ÖDP Antalya İl Örgütü üyeleri, Ankara ve Hopa’da tutuklanan üyelerine destekte bulunmak üzere Güllük PTT’den dayanışma kartları gönderdiler.

Ergen:Bu Abluka Dağıtılacak

Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Antalya İl Örgütü üyeleri, Ankara ve Hopa’da tutuklanan üyelerine destekte bulunmak üzere Güllük PTT’den dayanışma kartları gönderdiler.

“Zorbalıkla Ustalık” dönemi

Güllük PTT önünde bir araya gelen ve hazırladıkları kartları gönderen ÖDP‘liler adına İl Başkanı Zeynel Ergen bir açıklama yaptı. Ergen açıklamasında, tutuklanan ÖDP’lilere özgürlük ve dayanışmanın devrimci selamını göndermek üzere toplandıklarını belirterek ”AKP ‘zorbalıkla ustalık’ dönemini Hopa’dan başlattı. Hopa halkına dönük saldırılar ve Metin Lokumcu kardeşimizin katledilmesinin ardından tüm Türkiye’de gerçekleşen eylemlere saldırıldı. Saldırıların ardından Tayyip Erdoğan’ın işaretiyle başlayan operasyonlar sonucunda Hopa’da ve Ankara’da toplam 33 kişi tutuklandı. Hukukun bir garabet haline geldiği, polisin uyduruk iddialarla ‘hayali örgütler’ yaratarak sürdürdüğü bu saldırılara karşı sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz.” dedi.

Bedel ödüyoruz.

AKP‘nin kendine demokrat ve özgürlükçü yüzünü bu saldırılarla bir kez daha ortaya koyduğunu belirten Ergen, “Biz ise AKP‘nin yarattığı bu baskıcı, faşizan iklime karşı direnerek, herkes için özgürlük ve demokrasinin savunucusu olacağız. Bugün karanlığa karşı bir kez daha hayır demek için buradayız. Çünkü onlar bu tutuklamalarla bizlere, muhalif olmanın bir bedeli olacağını söylemeye çalışıyorlar. Eşit Özgür Demokratik Bir Türkiye için bedel ödemeye devam edeceğiz” diye konuştu.

Devrimci selam

ÖDP Antalya İl Başkanı Zeynel Ergen, aralarında parti meclisi üyeleri  Ozan Sürer’inde olduğu altı üyelerinin halen tutuklu olduğunu ifade ederek,  “Dayanaksız iddialar sonucu tutuklanan ve  hedef gösterilen arkadaşlarımızla dayanışmak için buradayız, bu tutuklamalar AKP’nin ileri demokrasinin somut bir göstergesidir. Ankara ve Erzurum Cezaevlerinde bulunan arkadaşlarımıza buradan özgürlüğün ve dayanışmanın devrimci selamını gönderiyoruz.” dedi.

Açıklama sırasında ÖDP‘liler sık sık “Faşizme karşı omuz omuza”, “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Bu Abluka Dağıtılacak” “Tutuklu ÖDP’liler Yalnız Değildir” “Yaşasın Devrimci Dayanışma” sloganlarını attıkları açıklama sırasında ellerinde  “Hopa Tutukluları Serbest Bırakılsın Bu Abluka Dağıtılacak” dövizlerini tuttular.

ÖDP’nin yaptığı basın açıklamasına Eğitim-Sen, SES ve BES üyeleri de destek verdi.

Bu Abluka Dağıtılacak

31 Mayıs 2011‘de Başbakan Tayyip Erdoğan‘ın Hopa‘da gerçekleştireceği seçim mitingi öncesinde derelerin satılmasını protesto etmek isteyen halka polis saldırmıştı. Bu saldırı sonrasında Metin Lokumcu kardeşimiz atılan yoğun gazdan etkilenerek geçirdiği kalp krizi sonrasında hayatını kaybetmişti. Hopa halkına yapılan saldırı ve Metin Lokumcu‘nun öldürülmesini protesto etmek için ülkenin pek çok yerinde gerçekleştirilen basın açıklamalarına da polis saldırmıştı.

Bizzat Başbakan Tayyip Erdoğan‘ın işaretiyle gerçekleştirilen polis saldırılarının ardından  Hopa‘dan başlayarak toplumsal muhalefete dönük bir operasyon süreci başlatılmıştır. Evler basılarak, sokaktan insanlar toplanarak gerçekleştirilen operasyonların son halkası Ankara‘da yaşanmıştır. Operasyonlar sonucunda Hopa‘da 13 Ankara‘da ise ilk önce 5 daha sonra da 15 kişi tutuklanmıştır.

Ankara‘da günlerdir terör estirilerek ev baskınları gerçekleştirildi. Polisin hazırladığı iddianamelere dayanarak aralarında Parti Meclisi üyemiz Ozan Sürer‘in de olduğu 15 kişi tutuklandı. Tutuklamanın hukuki değil siyasi olduğu hiçbir tartışmaya yer bırakmayacak kadar açıktır.

Bugün ülkenin dört bir yanından arkadaşlarımıza özgürlük ve dayanışmanın devrimci selamını göndermek üzere mektup/kart gönderiyoruz.

AKP, toplumsal muhalefete karşı bir hesaplaşma, sindirme operasyonuna girişmiştir.  Yapılan eylemler ‘terör‘ kapsamına sokulmaya, uydurma örgütler icat edilmeye çalışılmaktadır. Bu hukuksuzluktan bir an önce vazgeçilmeli, Hopa tutukları serbest bırakılmalıdır.

Toplumsal muhalefeti sindirmeye, ‘terörize‘ etmeye dönük bu saldırılara karşı asla sessiz kalmayacağız. Bu zihniyetle hesaplaşmadan asla vazgeçmeyeceğiz.

Zeynel Ergen

ÖDP Antalya İl Başkanı


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here