Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyeleri Derneği ile Eğitim-Sen üyeleri, Türkiye Bilimler Akademisi’nin (TÜBA) yapısında değişiklik içeren 651 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin (KHK) iptali için Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve TÜBA Başkanı Prof.Dr.Yücel Kanpolat’a mektup gönderdi.

Antalya Güllük PTT önünde toplanan eğitimciler burada konuya ilişkin basın açıklaması yaptı. Grup adına açıklamayı okuyan Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Hilmi Uysal, Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren KHK’nın TÜBA’nın özerk yapısını ortadan kaldırdığını ifade etti. Yeni düzenleme ile TÜBA üyelerinin üçte birinin Bakanlar Kurulu, üçte birinin de yine ‘üyeleri hükümet ve cumhurbaşkanınca atanan’ YÖK tarafından seçileceğini hatırlatan Prof. Dr. Uysal, “Bu karar alınırken diğer siyasi partilerin ya da bilim çevrelerinin görüşleri de alınmıyor. Böyle bir modelin benzeri modern bilime inanan hiçbir ülkede olmadığı gibi, artık böyle bir kuruluşa da bilim akademisi denemeyeceği uluslararası düzeyde dile getirilmiştir” dedi.

KHK  İPTAL EDİLSİN

Siyasi otorite tarafından belirlenen üyelerden oluşan bir bilim kurulunda özerklikten, özgür düşünceden ve siyasi otoriteye rağmen bilim adına bazı düşüncelerin savunulmasından söz etmenin mümkün olamayacağına dikkati çeken Prof. Dr. Uysal, böylesi bir bilim kuruluşuna herkesin olduğu kadar siyasi otoritenin de ihtiyacı olduğunun altını çizdi. 651 sayılı KHK ile yapısı değişen TÜBA’nın güvenilir ve objektif bir danışmanlık sunmaktan uzak olacağını sözlerine ekleyen Prof. Dr. Hilmi Uysal, Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyeleri Derneği olarak Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve milletvekillerinden söz konusu KHK’nın iptal edilmesini talep etti.

GÜL VE KANPOLAT’A MEKTUP

Basın açıklamasının ardından eğitimciler, 651 sayılı KHK’nın iptali için hem Cumhurbaşkanı Abdullah Gül hem de TÜBA Başkanı Prof. Dr. Yücel Kanpolat’a birer mektup gönderdi. Cumhurbaşkanı Gül’e gönderilen mektupta şu ifadelere yer verildi:

“651 sayılı KHK ile TÜBA üyelerinin seçilmesi konusunda yapılan düzenlemenin, ülkemiz geleceğini doğrudan olumsuz etkileyebilecek bir karar olduğunu düşünüyorum. Söz konusu KHK’nın TÜBA’nın Bilimler Akademisi niteliğini ve konumunu iade edecek şekilde tekrar gözden geçirilmesi ve hatadan dönülmesi için yüce makamınızın yetki ve sorumluluklarını kullanmanızı beklediğimi ifade etmek istiyorum.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here