“Ortaçağ; felsefe, politika, hukuk gibi ideolojinin biçimlerini teolojiye (dine) bağlıyor; bu bilimleri teolojinin alt dalları olarak görüyordu. Yığınların duygu dünyaları yalnızca dinsel gıdalarla besleniyordu. Bu nedenle yığınlara kendi çıkarları ancak din kılığında gösterilebilirdi.” ( F. Engels)

Hayat kimimiz için taht-ı revanda gezintiye çıkmış gibi, kimimiz için de ‘koşan ata nal çakar’ gibi gidiyor. Benimki ikinciye uygun düşüyor. Biraz koşullar zorladığı için biraz da hayat bir anı bile boşa geçirilemeyecek kadar değerli olduğu için. Bilirsiniz Anadolu halkı “Akan suyla geçen zaman geri döndürülemez” der. Ama bilim ve teknoloji akan suyu geri döndürüyor, ama henüz geçen zamanı geri döndürmenin olanağı yok.

AKS’deki (*) Köy Enstitüleri Müzesi (**)için bu işe olağanüstü emek veren Yavuz Ali Sakarya ile birlikte bir çağrı programı yapma önerisinde bulunmak için Radyo Akdeniz’e gittim. Antalya’nın yerel gazetelerinden 05.06.2018 Salı gününün İleri Gazetesi geçti elime. İlk sayfadaki “5 cami projesi yürütüyoruz” manşeti dikkatimi çekti. Beşinci sayfadaki devamına da baktım. Yarım sayfaya yakın bir yazı. Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “ Türkiye’nin bugün bir istiklal ve istikbal savaşı yaşadığını, Cumhurbaşkanı’nın istilacı güçlere teslim etmek istemediğini, manevi kalkınmayı sağlayamazsak maddi kalkınmanın ömrünün bir yere kadar olacağını, Avrupa’da kültür yozlaşması olduğu için gençliğinin de felakete sürüklendiğini, 20-30 yıl sonra Dünya ekonomisinin yüzde 90’ının Türkiye ve Türkiye’nin doğusuna dönmüş olacağını ” söylüyor.

Arkasından da “Otogar kavşağında 30 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği, 42 metrekarelik kubbesiyle Burdur karayolundan Antalya’ya gireceklere ‘hoş geldiniz’ diyecek bir cami ve İslam Medeniyetleri“ projesinden söz ediyor.

Aynı gazetenin 3. Sayfasında ise Ali Tongülüs “Sanki Duvara Konuşuyorum” başlıklı yazısında şunlara yer veriyor: “Saray’ın bir yıllık bütçesinin 845 milyon (eski parayla 845 trilyon) 365 bin lira olduğunu, bunun 1 dakikalık harcamasının 1.608.38 lira, asgari ücretin ise 1.603 lira olduğunu” yazıyor. ( Yani, adam senin 43 bin 200 dakikada kazandığını 1 dakikada harcıyor.)

Belli ki sarayda yaşayanlar ve o zihniyet ekseninde tavaf edenler kulübede yaşayanı anlayamıyor. Anlayamaz da. Tıpkı bizim sarayda yaşayanı anlayamadığımız gibi. Onlar şatafatlı bir hayata alışmışlar. O hayat uyuşturucu bağımlılığı gibi bir bağımlılık haline gelmiş. Her yaptıklarının doğru olduğunu düşünüyorlar. Halkın yoksulluğunu göremezler. Oysa o açlık öyle güçlü bir ateştir ki o ateşin karşısında taçlar tahtlar erir, saraylar yok olur. Açlık öyle güçlü bir zehirdir ki yılanın soktuğu kişi uyuyabilir, aç insan uyuyamaz.

Beyler! Açlık sınırının 1.608 lira olduğu bir ülkede maneviyat karın doyurmuyor. Bu ülkenin maddi kalkınmaya, yani karnını doyurmaya ihtiyacı var. Diyanetin bile birkaç sene önce ihtiyaçtan fazla bulduğu camileri çoğaltarak, imam hatip okullarını kat kat arttırarak manevi kalkınmayı sağlayamazsınız. 16 yılda bunu başaramamış bir zihniyetin aynı şeyde ısrar etmesi anlamsız. Bilinmelidir ki bir sorunu yaratan zihniyet o sorunu çözemez. Aslında bu anlayışla yaratılan sorunlar, sorunu yaratanların boyunu aşmış. Toplumun çoğunluğunun; yani emeklinin, ücretlinin, küçük esnafın, köylünün hayatına yansımayan şu hep büyüme dediğiniz şey de kof bir şişmanlıktan öte bir şey değil. Gerçek büyüme istihdam alanları yaratarak, işsizlerin sayısını azaltarak, üretimi arttırarak başarılabilir. Beton binalar dikerek sorun çözülmez. Açlık bir maddiyat, ahlak da bir maneviyatsa maddiyat maneviyatı yok eder. Yani açlık ahlakı yer. İşsizliğin, geçim sıkıntısının, yoksulluğun veya yokluğun üzeri cami yapılarak bastırılamaz. İşin doğasına aykırı bir şeydir bu. Artık görün, hovarda evlatlar gibi eldekileri harcayarak, har vurup harman savurarak iktidarı sürdürmenin olanağı yok. Satacak, savacak bir şey kalmadı.

Yani bitmez sanıyordunuz ama deniz bitti.

(*) AKS: Antalya Kültür ve Sanat Merkezi ( Eski ATSO binası. Kapalı Yol’un bitiminde, sağda)
(**) Köy Enstitüleri Müzesi 5 Ağustos 2018 gününe dek açık olacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here