Antalya’da aralarında KESK’in eski MYK üyesi Akman Şimşek’in de bulunduğu 7 kişinin gözaltına alınması protesto edildi. Eğitim Sen Şube Başkanı Kadir Öztürk, gözaltına alınanların derhal serbest bırakılmasını istedi.

KESK’in eski MYK üyesi Akman Şimşek ve 6 kişinin sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alınması Eğitim Sen Antalya Şubesi’nde yapılan basın açıklamasıyla protesto edildi. Gözaltı gerekçesi olarak sosyal paylaşım ve örgüt üyeliğinin ileri sürüldüğünü belirten Eğitim Sen Antalya Şube Başkanı Kadir Öztürk, “Bu savların herkes için çok kolay ileri sürüleceğini bu ülkede yaşayan herkes artık bilmektedir. Yargı siyasallaşmış, iktidarın ve özellikle de sarayın söz ve imalarını emir telakki eden bir kuruma dönüşmüştür. Ülkenin yüzde ellisi gözaltına alınacak, içerde yatırılacak iktidarın bekası için herkes korkutulacak sanılıyorsa yanılıyorlar” dedi.

‘GÖZALTINDAKİLER SERBEST BIRAKILSIN’

Eğitim Sen üyesi Akman Şimşek’in pek çok kez gözaltına alındığını, tutuklandığını, ama yılmadığını vurgulayan Öztürk, “Onu örgüt üyeliği ile yargılamak kendi hukukuna saygı duymamak anlamına gelir. Çünkü bu tür suçlamalarla yeni karşı karşıya kalmamış, ama hepsinden de aklanmıştır” şeklinde konuştu. Şimşek’in de aralarında bulunduğu 7 kişinin derhal serbest bırakılmasını isteyen Öztürk, “Bir partiyi ve o partinin ülkeyi yönetiş biçimini, o partinin genel başkanını eleştirmek suç olamaz” diye seslendi.

‘GENEL BAŞKAN ELEŞTİRMEK SUÇ OLAMAZ’

Öztürk şunları söyledi: “AKP ve genel başkanı eleştirilemez kanun maddesinin yürürlüğe girdiğine dair bir açıklama yoktur ve böyle bir madde her ne kadar fiilen ortadan kaldırılsa da Meclisten geçmemiştir. Devleti yönetenlere ülkeyi kendi babalarının çiftlikleri olarak görmekten vazgeçmelerini salık veriyoruz. Zulüm ile kimse abat olmamıştır. Bu yanlış ve ülkeyi felakete sürükleyebilecek tutumlardan vazgeçin. Size oy vermeyen, sizin gibi düşünmeyen herkesi zindanlara atarak susturamaz, korkutamazsınız” ifadelerini kullandı. Antalya’da dün sabah saatlerinde evlere yapılan eş zamanlı baskınlarla Akman Şimşek, Ertuğrul Sağlam, Aydın Dönmez, Mehmet Demir, İbrahim Saban, Sevgi Yeğin ve Keçel Türkkan sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alındı.

(Kaynak:KorsanGazete)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here