Diyanet İşleri Başkanlığı resmi web sitesinde yer alan Dini Kavramlar Sözlüğü kısmında tanımladığı “nikah” kelimesi için “Buluğ çağına erişmiş kadının velisi olmaksızın kendisinin nikâhlanabilmesi mümkün olmakla birlikte, velisinin de bulunması menduptur” ifadeleri üzerine  üzerine Antalya Kadın Platformu basın açıklaması düzenledi.

Nigar Duru tarafından okunan basın metni

Diyanet Elini Çocuk Bedeninden Çek

Diyanet İsleri Başkanlığı sitesinde yayınlanan 9 yaşındaki kız çocuğu ve 12 yaşındaki erkek çocuğu evlenebilirler fetvasıyla yeni bir gündem yaratmış oldu. AKP her dönem gerek kadınlar üzerinden gerekse de kız çocukları üzerinden erkek egemen devlet siyasetini sürdürmeye devam ediyor. AKP’nin kadın düşmanı siyaseti biz kadınların ve tüm toplumsal kesimlerin tepkisini her donem almıştır. Akıllanmayan Diyanet yeni fetvalar vermeye devam ediyor. Bir aymazlık ve yüzsüzlük örneği sergileyen ve sonrasında düzeltme yaparak adeta bizim aklımızla ve toplumun benliğiyle diyanet alay ediyor. Elbette Diyanetin bu açıklamaları ne Saraydan ne AKP’ den bağımsız değildir. Tüm toplum yeniden faşist islamcı politikalarla iktidar tarafından dizayn ediliyor, adım adım toplumun tüm hücrelerine bu inşa surecini sirayet ettirmeye çalışıyorlar. Son yayınlanan fetvayı da bunun bir parçası olarak görmek gerekiyor. Diyanetin 9 yaşında çocuklara dönük fetvası tecavüz, taciz, cinsel istismarı meşrulastırmaktadır. Bu zihniyetin yarattığı zemin toplumsal sahada kadın cinayetleri, tecavüz, taciz ve istismar olarak sonuçlar doğurmaktadır. Tam da bugün çocuk istismari yüzde 700 artmışsa bunun sebebi AKP ve ona bağlı çalışan diyanetin kendisidir. Ensar gibi istismarcı vakıfları kapatmayan, onlara her turlu devlet olanağı açan zihniyet bugün de bu demeçleri vermeye devam ediyor. Hükümet yetkilileri de utanmazlık içinde kalkıp Diyanetin fetvasını savunacak kadar etle kemikle ayrılmaz bir şekilde ne kadar birbirlerine bağlı oldukları ve ne kadar ayni düşündüklerini beyan ediyorlar.

Bizler diyoruz ki, kirli ellerinizi, dilinizi kadınlardan ve çocuklardan derhal çekin. Fetvalarınızı alın başınıza çalın. Biz hiçbir şekilde fetvalarınızla görmek istediğiniz kalıplara da girmedik, girmeyeceğiz.

Çocuk istismarını meşrulaştıran Diyanet İsleri Başkanlığı derhal kapatılmadır.

Diyanet elini çocuk bedeninden çek!

Diyanet çocuk tecavüzünü meşrulaştırma!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here