ÖDP Antalya İl Örgütü Soma’da yaşanan maden faciası ve Soma halkına dönük polis saldırısını protesto için

17 Mayıs 2014 Cumartesi saat 17:00‘da Cumhuriyet Meydanında toplanma çağrısı yaptı.
Özgürlük ve Dayanışma Partisi Antalya İl Örgütü tarafından bir basın açıklaması yapılacak

Acımız ve Öfkemiz Büyük

Soma’da yüzlerce işçi kardeşimizi kaybettik. Yüzlercesi ise halen madende. Acılı ailelerimize baş sağlığı, yaralılara acil şifa diliyoruz. Halen madende olan işçi kardeşlerimizi umutla bekliyoruz.

Madenlerde, fabrikalarda, tersanelerde yaşanan ölümlere ‘kader diyenler’ bu katliamın sorumlularıdır.

Zonguldak’ta, Bursa’da, Soma’da ve pek çok madende yaşanan ölüm ve yaralanmalara rağmen AKP iktidarı hiçbir tedbir almadı.

Daha 15 gün önce CHP Milletvekillerinin, Meclis’e sunduğu Soma Maden’le ilgili inceleme önergesi AKP’lilerin oylarıyla reddedildi.

Katili Biliyoruz, Tanıyoruz.

Sorumlu ortadadır. Meclis kürsülerinde AKP’yi işçi düşmanı gösteremezsiniz diyerek inceleme önerisini reddedenler, her ölümün ardından kader diyerek üzerini örtmeye çalışanlar yüzlerce işçinin katilidir.

Açgözlü Sömürücüler Hesap Vermeli.

AKP, açgözlü sermayenin daha çok karı için tüm alanlarda özelleştirme ve kuralsızlaştırma ile azgın bir güvenceleri ellerinden alındı. Güvenli ve sömürünün önünü açtı. Kamu işletmeleri bir bir özelleştirildi. İşçilerin tüm sağlıklı çalışma koşulları ortadan kaldırıldı. Özelleştirilen madenlerde daha çok sömürü ile daha çok kar elde edilip bir avuç sömürücü işçinin emeği ve kanı üzerinden zenginleştirildi.

Yapılması gereken açıktır, bir saniye daha beklemeden istifa etmektir.

AKP iktidarı bu katliamın sorumluluğunu üzerinden atmak için dün geceden itibaren inceden inceye çalışmaya devam ediyor. Soma’da işçi yakınlarına dahi sağlıklı bir bilgi halen verilmiyor.

Madenden ve ateşten kapkara olmuş işçilerin önünde beyaz gömleği ve siyah takımıyla dikilen Bakan ve temsil ettiği zihniyet yine yalnızca manipülasyondan başka bir şey yapmıyor. Yapmaları gereken çok açıktır, bir saniye daha beklemeden istifa etmeliler.

Ülkeyi tam bir felaketler ülkesine çeviren, ülkenin her yerini işçi mezarlığına dönüştüren bu iktidar artık pılını pırtını toplayıp çekip gitmelidir.

Ancak bir yere kımıldamayacaklarını biliyoruz. O yüzden biz bu katliamın sorumlularından hesap sorarak onları ait oldukları yere göndermek için bütün gücümüzle mücadele edeceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz.

Tüm Özelleştirmeler Derhal İptal Edilsin

Tüm özelleştirmeler derhal iptal edilmeli, özelleştirilen tüm madenler kamulaştırılarak işçilerin yönetimine bırakılmalıdır.

Madenlerin denetimi için emek ve meslek örgütü temsilcilerinin ve bilim insanlarının yer aldığı bağımsız bir kurul oluşturulmalıdır.

Soma Maden Holding’in başkan ve yöneticileri başta olmak üzere işçi ölümlerinin tüm sorumluları yargılanmalıdır.

Hükümet derhal istifa etmelidir.

Alper Taş
Bilge Seçkin Çetinkaya

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here