AKP iktidarının emeklilerin maaşlarına yapmayı planladığı yüzde 4.22’lik zam oranı, Antalya’daki Tüm Emekliler Derneği Şubesi’nde protesto edildi. Emekliler, protestoya zam farkı olan 33 lira ile aldıkları sebze ve gıda ürünleriyle katıldı.

Tüm Emekliler Derneği Antalya Şube Başkanı Hasan Ekin ve bir grup emekli, dernek binasında düzenledikleri basın toplantısıyla AKP’nin emekliler için planladığı yüzde 4.22’lik zammı protesto etti. Şube başkanı Hasan Ekin ve emekliler, zam farkı olan 33 lira ile aldıkları bir kilo domates, 1 kilo çay, bir kilo soğan, 1 paket makarna, 1 kilo patates ve 1 paket pirinç ile yaptıkları açıklamada milletvekili zammına da tepki gösterdi.

Yüzde 4.22’lik zam farkı ile 782 lira olan SSK emeklisi maaşının 815, Bağ-Kur emeklisi maaşının ise 623 lira olacağını söyleyen Ekin, “Elektrik, su ve doğalgaza doludizgin zam yapıldı. Bu zam karşısında emekliler şaşkınlığa uğradı. Aldığımız maaşlarla geçinemiyoruz. Kıt kanaat maaşlarla geçinmek zorunda kalan ve asıl olan emekliler mi haklı yoksa çok yüksek maaşlar aldığı halde yüzde 100 zam alan vekiller mi?” dedi.

Emekliler için çıkarılacak intibak yasasının 2013 yıla kaldığını da söyleyen Ekin, “2000 yılından beri uygulanan enflasyon farkı SSK emeklisine verilmedi. 2011 yılı içinde jet hızı ile vekile yüzde 100 zam yapıldı. Bundan önce de sekreterlerine ve danışmanlarına yüzde 170 zam yapıldı. Adalet bunun neresinde?” diye konuşt

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here