SOL Parti Antalya İl Örgütü , Başkentgaz’ın , Kızılayve Ensar Vakfı üçgeninde yaşanan vergi kaçırma skandalını yaptığı basın açıklaması ile Attalos Heykeli önünde protesto etti.

Başkentgaz’ın Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na 8 milyon dolar aktardığının ortaya çıktı. Kızılay’a ve doğalgaz zamlarına tepkiler gelirken, halk 21 yıldır ödedikleri deprem vergilerinin nerede olduğunu sormaya devam ediyor.

Attalos önünde toplanan SOL Parti üyeleri sık sık “Zam Zulüm Yoksulluk İşte AKP, Yolzuzlık Yoksulluk Düzenine Son” sloganları attılar
Basın açıklamasını SOL Parti Antalya İl Yönetim Meclisi Üyesi Aysel Aydın okudu.

DOĞALGAZ EL YAKIYOR
PARALARIMIZ ENSARA GİDİYOR

Başkentgaz’ın, Kızılay üzerinden Ensar Vakfı’na 8 milyon dolar aktardığı ortaya çıktı. Bu üçgende yolsuzluk, komisyonculuk, vergi kaçaklığı, soygunculuk dahil her şey var.

Faturayı halk ödüyor.

Doğalgaza yapılan zam üstüne zamlarla faturalar cep yakıyor. Anlaşılıyor ki, kabaran faturalarımızın nedenlerinden birisi de (gizli) Ensar vergisi.
İktidardan ihale alan şirketler halkı soyarak; ihale bedeli olarak paralel vakıflara para aktarıyor ve bunu da Kızılay gibi bir yardım kuruluşunu paravan olarak kullanıp vergiden de kaçarak yapıyorlar.
İktidar kirli ve karanlık ilişkiler ağında yüzüyor, bu ortaya çıkan ise budağının görünen yüzünden başkası değil.

REZİL DÜZENİN HER YERİNDEN PİSLİK AKIYOR

Kızılay üzerinden Ensar’a aktarılan 8 milyon dolar, iktidarın karanlık para ağını göz önüne seriyor.

Yandaş Şirket : BAŞKENTGAZ
Başkentgaz-Kızılay-Ensar üçgenindeki ilişkilerin birinci ayağında Başkentgaz var. Ankara doğalgaz dağıtımı çetrefilli bir süreçte değer düşürülerek Başkentgaz’a devrediliyor. Şirketin sahibi Torunlar. İstanbul başta olmak pek çok ilde AVM’lere sahip olan; Ali Sami Yen Stadının yıkılışında işçi cinayetleriyle gündeme gelen Torunlar’ın patronu Aziz Torun. Aziz Torun, AKP’nin iktidara gelmesinin ardından inşaat piyasasında hızla güçlenerek, dünyanın en zengin 100 kişisini arasına girmeyi başaran birisi.
YASAL PARAVAN : KIZILAY
Elazığ-Malatya depreminden dakikalar sonra SMS ile 10 TL destek isteyen; son yıllarda yolsuzluk ve israf haberleriyle gündeme gelen bir kurum. Ensar Vakfı’na köprü görevi görmesi de şirketler ve iktidar arasındaki rant paylaşımındaki yerini ortaya koyuyor. Kızılay, bir tür vergi kaçaklığının paravanı işlevi görüyor. Yandaş şirketlerle iktidarın paralel kasaları arasındaki bağı Kızılay kuruyor. Bir tür yasal paravandık görevi üstleniyor.
Kerem Kınık, 2015 yılında Kızılay Başkanı oluyor. Bu tarihten itibaren Kızılay’a yapılan ‘yardımlar’da büyük bir artış var. 2015’i takip eden 3 yolda toplanan bağış miktarı 6 milyar 899 milyon TL. Önceki döneme göre bağış 32 kat artıyor. Bu bağışın ne kadarı Ensar’a aktarıldığı şekilde nerelere aktarıldığı bilinmiyor. Ancak; Kızılay’ın sadece ortaya çıkan bu olayda değil pek çok benzer işlemin aracısı olduğunu tahmin etmek zor değil.

PARALEL KASA : ENSAR
Karaman’da Ensar Vakfı ve Karaman Anadolu İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği’ne (KAİMDER) ait evlerde kalan çocukların cinsel istismara ve tecavüze maruz kalmasıyla biliniyor. Ensar, iktidarın bir paralel kasası olarak da görülebilir. Belli ki, yandaş şirketler kamudan aldıkları ihale paylarını iktidarın parelel kasalarına yönlendiriyor.
Yolsuzluk, vergi kaçakçılığı, komisyonculuk… Başkentgaz’dan Kızılay’a oradan Ensar’a uzanan çemberin her yerinden pislik akıyor.‬

Bu rezil düzene ve kirli siyasete razı değiliz!
Hep birlikte temizleyebiliriz ve temizleyeceğiz!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here