak servetlerine servet katmaktadırlar. “ diyerek Tüm Emekli Sen olarak bu duruma sessiz kalmalarının düşünülemeyeceğini vurguladı.

Tüm Emekli Sen olarak 2018 Bütçesinin Meclis gündemine geldiği gün tüm ülke sathında eş zamanlı olarak eylem yapacaklarını ifade eden Mustafa Ayar, “2018 Bütçesinden beklentilerimizi, OHAL ve KHK’larla yönetilmek istemediğimizi alanlarda meydanlarda kamuoyuyla paylaşacağız. “ şeklinde konuştu.

Değerli Basın Emekçisi arkadaşlar…
Bizler Tüm Emekli Sen Olarak 25-26 Kasım 2017 tarihlerinde  Ankara’da Başkanlar ve Temsilciler kurulu toplantısı yapıldı. İki gün süren toplantı sonucunda çok önemli kararlar aldık.

1 .Gündem, geçtiğimiz günlerde yaptığımız Olağan Genel Kurul değerlendirmesinin ardından 2. gündem yoğun bir şekilde önümüzdeki süreç tartışıldı..

Toplantı sonucunda:
Ülkemizde yaşamını sürdürmeye çalışan yaklaşık olarak 12 Milyon emeklinin içinde bulunduğu koşullar değerlendirildi.

Ülkemizin Yaklaşık olarak 2 yıldır 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ilan edilen OHAL ve KHK dönemi değerlendirmeleri yapıldı.

Önümüzdeki dönem görevlerimiz ve perspektifimizin ne olması gerektiği ayrıntılarıyla tartışıldı .
Bizler Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırlarında yaşayan ve Tüm Emekli Sen üyeleri olarak halk iradesini yok sayan her türlü darbelere karşı olduğumuz gibi, darbeyi fırsata çevirerek OHAL ilan edip kendisi gibi düşünmeyen ve yapılan yanlış uygulamalara karşı çıkan tüm kesimleri, emekçileri , emeklileri , gençleri , çiftçileri yani bir bütün olarak bir bütün tüm halkı baskı şiddet tutuklama gözaltına alma gibi tüm baskı araçlarının kullanıldığı sivil darbelere de karşıyız.

Ülkemiz 12 Yıllık Hükümet döneminde gerçekten zor günlerden geçmektedir.

Bir tarafta halk ÖTV, KDV , MTV, Özel Tüketim vergisi, Özel iletişim vergisi Vb. Vergilerle iliklerine kadar vergi girdabında can çekişirken, kendileri ve şürekası vergi ödememek için adını bile duymadığımız adacıklarda kurulu bulunan ülkeler kullanılarak servetlerine servet katmaktadırlar.

Tüm Emekli Sen olarak bizim bu duruma sessiz kalmamız düşünülemez.

Avrupa’da ki devletlerin Sosyal Güvenlik Sistemine her yıl bütçelerinden % 16 pay ayırarak destek olurken, bizde bu pay %1 dir. Emekliler yeterli sağlık hizmeti alamadığı gibi birde maaşlarımızdan katkı payı adı altında ilaç ve muayene parası kesilmektedir.

Bizler 12 milyon emekliyiz. Bugün aylık ortalama yaşam endeksi 5.334.- TL iken 10 milyon emekli yoksulluk sınırının altında, emekli maaşı almaktadır.

Emekliler olarak aldığı çok düşük maaşla geçinemediğimizden ilerlemiş yaşımıza rağmen bir çoğumuz iş aramak zorunda kalıyoruz. İş bulabilen ve çok düşük ücretlerle çalışmak zorunda kalan az sayıda emekli arkadaşlarımız kendisini şanslı saymaktadır.

Maaşlarımıza her sene yapılan zamlar, hükümetlerin insafına kalmakta, o da gerçek enflasyonun çok altında kaldığı için, bir önceki yıldan daha kötü şartlarda yaşamak zorunda bırakılıyoruz. Resmi kurumların açıkladığı yıllık enflasyon %11,2 iken, hükümet 2018 yılı Bütçesine biz emekli ve kamu çalışanları için yıllık %7,5 zammı reva görüyor.

2017 Yılı Gedik Finans Yatırım Araştırma şirketinin yaptığı çalışmalar sonucu  Türkiye’de 2017 yılında 9 banka 64 Finas dışı şirket olmak üzere 73 firmanın 9 Ayda toplam karı geçen yıl 6,3 milyar liradan bu yıl 12,2 milyar liraya yükselmiş yani artış %93 olarak gerçekleşmiş durumda. Sermaye karına kar katarken, emekliler açlık sınırının altında yaşamaktadır.

2002 YILI 1.$ .1.513.TL 1.£. 1,675.TL 1.Gr. ALTIN 23,50.TL
2017 YILI 1.$ . 3,875.TL 1.£. 4,501.TL 1.Gr. ALTIN 158,11.TL 15.Yılda artış %390
2002 YILI EMEKLİ MAAŞLARI ALIM GÜCÜ 2017 YILI EMEKLİ MAAŞLARI ALIM GÜCÜ
SSK EMEKLİSİ AY MAAŞI 257.TL 11.ALTIN SSK EMEKLİSİ AY MAAŞI 1.402.TL 8.ALTIN
BAG-KUR EMEKLİ MAAŞI 148.TL 6.ALTIN BAĞ-KUR EMEKLİ MAAŞI 998.TL 6.ALTIN
EMEKL SANDIĞI EMEKLİSİ 376.TL 16.ALTIN EMEKLİ SANDIĞI EMEKLİSİ 1.750.TL 11.ALTIN

Tüm Emekli Sen olarak 2018 Bütçesinin Meclis gündemine geldiği gün tüm ülke sathında eş zamanlı olarak 2018 Bütçesinden beklentilerimizi OHAL ve KHK arla yönetilmek istemediğimizi alanlarda meydanlarda kamuoyuyla paylaşacağız.

TALEPLERİMİZ
*Asgari ücret kadar değil, aylık ortalama yaşam endeksli maaş istiyoruz,
*Emeklilere Toplu İş Sözleşmeli sendika hakkı istiyoruz,
*Devlete ve Belediyelere ait sosyal tesislerde yarı indirimli tatil hakkı istiyoruz,
*Otobüs, metro, metrobüs, gemi, hızlı tren gibi kamuya ait toplu taşıma araçlarında 65 yaşa tanınan ücretsiz ulaşım hakkı istiyoruz,
*Elektrik, su ve doğalgaz hizmetlerinden yarı indirimli yararlanma hakkı istiyoruz,
*Bir maaş tutarında iki ikramiye hakkı istiyoruz,
*Sağlıkta katkı paylarının kaldırılmasını parasız tedavi ve ilaç istiyoruz,
*Memur, işçi ve bağ kur emeklilerinin hepsine aynı oranda enflasyon farkı zammı istiyoruz,
*Konutu olmayan emeklilere TOKİ‘den düşük ücretli konut verilmesini istiyoruz,

Mustafa AYAR
Tüm Emekli Sen Antalya Şube Başkanı

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here