Antalya SOL Parti üyeleri Attolos Meydanında bir açıklama yaparak deprem vergilerinin nerede olduğunu sordular.

“Halk Soruyor: Deprem Vergileri Nerede? pankartı açan SOL Parti üyeleri attıkları sloganlarla da AKP iktidarını eleştirdiler. Açıklamayı İl Başkanı Aysel Aydın okudu.

Basına ve Kamuoyuna;

İzmir’de gerçekleşen ve tüm Ege’yi etkileyen deprem nedeniyle halkımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Kaybettiğimiz insanlarımızın ailelerine baş sağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz. İzmir depremi de tıpkı önceki depremlerde olduğu gibi depreme ne kadar hazırlıksız olduğumuzu gösterdi. Bilimi ve tekniği halkın yararına kullanmaktan uzak olan iktidar, deprem için toplanan kaynakları dahi depreme harcamayarak her depremde yaşanan felaketin ağırlaşmasına neden oluyor. Rant ve yağmaya dayalı politikalarla insan hayatını hiçe sayan imar aflarıyla yıkım kaçınılmaz hale geliyor. Açlık, yoksulluk, karanlık ülkemizin üzerine çökmüş durumda… Bir de ardından bir felakete dönüşen salgınlar, seller, depremler… Artık hepsi ülkemizin gerçeği haline geldi. Yoksullar, emekçiler tüm bu belalardan birinci derecede etkileniyor. Hastalanan bizleriz, evleri yıkılan bizleriz, ölenler bizleriz.

Yandaşların Cebi Doldu Halk Öldü

İzmir depremi de bir felakete dönüştü, onlarca ev yıkıldı, yüzlerce insanımız göçük altında kaldı. Deprem sonrasında toplanma alanları yetersiz olduğundan, insanlar hayati risk oluşturan noktalarda toplanmak zorunda kaldı. Deprem sonrasında hemen kullanılması gereken binalar kategorisindeki hastane binaları dahi hizmet veremez hale geldi. Kent içi ulaşımda ciddi sorunlar yaşandı, arama ve kurtarma çalışmaları büyük ölçüde aksadı. Yapı üretim süreci, mevcut yapı stoku, kentleşme ve imar politikaları, afet sonrası planlama gibi konular yaşanan her deprem sonrası ülkemizin gündemi haline gelmiş, ancak siyasi iktidarın insan hayatına değer vermemesi ve her depremi kadercilikle geçiştirmesi sonucunda bir sonraki depremde de can kayıplarının önüne geçilememiştir.

Tepeden Tırnağa Ranta Bulaşmış İktidar
Sorunlarımızı Çözemez, Bizi Koruyamaz

Biliyoruz ki deprem ve afetler çoğunlukla plansız kentleşme ve ranta dayalı yapı politikaları ile birleştiğinde büyük hasarlara neden oluyor. Tepeden tırnağa kadar ranta batmış bu siyasi iktidarın, kamusal bir anlayışla planlama yapıp, ülkemizi büyük bir afete hazırlaması düşünülemez. Kaldı ki depremden bir gün sonra bile partisi için üye toplama çağrısı yapan bir anlayıştan bunu yapması beklenemez. Günlerdir yurttaşlar soruyor, deprem vergilerimiz nerede? AKP’nin bu soruya verecek bir yanıtı yok. Ama deprem paralarının nerede olduğunu aslında hepimiz biliyoruz. Deprem paraları depreme hazırlık için kullanılmadı. Peki nerede? SOL Parti olarak, merak edilen bu soruya 5 Maddede yanıt veriyoruz.

1- Beylerin Sofrasında: Sayıştay raporuna göre, Cumhurbaşkanlığı Saray’ının günlük harcaması 10 milyon TL. Saray’ın yıllık beslenmeye harcadığı para ise 3 milyon TL. Deprem parası beylerin sofrasında!

2- Yandaşta, Havuzda: Havuz medyası kamu kaynaklarıyla besleniyor. Basın İlan Kurumu üzerinden aktarılan, reklamlar bu havuzlara akıyor. Deprem paraları, iktidarın borazanlığını yapan TRT ve yandaş havuz medyasının kasasında.

3- Ensar’larda, TÜRGEV’lerde Tarikatlarda :İktidara bağlı Vakıflar bir nevi gizli kasa. Kamu kaynakları, ihale ödemeleri bu kasalara akıyor. Tarikatlar, cemaatler halktan toplanan vergilerle besleniyor. Deprem paraları, Ensar’larda, Türgev’lerde tarikatlarda birikti.

4- Yağmacı Soyguncu Müteahitte
Deprem için önlem almak bir yana yandaş müteahhitler inşaat ile zenginleştirildi. İhaleler onlara gitti, teşvikler onlara verildi, vergileri affa uğratıldı. Deprem paralarıyla onlar beslendi.

5- Diyanette, Lükste, Şatafatta: 2021 Bütçesinde, Diyanet bütçesi 13 milyara dayandı. 7 bakanlığın bütçesinden daha büyük bütçeye sahip Diyanet, lüks makam araçlarıyla şatafatın da merkezi. Deprem paraları iktidar mensuplarının ve yakınlarının lüksünde, şatafatında.
Sol Parti olarak deprem vergilerinin nereye harcandığını biliyoruz, hesap soruyoruz bundan sonrada sormaya devam edeceğiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here