Manavgat ilçesinin Ahmetler köyüne yapılmak istenen HES ‘e karşı köylüler,  günlerdir çadırlarla, cesur yürekleriyle direniyorlar.

HES şirketinin inşaata başlama girişimiyle birlikte köylüler, gece- gündüz direnmeye, topraklarından el çektirinceye kadar mücadele etme kararı aldılar. Köylülerin  azimli ve kararlı tutumu şirket çalışmalarını durdurdu.  Devrimci Turizm İşçileri Sendikası) ve Turizm Çalışanları Derneği olarak destek amaçlı Ahmetler köyündeydik. Köylüler, yapılacak olan HES’in kendilerine ve doğaya nasıl zarar vereceğini çok iyi biliyor. Köylüler o kadar bilgili ve ilgili ki  “Vahşi kapitalizm” e karşı yeni bir “doktrin”  üretilmesi  gerektiğini  söylerken Fakir Baykurt’tan alıntı yapıyor. Köylüler esas olarak insan gücüne ihtiyaç duyduklarını, yürüttükleri bu mücadeleyi  “Çanakkale” olarak gördüklerini ifade ediyor.  HES’in yapılacağı kanyona girmek istediğimizde jandarma  barikat oluşturdu. Yapılan görüşmeler sonucunda jandarma tarafından  girmemize izin verilmedi.  İşletmeyi koruma amacı  güden bu tutum ve öncesinde köylülere saldıran işletmenin  ‘adamları’ tarafımızca alkışlarla kınandı.  Yaşamları, mezarları, değirmenleri, hayvanları ve doğayı yok edecek bu proje, yaklaşık 13 köyü etkileyecek.  Fakat Gençler ve Ahmetler köyü haricinde ki köyler durumun vehametini anlamış değiller.
Doğayı talan edecek bu duruma karşı Ahmetler köylüsünün yanında direnişe destek vermek, sosyal, yazılı ve görsel medyada kamuoyu oluşturmak, çevre köylere gidip HES’in doğuracağı sonuçları anlatmak insanlık vazifesidir.
 Haber-Güven Türkay

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here