Eğitim Sen Antalya Şubesi Köy Enstitüleri kuruluş yıldönümü  etkinlikleri çerçevesinde AKM Perge Salonu’nda  Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi Öğretim üyesi Prof.Dr. Nejla Kural, Gazi Üniversitesi İktisadi İdari Bilimleri Fakültesi öğretim üyesi Doç Dr. Mustafa Durmuş, Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu üyesi  Mustafa Ecevit’in katılımıyla  “KÖY ENSTİTÜLERİNDEN GÜNÜMÜZE EĞİTİM” konulu   bir panel düzenledi.

Panelde ilk konuşmayı yapan Prof.Dr. Nejla Kural  4+4+4 eğitim sisteminin yoksul çocukları ucuz işçi olarak sermayeye peşkeş çekilmesinin yolunun açtığını  söyledi. Profesör Kural,  Köy Enstitüleri ile başlayan Aydınlanmacı Eğitim Modelinin yerini dini eğitime bırakmasının etkilerinin bugün toplumda görüldüğünü ve Demokratik Eğitim mücadelesinin bıkmadan her alanda verilmesi gerektiğini vurguladı.  Eğitim Sen’in görevinin yeni başladığını ve şimdi her sınıfın, her öğretmen odasının velilerle, öğrencilerle ilişki kurulan birer alan olarak görülmesi gerektiğini anlatan Kural , Eğitim Sen’li öğretmenlerin şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonrada halkın çocuklarının parasız, demokratik, bilimsel ve anadilinde eğitim haklarının bir insanlık hakkı olduğunu ve savunulmaya devam edilmesini istedi.

Doçent Mustafa Durmuş ise,  eğitimde köy enstitülerinden günümüze değişen anlayışların Türkiye’de ve dünyada değişen ekonomik ilişkilerle bağlantılı olduğunu ve emperyalizme bağımlı Türkiye’nin aşama aşama yeni liberal- muhafazakâr bir yola yöneldiğini ve eğitimde uygulanan 4+4+4 olarak isimlendirilen sisteminde bu yeni liberal- muhafazakâr anlayışın eğitim sistemi olduğunu anlattı.

Eğitim Sen Merkez Yürütme Kurulu üyesi Mustafa Ecevit ise , Köy Enstitülerinin Aydınlanmacı anlayışının yerini, gerici, dinci, ırkçı eğitim anlayışının aldığını, Eğitim Sen’in 4+4+4 e karşı gösterdiği direnişin devam edeceğini ve şimdi her okulda, her sınıfta, her öğretmen okulunda 4+4+4’ün teşhir edileceğini ve halkın eğitim görme hakkına sahip çıkılacağını söyledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here