Antalya Direniş Formu Taksim’de yaşanan olaylara ilişkin bir yürüyüş ve basın açıklaması Halk Bankası önünde

toplanan yüzlerce kişi “Her yer taksim her yer direniş, Bu daha başlangıç mücadeleye devam, Faşizme karşı omuz omuza, Hesaplaşma günü korkunç olacak,Taksimde düşene dövüşene bin selam” sloganlarıyla Valiliğe kadar Valilik önünde Antalya Direniş Formu adına okunan basın açıklamasında :

“Yaklaşık bir ay önce başlayan Gezi Parkı eylemleri, polis şiddetine karşı bir isyana dönüşerek Taksim’i fethetti ve Ankara, İzmir, Antalya başta olmak üzere Türkiye’nin birçok şehrine yayıldı. gezi Parkı ve doğanın katledilmesi meselesi bu direnişin başlaması için bir ateş yaktı. Bu ateş baskıcı ve yasakçı  yönetim biçimiyle yıllardır tahammülleri zorlayan AKP hükümetine karşı, toplumun tüm ezilen, sömürülen ve ötekileştirilen insanlarını bir araya getirerek yangına çevirdi. Bu yangın ise başta Taksim Gezi Parkındaki çadır direnişi olmak üzere diğer illerde de benzer çadır direnişleri ve sokak eylemleri ile gün be gün büyütüldü ve bir halk isyanına dönüştü.

Gezi parkı asıl sahipleri tarafından işgal edilinceye kadar yürütülen mücadele boyunca ve sonrasında da AKP hükümeti ve polis kitlelere gaddarca saldırmaya devam etti. Bu mücadele için tüm kararlılığı ile sokağa çıkmış eylemcilerin üzerine, polis tarafından hedef gözetilerek gaz fişekleri, plastik mermiler yağdırdı. Saldırılar sonucu iktidara ve onun yönetim şekline karşı bizler gibi alanlara çıkan yoldaşlarımız Ethem Sarısülük, Mehmet Ayvalıtaş ve Abdullah Cömert katledildi, onlarcası gözlerini kaybetti. Bu kayıplar bir an olsun kitleleri umutsuzluğa düşürmedi, tam tersine kaybettiğimiz canlar için alanlara çıkan eylemciler bu mücadeleyi başarıya ulaştıracaklarına dair söz verdi.

Gün geçtikçe büyüyen ve tüm hayatı etkisi altına alan Taksim Gezi Parkı çadır direnişi. 15 Haziran’da düzenin silahlı güçleri tarafından halkı gaza ve kimyasal suya boğması ve eşitsiz güç dengesi yüzünden bir mevzimiz işgal edildi belki ama kitleler mücadelenin bir kez daha değişik eylem biçimleriyle gösterdi. Direnişlerin bir meydanı bir parkı onlar tarafından işgal edildi ama eylemciler bulundukları her alanı her meydanı her parkı direniş alanına çevirdi ve parklar hareketi böylece başlamış oldu.

Bizler Antalya’da ki gezi direnişçileri başından beri eylem kılavuzu olarak İstanbul’u referans aldık ve başta cumhuriyet meydanı çadır direnişi ve Çallı eylemleri olmak üzere Taksim’in talepleri kendi taleplerimiz kabul edip, tüm dayanışma ruhumuzla bulunduğumuz her alanda haykırmaya çalıştık. İstanbul’da başlayan parklar hareketiyle beraber “Direniş bitmedi, forumlar devam ediyor! Herkes farklı, herkes eşit!” şiarı ile Antalya Direniş Formu nu başlattık. Yaklaşık 10 gündür Güllük Yavuz Özcan Parkı’nda bir araya gelerek direnişi adım adım ileri taşımak üzere tartışmalar düzenliyoruz. Forum katılımcıları ile günlük olarak belirlenen gündem tartışmaları, atölye çalışmaları ve eylem plan ve uygulamaları ile direnişi büyütmeye çalışıyoruz. Antalya Direniş Forumu dışında devam eden Konyaaltı ve Meltem forumları da kendi öz eylem tarzları ile direnişe devam ediyor.

Hükümetin bölüp ayrıştırmaya, ötekileştirmeye çalıştığı her kesimden insan; Türkü, Kürtü, Ermenisi, Lazı, Çerkesi, Alevisi, Sünnisi, Ateisti, LGBT bireyleri ve daha bir çoğu bu forumda bir araya gelerek ortak sesle, ortak duruşla AKP hükümetine karşı direnişe devam ediyor. Forum bileşenleri konuşuyor, tartışıyor ve ortak pratikle biz olmaya çalışıyor. Bu forum tüm ezme ve sömürü ortamına karşı, polis şiddetine karşı, cinsiyetçiliğe karşı, ırkçılığa karşı, homofobiye karşı, ötekileştirmeye karşı, adaletsizliğe karşı, doğa katliamlarına karşı, cins kırımlarına karşı tüm halkımızı birlikte olmaya çağırıyor.” dedi

ANTALYA DİRENİŞ FORUMU

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here