Akdeniz Üniversitesi Devrimci Öğrencileri Antalya’da kimliği belirsiz kişilerin(!) üniversitelilerin

ailelerini arayarak tehditlerde bulunması çeşitli iftiralar atmasını yaptığı bir yürüyüş ve basın açıklaması ile protesto etti.

Kapalı Yol Halk Bankası önünde toplanan öğrenciler taşıdıkları ”Polis Tacizine Son Baskılar Bizi Yıldıramaz” pankartı ve  grup  “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Devrimci irade teslim alınamaz”, “Bize gücünüz yetmez biz kazanacağız”, “sloganlarıyla Attalos Meydanına kadar yürüdü.

Gençlik Muhalefeti, Devrimci Liseliler, Devrimci İşçi Partili Öğrenciler, Sosyalist Yeniden Kuruluş, Sosyalist Demokrasi Partisi, Lise Öğrenci Birliği ve Öğrenci Kolektifi’nin düzenlediği  eyleme ÖDP, ESP,SDP ve DİP  destek verdi.

Öğrenciler adına basın açıklaması okuyan Duygu Yeşil, Çağdaş Hukukçular Derneği’ne yönelik operasyona da tepki gösterdi.

Düzenlenen operasyon ve tutuklamalarla Türkiye’nin baskılar ülkesi haline dönüştüğünü aktaran Duygu Yeşil, Antalya’da da polisin kendileri üzerinde baskı oluşturmaya çalıştığını söyledi. Antalya Emniyeti Terörle Mücadele Şubesi’nde görevli polislerin, gençlerin ailesini telefonla bilinmeyen numaradan arayarak, ‘Çocuğunuz terör örgütüne üye, çocuğunuza sahip çıkmazsanız tutuklarız’ şeklinde konuşmalar yaptığını ifade eden  Yeşil, şöyle dedi.

“Yoldaşlarımızın ailelerinin evinin önünde annelerimiz babalarımız ekip arabasına bindiriliyor. Polis ‘Çocuğunuz terör örgütüne üye. Biz çocuğunuzu terör örgütünün elinden kurtarmak istiyoruz. Çocuğunuzu DHKP-C kamplarına götürüp eğitim veriyorlar’ gibi sözler söyleniyor. Bir de bunlar yetmezmiş gibi ‘Eğer çocuğunuz örgütten çıkmak istemiyorsa bize çalışsın, 600 lira maaş veririz’ gibi sözler sarf ederek ajanlık teklifi yapılıyor. Polis bunların yanında telefon dinlemelerinin dokümanlarını ailelere göstererek tehdit etmeye devam ediyor.”

Açıklama, “Bizim elimizde eşitlik, kardeşlik, özgürlük, sosyalizm bayrağı varken onların elinde baskı, sömürü, şiddet bayrağı vardır. Bizim elimizde kalemlerimiz, kitaplarımız varken onların elinde silah, jop, gaz bombası vardır. Hiçbir polis baskısı bizi yıldıramayacak. Polisin bu hukuksuz davranışını teşhir ediyoruz.” denildikten sonra son buldu.

Gençlik Muhalefeti, Devrimci Liseliler, Devrimci İşçi Partili Öğrenciler, Sosyalist Yeniden Kuruluş, Sosyalist Demokrasi Partisi, Lise Öğrenci Birliği ve Öğrenci Kolektifi’nin düzenlediği  eyleme ÖDP, SDP ve DİP’in destek verdi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here