Kumluca İlçesi’nde bulunan Alakır Nehri üzerinde iki yeni HES için düzenlenen ÇED toplantısı, yapılan eylemle engellendi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün düzenlediği tutanağın açıklanmamasına tepki gösteren yöre sakinleri, görevlilerin araçlarının önünde oturma eylemi yaptı. Görevlilerin, toplantı yerinden ayrılışını engellemeye çalışanlara ise  jandarma müdahale etti.

Kumluca İlçesi’nde bulunan Alakır Nehri üzerinde yapılmak istenen Alakır 1 ve Alakır 2 HES projeleri konusunda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü personelinin, ÇED raporu için düzenlediği ‘halkın katılım toplantısı’, yöre sakinleri tarafından engellendi.

Alakır’da 4’ü faaliyete geçmiş, 4’ü de planlama aşamasındaki hidroelektrik santrallerinden Ado Madencilik firması tarafından başvurusu yapılan Alakır 1 ve Alakır Regülatör ve HES’leri için, Büyükalan Köyü’nde ‘halkın katılım toplantısı’nın, bugün 14.00’te yapılacağı duyurulmuştu.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yapılan ÇED başvuru sürecinde gerekli ‘halkın katılımı toplantısı’ için köy içinde belirlenen alana, Antalya ve çevre yerleşim bölgelerinden çok sayıda kişi katıldı. Toplantı öncesi yapılan basın açıklamasında, Alakır’da mevcut 4 HES’in üzerine kurulması planlanan yeni HES’lerin vadideki doğal hayatı tamamen sona erdireceği belirtildi.
TOPLANTI YAPILAMADI
Toplantıda yöre sakinleri ellerindeki düdük, davul, ıslık ve sloganlarla aralıksız gürültü yaparak toplantıyı engelledi. Görevliler tutanağa “Toplantı İl Müdürü Yusuf Kadı başkanlığında başlatılmış olup, halkın bilgilenmek istememesi üzerine toplantı sonlandırılmıştır” yazdı. Bu kararla, 2 yeni HES için ‘ÇED olumlu’ kararına gereken ‘halkın katılımı toplantısı’ yapılmamış oldu.
TUTANAK VERİLMEDİ
Eylemciler tutanağın içeriğinin açıklanmasını ve bir suretinin verilmesini istedi. Bu talebin reddedilmesi üzerine köylüler görevlileri toplantı salonunun dışına çıkarmamak için önlerini kesti. Görevliler, yardım istedikleri jandarmanın nezaretinde dışarı çıkarıldı. Protestocular, bu kez de görevlilerin araçlarının önünde oturarak geçişlerine izin vermedi. Jandarma, tutanağın nüshasını ısrarla talep eden eylemcilerle görevliler arasında barikat kurdu.
JANDARMADAN SERT MÜDAHALE
Yaklaşık 1 saat devam eden yol kapatma eylemi sırasında görevliler, araçlarından inerek farklı bir yoldan gitmeye çalışınca, önleri yine kesildi. Jandarmanın uyguladığı şiddet ve eylemcileri gözaltına almaya çalışılmasıyla   ortamı daha da gerginleştirdi. Jandarmanın  basın emekçilerine de şiddet uyguladığı gözlendi.
İL GENEL MECLİSİ ÜYELERİNDEN DESTEK
Antalya İl Genel Meclisi Başkanı CHP’li Cavit Arı ile bir grup CHP’li meclis üyesi, HES karşıtı eylem için köye geldi. Köylülerin haklı eylemine destek amacıyla bölgede olduklarını belirten Cavit Arı, bu kararların il genel meclisi tarafından verilmesi gerekirken böyle yapılmadığını açıkladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here