Antalya’lı kadınlar  eylem yaparak, kürtaj kararına saygı gösterilmesini istediler.
Antalya Kadın Danışma Merkezi ve Dayanışma Derneği

öncülüğünde bir araya gelen kadınlar, güvenli kürtaj koşullarının sağlanması ve kürtaj kararına saygı gösterilmesi için eylem yaptı.

Antalya’daki nostaljik tramvayın Mezbaha semtindeki istasyonunda buluşan kadınlar, “Elini, dilini bedenimden çek”, “Kadınlar el ele özgür günlere”, “Kürtaj haktır, engellenemez”, “Yaşasın kadın dayanışması” yazılı pankartlarla tramvayın camlarını kapladı. Tramvayda çeşitli sloganlar atan kadınlar, çevredeki kadınlara da eyleme destek vermeleri için çağrıda bulundu. Tramvayla tur atan grup, daha sonra Saat Kulesi durağında inerek Attalos heykeline yürüdü.  Kadınlar adına basın açıklamasını okuyan Fatmagül Bozkaya, kadınların kürtaj kararına saygı gösterilmesini istedi. Bozkaya, Fransa’da kadın doğum kliniklerinin ekonomik olmadığı gerekçesiyle kapatıldığını, İtalya’da doğum kontrol hapı satışlarının sınırlandırıldığını, Türkiye’de de kürtaj hakkının yasaklanmaya çalışıldığını kaydetti.

Kadınların yasal kürtaj hakkının korunması, 12 haftaya kadar ücretsiz, güvenli kürtaj hizmetinin devlet tarafından sağlanması gerektiğini savunan Bozkaya, “Kürtajı erkeğin iznine bağlayan tüm yasal mevzuat iptal edilmelidir. Zaman bir arada durma ve kararlı şekilde var olan haklarımızdan vazgeçmeyeceğimizi haykırma zamanıdır. Kürtaj haktır, yasaklamak cinayettir” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here