Kızıldere katliamının 40. Yıl dönümünde Üçkapılar’dan Attalos Heykeline kadar bir  protesto yürüyüşü

ve ardından basın açıklaması düzenlendi. ÖDP, TKP ve Halkevi’nin , çağrısı ile Üçkapılar önünde toplanan  yaklaşık 150 kişi “Mahir Hüseyin Ulaş Kurtuluşa Kadar Savaş”,”Devrim Şehitleri Ölümsüzdür”, “Kızıldere Onurumuzdur”,”Yaşasın Devrimci Dayanışma” sloganları ile Attalos Heykeli önüne kadar yürüdü.

Gençlik Muhalefeti ve Öğrenci Kollektif’lerinin de  yoğun olarak katıldığı eylemde ortak basın açıklamasını okuyan Alp Ozan Gül, “Kızıldere’nin 40. yıldönümünde On’ların şahsında, faşizme ve emperyalizme karşı boyun eğmeyen direnişlerle dolu devrimci tarihimize devrimci dayanışmayla sahip çıkıyoruz.“ dedi.

“Mahir’in fotoğrafını evine asanların, kitabını okumanın ve On’ları anmanın devletin çeşitli baskılarıyla karşılaştığı bugünlerde Kızıldere’nin anlamı daha da önem kazanmaktadır.”  diyen Gül “Kızıldere bu baskılara teslim olmamaktır. Kızıldere devrimci dayanışmadır Tarihin defalarca gösterdiği gibi, halkın kendisi için hayatını feda edenleri asla unutmadığını ve hiçbir gücün unutturmaya yetemeyeceğini Kızıldere’nin 40. Yılında siyasal iktidara bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

40. YILINDA DİRENİŞİN VE DAYANIŞMANIN

ONURLU TARİHİNE BİRLİKTE SAHİP ÇIKIYORUZ

Kızıldere, devrimciler için her zaman onurlu bir mücadele tarihinin en kritik eşiklerinden birisi oldu. Kızıldere bizler için nice mücadelelere ışık, nice türkülere konu olan bir direniş örneğidir.

Bugün bu tarihe hep beraber sahip çıkıyoruz. Mahir’in fotoğrafını evine asanların, kitabını okumanın ve On’ları anmanın devletin çeşitli baskılarıyla karşılaştığı bugünlerde Kızıldere’nin anlamı daha da önem kazanmaktadır. Kızıldere bu baskılara teslim olmamaktır.

Kızıldere devrimci dayanışmadır. Siyasal iktidarın tüm devrimci değerlere ve kişiliklere saldırılarını yoğunlaştırdığı bu dönemde devrimci dayanışmayla tarihimize sahip çıkıyoruz. Darbelere karşı onurlu direnişlerle dolu devrimci tarihin ve devrimci önderlerin; Mahir’in, Deniz’in ve mücadele arkadaşlarının “darbeci, Ergenekoncu” suçlamalarına maruz bırakılmasına, kısaca devrimci mücadele tarihinin egemenlerin eliyle kirletilmek istenmesine ve yeniden yazılma çabasına karşı hep birlikte “tarihimize dokundurtmayız” diyoruz.

On’ları sevenleri, ananları suçlu göstermeye çalışan siyasi iktidara, çocuklarına On’ların adlarını koyan onbinlerce anne baba olduğunu hatırlatmak istiyoruz. Tarihin defalarca gösterdiği gibi, halkın kendisi için hayatını feda edenleri asla unutmadığını ve hiçbir gücün unutturmaya yetemeyeceğini Kızıldere’nin 40. Yılında siyasal iktidara bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.

Bugün yani 30 Mart’ta Kızıldere’nin 40. yıldönümünde On’ların şahsında, faşizme ve emperyalizme karşı boyun eğmeyen direnişlerle dolu devrimci tarihimize devrimci dayanışmayla sahip çıkıyor; direnişin ve dayanışmanın tarihi onurumuzdur diyoruz.

ÖDP-TKP-HALKEVİ


CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here