DİSK’e bağlı Dev-Turizm-İş Sendikasında sendika genel başkanı Mustafa Yahyaoğlu, disiplin kurulu başkanı Musa Erdem tarafından, sendika eşbaşkanı Didem Erkıvanç Türkay ve kadın arkadaşı Peri Özay Albayrak’a 5 Kasım Antalya Şube delege seçimlerinde şiddet uygulanmıştı.
Antalya Şube delege seçimlerinde usülsüz ve hukuksuz işlemler olduğunu söyleyip sendika üye listelerini görmek isteyen Sendika eş başkanı Didem Erkıvanç Türkay ve kadın arkadaşları, Mustafa Yahyaoğlu ve Musa Erdem tarafından şiddete uğramıştı.*Görüntüler medya organlarında çıktıktan sonra DİSK Yönetim Kurulu adına açıklama yapan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, sürecin takipçisi olacağını söylemişti.

Ancak şiddetin yaşandığı olayın üzerinden iki ayı aşkın zaman geçmesine rağmen DİSK Yönetim Kurulu’ndan, şiddete uğrayan kadınlara ve kamuoyuna herhangi bir geri dönüş gerçekleşmedi. Konuyla ilgili görüşünü aldığımız o dönem Dev-Turizm-İş eş başkanı olan ve şiddete uğrayan Didem Erkıvanç Türkay; “ DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu telefonla arayarak açıklama yapacaklarını DİSK Yönetim Kurulu olarak görüşeceklerini ve bana geri dönüş yapılacağını söyledi. Telefonla görüşmemizde şimdiye kadar yaşananların ise sendikanın iç meselesi olduğu söylendi. Ben de DİSK Yönetim Kurulu bana yapılan psikolojik şiddete ses çıkarmış olsaydı bugün bu fiziki şiddet yaşanmayacaktı dedim. Bu hususla ilgili olarak yapılan toplantı sonucu ile ilgili tarafıma geri dönüş yapılacağı sözü verildi. Aralık ayının başında DİSK Yönetim Kurulu’nun toplandığının bilgisini aldım ve Arzu Çerkezoğlu’nu DİSK’in tek kadın yöneticisi olma sıfatını da düşünerek aradım ancak iki veya üç kez aramama rağmen telefonuma yanıt verilmedi. Yanıt verilmediği gibi bir geri dönüş yapılmadı. Demek ki DİSK’te kadına şiddet cezasız kaldı.”

Konuyla ilgili görüşünü aldığımız avukat Nuriye Alsancak ise; “ÖDP Kadın Koordinasyonu olarak, DİSK Genel Sekreteri ve DİSK Kadın Koordinasyonundan arkadaşlarla 22 Kasım günü görüştük. Şiddete uğrayan kadın arkadaşların üyemiz olduğunu söyledik. Şiddeti uygulayan Mustafa Yahyaoğlu’nun DİSK Disiplin Kurulu’na sevk edilmesi gerektiğini ve bu süreçte görevinden el çektirilmesinin DİSK’e yakışan bir tutum olduğunu belirttik. Bize yoğunluktan dolayı yönetim kurulunun toplanamadığı, ilk yönetim kurulu toplantısında ilk gündemin bu mesele olduğu söylendi. Bu görüşmemizin üzerinden neredeyse iki ay geçmesine rağmen ne arayan ne soran oldu. Hatta Disk Genel Sekreteri’ni defalarca kez aramamıza rağmen telefonlarımız açılmadığı gibi geri dönüş de sağlanmadı. Bizim anladığımız şudur, DİSK Yönetim Kurulu kadına şiddet uygulayan Mustafa Yahyaoğlu’nu korumaktadır. DİSK gibi bir kuruma bu yakışmamaktadır. DİSK Yönetim Kurulu kadına şiddet gibi bir suça ortak olmamalıdır.” Tüm bu açıklamalardan sonra sonuç DİSK kadına şiddete göz yumdu, yaptırım uygulamadı. Kadına karşı şiddet suçunu işleyenler ve koruyanlar ise kamuoyu vicdanında değerlendirileceklerdir.

* Dev-Turizm-İş sendikasına dair haberlerle ilgili açıklama http://disk.org.tr/2017/11/dev-turizm-is-sendikasina-dair-haberlerle-ilgili-aciklama/

Makul görülemez, hafifletilemez, affedilemez! https://antalyasolu.org/makul-gorulemez-hafifletilemez-affedilemez/

Kadınlar DİSK’i göreve çağırdı https://antalyasolu.org/kadinlar-diski-goreve-cagirdi/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here