ÖDP Antalya eski İl Başkanı ve Birleşik Haziran Hareketi Genel Yürütme Kurulu üyesi Zeynel Abidin Ergen hakkında FETÖ soruşturması kapsamında, 2 yıldır süren soruşturma tamamlandı.
Soruşturma sonucunda; herhangi bir suç unsuruna rastlanılmadığı, FETÖ/PDY örgütü ile bir bağlantısı bulunmadığından hakkında atılı suçtan kamu adına kovuşturmaya yer olmadığı, 5271 satılık CMK’nın 141 ve devamı maddesi gereğince tazminat hakkı olduğu hatırlatmasına karar verildi.

Kararın açıklanmasından sonra Zeynel Abidin Ergen, “ İki yıl sonunda verilen kovuşturmaya yer olmadığı kararı bir gerçeği bir kez daha göstermiş oldu. Ortak direncimiz ile bir kumpası daha hep birlikte boşa çıkardık.” Dedi.

21 Eylül 2016 tarihinde FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınan Zeynel Abidin Ergen bir hafta sonra adli kontrolle serbest bırakılmıştı. Hatırlanacağı üzere gerek ÖDP ve Haziran üyeleri ve gerekse Antalya Emek ve Demokrasi Güçleri Ergen serbest bırakılıncaya kadar protestolar yapmıştı. Bir hafta boyunca Cumhuriyet Meydanı’nda yapılan oturma eylemlerine çok sayıda Antalyalı destek vermişti.

Havuz medyasının bildik tavrı

O günlerde havuz medyası bildik tavrını sürdürdü. “HAZİRAN yöneticisine ‘FETÖ’ gözaltısı!” “ÖDP’ye Cemaat gözaltısı” gibi başlıklar atan havuz medyası haberlerinde “FETÖ’nün sağcı-solcu, Alevi-Sünni, dindar-ateist diye ayırt etmeksizin tüm çevrelerde sinsice faaliyet yürüttüğü bilinirken, şu ana kadar FETÖ ile bağı tespit edilen pek çok sözde “Alevi derneği” kapatıldı, ÖDP’li bazı isimler tutuklandı.” saçmalıklarını sürdürmüştü.

Sözde sol olanlar

O dönemde sol geçinen kimi yayın kuruluşları da paralel haberleri ile dikkat çekmişti. Haberlerine “HAZİRAN yöneticisine ‘FETÖ’ gözaltısı! ÖDP’ye Cemaat gözaltısı “ gibi başlıklar atan sözde sol yayınlar haberlerinin devamında ise şu ifadelere yer vermişti.

“Sosyalist çizgide olmasıyla bilinen ÖDP’nin geçen dönem Antalya İl Başkanı olan Zeynel Ergen’in gözaltı gerekçesi FETÖ .”

“…Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nin (ÖDP) eski Antalya İl Başkanı Zeynel Ergen sabah saatlerinde evi basılarak gözaltına alındı…”

ÖDP ve Birleşik Haziran Hareketinin tavrı çok netti

Gözaltına alındığı andan itibaren ÖDP ve Birleşik Haziran Hareketi tarafından yapılan açıklamalarda, “Bu gözaltı ve iddia tek kelime ile gülünçtür. Gözaltı kararını verenler ve yerine getirenlerin de çok iyi bildiği gibi AKP, cemaatle kol kola ‘al gülüm ver gülüm’ ittifak halindeyken Zeynel Abidin Ergen onlara karşı mücadele ediyordu…. Değil beş gün, beş dakika bile sorgulamayı gözaltını kabul etmiyoruz! Gerçek bir FETÖ soruşturması yapılacaksa AKP bu işe kendi içinden başlamalıdır. Zeynel Abidin Ergen derhal serbest bırakılmalıdır! ” denilmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here