Deniz Gezmiş’in idam edilişinin 40.yılıydı. On binler bir kere daha 68 ruhuyla Denizleri andı bu yıl.

Deniz Gezmiş adına bir çok etkinlik de yapıldı.  Tüm-Bel-Sen Antalya Şubesi de ilk defa düzenlediği “Deniz Gezmiş Bağımsızlık Ödülünü” Antalya Büyük Şehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın’a vermiş. Ödülün verilme gerekçesini de şöyle açıklamışlar: “Yurtseverliğin sembolü olan Nazım Hikmet adına heykelini açtı. İnsan hakları ve demokrasi mücadelesinin kadın kahramanı Türkan Saylan‘ın heykelini yaptı. Antalya‘yı ; havası, suyu ve doğasıyla korudu. Belediyenin ihtiyaç duyduğu tüm malzeme girdilerini Boğaçayı Atölyeleri’nde kendi imkanlarıyla üretti. Demokrat, ilerici, aydın kişiliği, ülke ve dünya sorunlarına karşı duyarlılığı nedeniyle Mustafa AkaydınDeniz Gezmiş bağımsızlık ödülü’nü hak ediyor.”  Tüm-Bel-Sen’in böyle bir ödül vermesi anlamlı ama bu ödülü yukarıda sayılan sebeplerden dolayı Mustafa Akaydın’ın hak ettiğini hiç düşünmüyorum. Deniz Gezmiş adına bir ödül verilecekse başka özellikler de aranmalıydı. Ve bu ödül Antalya’da birine verilecektiyse Akaydın’dan daha çok hak eden , ömrünü Devrimci mücadeleye adayan ve bu ödüle fazlasıyla layık insanlar olduğunu düşünüyorum. Tüm-Bel-Sen için Deniz Gezmiş adına bir ödül verirken aranan kriterler  sadece yukarıda sayılanlar mıdır?

 Biliyoruz ki ülkemizde özellikle de ulusalcılar, Deniz Gezmiş’in ihtilalci yanını görmezden gelen onu salt bir romantik devrimci ve  Atatürkçülük üzerinden değerlendirme politikası izliyorlar. Sosyalist cenahta da  maalesef bu politikaya karşı aktif karşı duruş gösterilmediği gözüküyor.  Oysa Deniz Gezmiş’in mücadele pratiği ve  idam sehpasında ki son sözleri onun şaşmaz bir Marksist-Leninist olduğunun açık kanıtıdır. Bütün hayatını inandığı değerlere göre yaşamıştır.  

Akaydın ise şaşmaz bir ulusalcıdır. Onun kapitalizmle bir derdi yoktur, onun anti-emperyalistliği de ulusalcılıkla sınırlıdır. Deniz Gezmiş’in idam sehpasında haykırdığı “yaşasın Kürt ve Türk Haklarının kardeşliği” şiarının Akaydın’da olmadığını da hepimiz biliyoruz. Ama tüm bu özelliklere bakılmaksızın ömrünü Devrim ve Sosyalizm mücadelesine adamış Deniz Gezmiş adına verilen ödül Akaydın’a veriliyor. Kimse kusura bakmasın ama bu ödül tamamen faydacı bir yaklaşımla verilmiştir. Hem de KESK’e bağlı Tüm-Bel-Sen sendikası tarafından. Tüm-Bel-Sen’e naçizane önerim ödül verme değerlerini yeniden gözden geçirmeleridir. Deniz Gezmiş “bu ülkenin devrimcilerinin kutsalıdır”. Onun adına verilecek bir ödülde daha hassas davranılmalıdır. Ve son olarak ödül hak edene verilmelidir.

        

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here