HDP Antalya İl Binasında Parti Meclisi Üyeleri ile birlikte bir basın toplantısı düzenleyen HDP Antalya Eş İl Başkanı Songül Şarklı, “Eş Genel Başkanlarımız Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın adil ve aleni yargılanma hakları ihlal edilmektedir.” dedi.

“4 Kasım 2016 tarihinden bu yana Eş Genel Başkanlarımız Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ hukuksuz bir şekilde rehin tutulmakta” diyen Şarklı, “Tüm engelleme çabalarına rağmen Eş Genel başkanlarımızın yanındayız.” şeklinde konuştu.

BASINA VE KAMUOYUNA

4 Kasım 2016 tarihinden bu yana Eş Genel Başkanlarımız Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ hukuksuz bir şekilde rehin tutulmakta. 4 Kasım da partimize dönük yapılan siyasi darbe hız kesmeden devam ediyor. On binin üzerinde HDP yönetici ve üyesi hala tutuklu. Ve her gün yeni gözaltı ve tutuklama haberleri alıyoruz. Bizler Büyük İnsanlık değerlerinin savunucusu olmaya devam edeceğiz, Boyun eğmeyeceğiz, diz çökmeyeceğiz. Haklının, doğrunun, adaletin mücadelesini vermekten bizleri hiçbir güç alıkoyamayacak.

Dün Eş Genel Başkanımız Figen Yüksekdağ’ın duruşması vardı. Bir yargı komedisi izledik hep beraber. Geceden farklı şehirlerden yola çıkan partililerimizin Ankara’ ya girişleri engellendi. Mahkeme salonuna basın emekçilerinin çoğu alınmadı. Sarı basın kartı ve TC vatandaşı olma şartı getirildi. Yabancı parlamenterler aynı gerekçeyle mahkeme salonuna alınmadı. Dünyanın hiçbir yerinde kamuya açık yargılamalarda böyle yasaklamalar yoktur. Yargılamanın açık yapılması evrensel hukuk gereğidir.

Bugün ise Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş 1 yılı aşkın bir süredir ilk defa mahkeme önüne çıkıyor.

Sayın Demirtaş’ın halktan kaçırılması, duruşmaya çıkartılmamasıyla sınırlı değildir. Yargılamanın herkese açık olması gerekir. Aksi durum aleniyet ilkesine aykırılık teşkil eder. Sayın Demirtaş’ın dosyası basından, uluslararası gözlemci heyetlerden, ailesinden ve avukatlarından da kaçırılmaktadır. Ankara Adliyesi Adalet Komisyonu, Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi’nin duruşma salonunun küçük olduğu iddiası ile duruşmanın Sincan Cezaevi Kampüsü içerisindeki 20 (yirmi) izleyici kapasiteli en küçük baraka salonda yapılmasına karar vermiştir. Adalet Komisyonu’nun bu kararı hukuki gerekçelerden uzak siyasi amaçlarla alınmıştır. Tahsis edilen salon savunma hakkını da ihlal eder niteliktedir. Sayın Demirtaş’ı savunacak avukat sayısı 1250’nin üzerindedir. Tahsis edilen salonla avukatların davaya dahil olması engellenmeye çalışılmaktadır.

Tüm engelleme çabalarına rağmen Eş Genel başkanlarımızın yanındayız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here