Emek, demokrasi ve sınıf mücadelesinin Antalya ayağına ait seyri, etkinlikleri ve fikri takibatını bu site aracılığıyla daha kolay izleyeceğiz.

Antalyamızda bir çok haber sitesi olmasına karşın, esasen Antalyadaki sosyalist ve demokrat kesimi  bütünüyle eksen alan bir haber sitesine (www.antalyasolu.org) ihtiyaç vardı. Emek ve sınıf eksenli mücadele eden siyasi oluşumların yanı sıra, sendikaları, oda ve dernekleride merkezine alması (ya da alacağı varsayımı) önemlidir. Emek, demokrasi ve sınıf mücadelesinin Antalya ayağına ait seyri, etkinlikleri ve fikri takibatını bu site aracılığıyla daha kolay izleyeceğiz. Adeta bizim gözümüz kulağımız olacaktır. Bizlerin bu siteyi sahiplenmesi, siteyi sürekli kılacaktır. Aksi taktirde başarılı olunamaz.

Antalya’ya ait birçok sorunu bu site aracılığıyla konuşacağız. Antalya tam bir tezatlar kentidir. Bir taraftan çok yıldızlı otellerde kişi başı 1 günlük gideri 4 kişinin 1 aylık giderinden fazla olanlar. Öte taraftan lüks otellerde askeri ücretle çalışanlar. Bir taraftan yazın gelip geçtiği o kavurucu sıcaklarda denize dahi giremeyen öteki Antalyalılar. Bir taraftan rakı balık keyfini denize nazır sürdüren öz Antalyalılar. Bir taraftan çocuklarını okutabilmek için inşaatlarda bilmem kaçıncı katta yere çakılmayı göze alanlar, öte taraftan yat sefası sürenler saymakla tüketemeyeceğimiz tezatlar, tezatlar, tezatlar… Önümüzdeki günlerde bunlara da değineceğiz.

Şimdi size bir iyi birde kötü haberden bahsedelim. Önce iyisi; bilindiği gibi Antalya bir turizm kentidir. Bir süre önce turizm emekçileri bir dernek kurmuşlardı. Bu dernek belli bir olgunlaşma sürecinden sonra şimdide sendikalaştılar. Devrimci Turizm İşçileri Sendikası. Merhaba turizm emekçileri. Umuyor ve diliyorum emekçiler sendikalarına sahip çıkar ve sınıf mücadelesinde saflarını alırlar.

Şimdi kötü haber; hepinizin bildiği gibi geçtiğimiz günlerde kent içi ulaşım zam yedi. UKOME’nin kent içi ulaşıma yaptığı zam belediyece kabul edildi ve uygulanmaya başladı.

Zenginler zaten toplu taşımayı kullanmıyor. Kullananlar yoksullar, orta ve dar gelirlilerdir. Yani öteki Antalyalılar. Hele kartsız binişler cep yakıyor. Yani eğer kartınızda para yoksa kartsız binmiş sayılıyor ve 2.50 TL para ödüyorsunuz. Alın size sosyal demokrat belediyecilik. Benzine, mazota zam geldi bahanesiyle zamlar geçiştirilecek bir konu değildir. Doru bir ulaşım politikanız yoksa,ulaşımı kamusal bir hak olarak algılamazsanız, ne sosyal ne de demokratik belediyecilikten bahsedemezsiniz.

İleriki zamanlarda belediye başkanlarımıza sosyal belediyecilik mesajlarımız olacaktır. İstedikleri zamanda bu konuları tartışabiliriz.

Tekrar görüşmek ümidiyle, yoldaşça selamlar.

Zeynel AbidinErgen

ÖDP Antalya İl Başkanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here