Bir süredir kuruluş çalışmasını sürdüren ‘”DEVRİMCİ TURİZM İŞCİLERİ SENDİKASI”  kuruluşunu tamamladı.

Kısa adı Dev Turizm-İş olan Devrimci Turizm İşçileri Sendikası tüm turizm emekçilerinin örgütlülüğünü sağlamayı hedefliyor. Genel Merkezi Antalya’da olan sendikanın adresi  Üçgen Mahallesi Anafartalar cad. Saraçoğlu İş Merkezi No: 78/93

Turizm emekçileri bundan 65 yıl önce 1947’de OLEYİS’i kurdular. Örgütlü turizm emekçilerinin büyük bir bölümü  1967’de Turizm-İş sendikasını kurarak  diğer sendikalarla birlikte DİSK’in kuruluşunda yer aldılar.  DİSK’in kuruluşunda Türk-İş altında faaliyetini sürdürmeye devam eden Oleyis’in 1977’de DİSK’e katılmasıyla turizm emekçilerinin örgütlü birliğinde önemli bir adım daha atılmış oldu.

12 Eylül faşist diktatörlüğü tarafından sendikaları kapatılan ve örgütsüz kalan turizm emekçileri,  1983 yılında Bağımsız Tursan-İş sendikasını kurdular. 1980’de kapatılan ve 11 yıl yasaklı kalan DİSK’in beraat etmesiyle  turizm emekçileri DİSK’e bağlı Oleyis çatısı altında birleşerek sendika mücadelelerine devam ettiler. Geçtiğimiz yıllarda ise  Oleyis’in  DİSK’ten ayrılarak HAK-İŞ’e katılmasıyla turizm emekçilerinin örgütlü mücadelesi önemli bir zaafa uğramıştı.

“Sorunlardan şikâyet etmek yerine örgütlenip sorunları çözme zamanıdır.” diyerek Devrimci Turizm-İş’i kuran emekçiler, yeniden DİSK’in örgütlenme ve mücadele ilkeleri doğrultusunda işçi sınıfı mücadelesine yeni bir nefes kazandıracaklarına inanıyorlar.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here