Enerji Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM) Antalya Şube Başkanı Tanju İşeri düzenlediği basın toplantısıyla elektriğe yapılan yüzde 8,8 zammın geri alınmasını istedi.

Şube binasında yönetim kurulu üyeleriyle beraber basın açıklaması yapan İşeri “Geniş halk kesimlerini işsizliğe yoksulluğa mahkum eden; İşçi ve Kamu emekçilerine “ sefalet ücretini” reva görenler 01 Ocak 2018 tarihinden geçerli olmak üzere elektriğe yüzde 8.8 zam yaparak kamu emekçilerinin belini iyice bükmüş ve bütün hesaplarını alt üst etmişlerdir.” dedi.

Tanju İşeri açıklamasının devamında “01 Ocak 2018 tarihinden itibaren yapılan zamla 4 kişilik ailenin en az harcama ile bir ayda 230 kWh elektriğe ihtiyacı olacağı hesabından yola çıkıldığında 2018 yılında yapılan zam nedeniyle aylık elektrik faturası 94.75 TL den 103.09 TL yükselecektir. Yani ayda ortalama 10 TL cebimize yük binecektir. Türkiye`nin yıllık elektrik tüketiminin 280 milyar kilovat saat olduğu ve bunun da yüzde 22`sini mesken kullanıcılarının oluşturduğuna ilişkin veriler dikkate alındığında, yapılan yüzde 8.8`lik zam nedeniyle 2018 yılında yalnızca konut kullanıcılarından yaklaşık 2.3 milyar TL daha fazla elektrik bedeli tahsil edilecektir. Bu fazladan tahsilatın yaklaşık 904 milyon TL`lik bölümü dağıtım, iletim ile kayıp ve kaçak bedeline, 911 milyon TL`lik bölümü enerji üretim şirketleri ile perakende satış şirketlerine, kalan 413 milyon TL`lik bölümü ise vergi ve fon geliri olarak devletin kasasına girecektir.

Doğası gereği kar odaklı çalışan piyasanın belirleyiciliği ve iktidarın günü birlik siyasi çıkar kaygısının egemenliği altında elektriğin bir kamu hizmeti olduğu göz ardı edilmektedir. Bu yönetim anlayışı nedeniyle tüm ülkenin karanlıkta kalmasına yol açan sistem oturması, kış aylarında sanayi bölgelerine elektrik verilememesi, elektriğin pahalılaşması sorunlarıyla karşılaşmaktayız. Elektriğin temel bir insan hakkı olduğu ve ekonominin ana girdisini oluşturduğu dikkate alınarak, bir an önce kamu yararını gözeten politikalar uygulamaya konulmalıdır. En temel tüketici ve insan hakkı olarak kabul edilen enerji ve elektrik ; kaliteli güvenilir ve ucuz olarak sunulması gereken kamu yararı güdülen bir hizmet olmalıdır. Soğuk kış aylarına girdiğimiz bu günlerde halkımızın alım gücü düşünülerek bu zamdan derhal vaz geçilmelidir. İnsanlarımız mağdur edilmemelidir” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here