Son birkaç gündür gerek sosyal medyada, gerekse BirGün(&), İleri Haber(&)ve Ötekilerin Postası(&) gibi yayın organlarında Dev Turizm İş’de (Devrimci Turizm İşçileri Sendikası)yaşananlara dair bir takım açıklamalar yayınlandı. Kısaca “tek adam” vurgusunun öne çıkarıldığı yazılarda “tasfiyeci”, “bürokratik” zihniyete tepki gösterildi. Süreci yakından takip eden üye turizm işçilerinin, tanıkların ve genel merkez yöneticilerinin anlatımı, durumun vahametini ortaya koyuyor.

Dev Turizm İş, merkezi Antalya’da olan ve DİSK’e bağlı olan büyümeye, örgütlenmeye çalışan bir sendika. Sendika kurullarında ve konfederasyon hukukunda çözmeye çalışılan sorunlar derinleştirildi. Eş genel başkan kesin ihraç istemiyle, genel örgütlenme sekreteri ve genel eğitim sekreteri kınama istemiyle disiplin kuruluna sevk edildi. Aynı zamanda genel örgütlenme uzmanını n görevden alınması, daha önce istifa eden genel mali sekreterin kınaması istenmiştir.

“Başkanın takdiri”

Başkanın takdiri ile bürokratik bir zihniyetin nasıl tezahür ettiğini ve sürece nasıl gelindiğini madde madde anlatmakta fayda var.
-Sendika genel merkez yöneticilerinin kararı olmadan Antalya’da ikinci büronun tutulması. Yer tutulduktan sonra “başkanın takdir”ini karara çıkarmak için imza toplamak.
– Başkanın takdirlerinin, karara dönüşmesine muhalif olan eş genel başkana mobbing uygulanması.
– Kadın Eş genel başkanın sendikaya gelmesini önlemek için, sendikanın kilidini değiştirmek ve anahtarı vermeyerek faşistce bir tutum sergilemek.
– Kendisi gibi düşünmüyor diye Ankara temsilcisini görevden alıp sonrasında genel merkez yöneticilerinden imza toplamaya çalışmak.
– Sendikaya üye olmak isteyen, mücadeleci turizm işçilerinin üyeliklerini onaylamamak.
– Genel merkez yöneticilerinin haberi olmadan, karar almadan Manavgat ilçesinde Doğu Antalya Şubesi açmak.
– Sendikanın İstanbul’da avukatı bulunmasına rağmen, kendisi gibi düşünmüyor diye işçileri başka bir avukata yönlendirmek. Bunun sonucunda İstanbul’da bulunan Genel Örgütlenme Sekreteri ile işçileri karşı karşıya getirerek kriz yaratmak.
– 8 Mart Dünya Kadınlar günü çalışmaları için, Eş Genel Başkanın sendikaya kadın üyelerle girmek istemesi, anahtarın değiştirilmesi sonucunda çalışmaları engellendi. 8 Mart çalışmaları için Pankart ve dövizleri evinde yapmak zorunda bırakıldı.
– Toplantı için İstanbul’dan Antalya’ya çağrılan Genel Örgütlenme Sekreterinin dönüş biletinin, sırf kendisi gibi düşünmüyor diye alınmaması.
– Eş Genel Başkanın, bizzat Başkan tarafından sendika odasından kovulması. Mobbing uygulayarak “sendikacılığı bırakacağını düşünüyorum” denilerek istifası istendi.
– Muhalif olan yöneticilerin sendikal faaliyet sürdürmesi ve üyeliklere ulaşılması, şifrelerin değiştirilmesi ile engellendi.

“Başkanın takdiri” ile gerçekleşen bu süreç, maalesef DİSK gibi tertemiz tarihi olan bir sendikada gerçekleşiyor. Turizm İşçilerinin bin bir emekle büyütüp umut bağladığı sendika, bir takım bürokratik- tasfiyeci zihniyete teslim edilmemeli. DİSK’in değerlerine ve ilkelerine sahip çıkılarak tek adam düzenine son verilmeli.

(&)İleri Haber: Dev Turizm İş’te neler oluyor?: Muhalif eş başkana ihraç, daire başkanlarına kınama: http://ilerihaber.org/icerik/dev-turizm-iste-neler-oluyor-muhalif-es-baskana-ihrac-daire-baskanlarina-kinama-72632.html
(&)Antalya Solu: Bay Başkan: https://www.antalyasolu.org/46-sendikalar/bay-baskan
(&)Ötekilerin Postası: DEVTURİZM İŞ’e emek veren üye ve yöneticilerin açıklaması : https://www.facebook.com/10.posta/posts/535440023293436:0
(&)- BirGün gazetesi 7 Haziran haberi: Dev Turizm-İş’e “tek adam” darbesi

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here