HDP’nin İzmir İl Örgütü binasında  parti çalışanı Deniz Poyraz’ın katledilmesiyle sonuçlanan saldırı Antalya Emek Demokrasi Güçleri tarafından  protesto edildi.

Eylemde “Demokrasiye, eşitliğe, özgürlüğe, kardeşliğe düşman olanlara geçit vermeyeceğiz” pankartı açıldı.

İzmir’de Halkların Demokratik Partisi (HDP) İl Başkanlığı’na O.G. isimli şahıs tarafından yapılan silahlı saldırı ve saldırı sırasında partide annesinin yerine çay servisi yapan Deniz Poyraz’ın hayatını kaybetmesine Antalya’da  tepki gösterildi.

HDP Antalya İl Başkanlığı önünde toplanan yüzlerce kişi ıslık ve sloganlar  eşliğinde Attalos Meydanı’na gelerek burada basın açıklaması yaptı. ‘Demokrasiye, eşitliğe, özgürlüğe, kardeşliğe düşman olanlara geçit vermeyeceğiz’ yazılı pankart açan grup siyah örtü üzerine saldırıda hayatını kaybeden Deniz Poyraz fotoğrafı ve karanfil bıraktı.

Grup adına basın açıklamasını okuyan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antalya İl Başkanı Muhsin Taşer, iktidarın, HDP’yi hedef haline getirmesinin ardından saldırıların gerçekleşmesinin bir tesadüf olmadığını vurgulayarak, “Bu katliam, iktidar blokunun oluşturduğu siyasi iklimin ürünüdür. “7 Haziran’ı unutmuyoruz”, “Bunlar daha iyi günleriniz” diyen ve HDP’lileri “haşerelere” benzeterek açık katliam çağrısı yapanların sesleri karanlık odakların planlarında ve tetikçilerin katliam girişimlerinde karşılığını bulmuştur. Bu saldırı içeride ve dışarıda sürdürülen Kürt düşmanlığının sonucudur. Deniz yoldaşımıza sıkılan kurşun Kürt halkına, demokratik siyasete ve HDP’nin temsil ettiği ortak yaşam iradesine sıkılmıştır” ifadelerini kullandı.

Parti binalarının önünde bulunan mobil karakolların güvenliği sağlamak için değil, HDP’ye düşmanlık ve provokasyon amaçlı kurulduğunu iddia eden Taşer, ”İzmir’de katliam girişiminin gerçekleştirildiği 17 Haziran 2021 günü sadece Türkiye demokrasisi adına değil, Türkiye halklarının bir arada yaşaması adına da önemli eşiklerden biridir. 17 Haziran’dan sonra her gün, Türkiye halklarının geleceğini karanlığa sürüklemek isteyenlere karşı dayanışmanın ve bir arada yaşamın savunulması gereken tarihi bir gündür. Muhalefet partileri ve tüm toplumsal kesimler bu kritik sürecin farkında olarak tutum belirlemeli ve hareket etmelidir. Vakit kaybetmeden tüm demokrasi güçleri halklarımızın geleceğine dair demokratik ilkeler etrafında müzakere ederek çözüm önerileri geliştirmelidir” dedi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here